ОДРЖАН ДАН ПОЉА ЈЕСЕЊИХ КУЛТУРА ИНСТИТУТА ЗА РАТАРСТВО И ПОВРТАРСТВО
Традиционална манифестација ”Дан поља јесењих култура” коју организује Институт за ратарство и повртарство из Новог Сада одржана је на огледним пољима на Римским Шанчевима. Иначе, у години када обележава осам деценија постојања, Институт је добио статус институције од националног значаја. ”Дану поља јесењих култура” између осталих присуствовали су градоначелник Новог Сада Милош Вучевић и покрајински секретар за пољопривреду Вук Радојевић.
Градоначелник је честитао Институту на плодоносним резултатима, и пожелевши му напредак још бржим темпом, рекао да ће у Граду увек имати партнера.
– Најбоља потврда наше добре сарадње огледа се у томе да Град сваке године омогућава Институту бесплатно коришћење преко 600 хектара пољопривредног државног земљишта путем програма Управе за привраду. Надам се да ћемо заједно са Министарством пољопривреде изаћи у сусрет Институту на предлог да тај закуп буде договорен дугорочно, како би боље стратешки деловао. Пратећи политику републичке и покрајинске владе, Град из буџета подржава пакет мера подстицаја за новосадске пољопривреднике, пре свега у области органске производње, али и за пољочуварску службу, за пољске путеве, ветрозаштитне појасеве, водо-канале. Учешће пољопривреде у БДП-у Србије је око 10 посто, што је изнад европског просека и показује колики је значај пољопривреде за развој наше државе – нагласио је градоначелник Вучевић.
Према речима директора Светлане Балашевић-Тубић ова манифестација представља целокупан програм Института који нуди пољопривредним произвођачима, па су ту кукуруз, сунцокрет, крмно биље, шећерна репа, лековита биља, соја, уљана репица и друго.
– Наши произвођачи овде могу да виде нове сорте и хибриде који су супериорнији јер прате климатске промене, и имају већу толерантност, а све у циљу постизања виших приноса, и да пољопривреда буде профитабилан посао. Показујемо им и технологију, учимо их како да остваре генетски потенцијал наших сорти, а на располагању су им и истраживачи с којима могу да размене искуства – казала је Светлана Балашевић-Тубић.
Покрајински секретар за пољопривреду Вук Радојевић изјавио је да су мали и средњи пољопривредни произвођачи у фокусу Покрајинске владе.
– С друге стране радимо капиталне инфраструктурне пројекте у области регионалних система за наводњавање, и никада нису улагана већа финансијска средства да се оспособи постојећа каналска мрежа за двонаменску функцију, одводњавања и наводњавања. То је континуиран процес који се реализује у три фазе и треба да се обезбеди нових 12000 хектара под системима за наводњавање – истакао је Радојевић.
Нови Сад, 5. септембар 2018. године
ГРАДОНАЧЕЛНИК ВУЧЕВИЋ НА РЕГИОНАЛНОЈ ПАНЕЛ ДИСКУСИЈИ У БУДВИ
Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић учествовао је данас на регионалној панел дискусији “Велики догађаји у служби развоја дестинација”, коју је у Будви организовао Егзит фестивал, након успешно завршеног тродневног Сеа Данце фестивала. Отварајући панел дискусију, Момчило Бајагић Бајага, звезда овогодишњег Сеа Данце фестивала, поручио је да је његов бенд на истом задатку као и Егзит, а то је ширење толеранције и љубави. Као лидер у повезивању младих из региона, и развијању њихове сарадње и креативних потенцијала, значајна су искуства Града Новог Сада који је носилац дупле круне- Омладинска престоница Европе 2019 и Европска престоница културе 2021, јединствени су били у оцени учесници панела. На примеру Фестивала Егзит, градоначелник Милош Вучевић објаснио је како један догађај, чији значај и популарност се данас мере у планетарним оквирима, може да помогне да средина у којој је организован постане не само динамичнија и туристички атрактивнија, већ да значајно развија своју економију и све остале друштвене и културне садржаје.
– Као што фестивали треба да помажу у промоцији дестинације, тако и градови треба да помажу манифестацијама. Где год да сам отишао у Европу, Нови Сад познају по Егзиту. Ми имамо добру сарадњу и са њима, и са другим фестивалима јер то је у интересу града и Новосађана – нагласио је Вучевић.
Градоначелник је истакао да је Егзит и покренуо стварање једне критичне масе, младих и креативних људи који су, како је рекао, “изнели” и друга два велика пројекта које је Нови Сад добио, трансформишући се тако у једну велику позорницу са континуитетом разноврсних програма. Он је објаснио на који се све начин град даље припрема и трансформише пред реализацију титула, и која су то нова искуства кроз која пролази.
– Пројекти европске престонице омладине и културе су ујединили целу Србију, и највећу помоћ добили смо од председника државе, Републичке владе, наших колега из Покрајинске владе, јер Нови Сад носи јединствен бренд који је значајан за целу земљу. У току је реализација великих инфраструктурних пројеката, обнављамо Петроварадинску тврђаву, фасаде, градимо нове културне станице, градимо један нови урбани полис, креативни центар на месту некадашње такозване кинеске четврти, развијамо туристичке потенцијале. Нови Сад бележи константан раст броја туриста, и као цитy бреак дестинација, али и повећање броја ноћења. У граду се дешава једна урбана трансформација, али бринемо и одржавамо и оне аутентичне садржаје по којима је, још од почетка прошлог века, познат као Српска Атина -казао је градоначелник. На питање, како види Нови Сад за десет година, градоначелник Милош Вучевић је на регионалном панелу у Будви поручио.
– За десет година бих волео да видим Нови Сад као град задовољних људи, поносних на место у којем живе. У којем се грађани не плаше промена и новог доба, и храбро иду напред. А да бисмо у томе успели, неопходна нам је политичка стабилност – закључио је градоначелник Новог Сада.
На регионалном панелу “Велики догађаји у служби развоја дестинација”, учествовали су и представници министарства туризма Црне Горе, фестивала Егзит, градова Будва и Тирана, туристичких организација и бројних организација цивилног сектора.
Нови Сад, 2. септембар 2018. године