Objavljeni javni pozivi za program pripravnika i program stručne prakse

Grad Novi Sad je objavio dva javna poziva – Javni poziv za realizaciju programa stručne prakse i Javni poziv za stručno osposobljavanje pripravnika na teritoriji Grada Novog Sada u 2017. godini.

Program pripravnika podrazumeva stručno osposobljavanje nezaposlenih lica za samostalan rad u struci, za period od 12 meseci i sticanje uslova za polaganje pripravničkog odnosno drugog stručnog ispita. Sredstva za realizaciju pomenutog programa koriste se za naknadu troÅĄkova zarade pripravnika, u mesečnom iznosu od 39.000,00 dinara za stručno osposobljavanje 80 pripravnika sa visokim obrazovanjem, za period od 12 meseci, a sredstva su izdvojena u ukupnom iznosu od 37.440.000,00 dinara.

Program stručne prakse finansira se od 6 do 12 meseci za ukupno 119 nezaposlenih lica i to za 99 lica sa zavrÅĄenim visokim obrazovanjem (najmanje četiri godine fakulteta ili master) i 20 lica sa zavrÅĄenim viÅĄim ili trogodiÅĄnjim visokim obrazovanjem. Grad finansira novčanu pomoć nezaposlenim licima na stručnoj praksi u mesečnom iznosu od 18.000,00 dinara za lica sa viÅĄim odnosno visokim trogodiÅĄnjim obrazovanjem i novčanu pomoć u mesečnom iznosu od 20.000,00 dinara za lica sa zavrÅĄenom visokom stručnom spremom, kao i troÅĄkove polaganja stručnog ispita nakon zavrÅĄetka stručnog osposobljavanja u iznosu od 10.000,00 dinara po nezaposlenom licu. Za realizaciju navedene mere sredstva su obezbeđena u budÅūetu Grada za 2017. godinu u iznosu od 30.234.000,00 dinara.

Javni pozivi za program pripravnika i program stručne prakse su otvoreni do 10. marta 2017. godine, a viÅĄe informacija zainteresovani poslodavci sa teritorije Grada Novog Sada mogu dobiti u Gradskoj upravi za privredu, Rumenačka br. 110 a, telefonom na brojeve 452-414, 6614-085 i 66-24-282, kao i na sajtu Grada Novog Sada www.novisad.rs u sekciji Aktuelni dokumenti.

Read More
blog_05

Grad Novi Sad povećao sredstva za aktivnu politiku zapoÅĄljavanja

Član Gradskog veća za privredu Milorad Radojević i načelnik gradske Uprave za privredu SaÅĄa Bilinović predstavili su Akcioni plan zapoÅĄljavanja Grada Novog Sada za 2017. godinu. Plan predstavlja osnovni dokument za sprovođenje aktivne politike zapoÅĄljavanja na teritoriji Grada Novog Sada kojim se definiÅĄu ciljevi i prioriteti i utvrđuju programi i mere koji će biti realizovani u ovoj godini, radi unapređenja zapoÅĄljavanja i smanjenja nezaposlenosti.

U odnosu na 2016. godinu kada je izdvojeno oko 107 miliona dinara, Grad Novi Sad je za ovu godinu obezbedio 28 miliona dinara viÅĄe za sprovođenje aktivne politike zapoÅĄljavanja.

– ProÅĄle godine kada smo izdvojili manje sredstava nego ove, bili smo lokalna samouprava sa najvećim izdvajanjima u Srbiji za programe zapoÅĄljavanja, a kroz njih je tada proÅĄlo oko 390 ljudi. Mi smo za ovu godinu obezbedili 135 miliona dinara za sprovođenje aktivne politike zapoÅĄljavanja, a da ove mere imaju efekta govore nam i rezultati Nacionalne sluÅūbe za zapoÅĄljavanje prema kojima je u januaru proÅĄle godine bilo 26917 nezaposlenih lica na teritoriji Grada Novog Sada, a u januaru ove godine oko ÅĄest hiljada ljudi manje, odnosno 20891 nezaposleno lice. Naravno ti rezultati postignuti su i zahvaljujući uspeÅĄnoj politici privlačenja investicija – rekao je Milorad Radojević.

Grad i ove godine u većem obimu finansira program pripravnika sa iznosom od 37,5 miliona dinara a njime će oko 80 lica biti obuhvaćeno, dok je za program stručne prakse izdvojeno 30 miliona dinara za 119 lica. Za organizovanje javnih radova od interesa za Grad gde će biti obuhvaćene teÅūe zapoÅĄljive kategorije, opredeljen je iznos od 17, 5 miliona ÅĄto je za pet miliona viÅĄe nego proÅĄle godine. Kroz dodelu subvencije za samozapoÅĄljavanje finansiraće se otpočinjanje privatnog posla i time povećati broj novoosnovanih privrednih druÅĄtava i preduzetničkih radnji u cilju podrÅĄke razvoja preduzetniÅĄtva i jačanja preduzetničkog duha, posebno Åūenskog preduzetniÅĄtva. Ove godine subvencije iznose 30 miliona dinara, a od toga je deset miliona opredeljeno za samozapoÅĄljavanje Åūena. Ova mera se pokazala da ima najveći efekat, jer skoro 80 % onih koji dobiju ovu subvenciju i nakon godinu dana ugovorne obaveze ostaju da razvijaju svoj biznis.

Subvencije za otvaranje novih radnih mesta se odobravaju poslodavcima u jednokratnom iznosu od 200 000 dinara po jednom otvorenom radnom mestu, a sredstva od 17 miliona dinara su obezbeđena za 85 lica. Subvencije se odnose isključivo na mikro, mala, srednja preduzeća i preduzetnike, a ove godine je, u odnosu na proÅĄlu, povećan iznos za čak 12 miliona dinara.

Takođe, bitno je da se nastavlja i ulaganje u obuke i edukacije za deficitarna zanimanja te je za obuke u IT sektoru izdvojeno 2,5 miliona dinara, a za obuke starih zanata 500 000 dinara.
Ove godine biće odrÅūana i tri sajma zapoÅĄljavanja, koja će finansirati Grad i organizovati u saradnji sa Nacionalnom sluÅūbom za zapoÅĄljavanje, jer se pokazalo da se u periodu od tri do ÅĄest meseci nakon odrÅūanog sajma zaposli svako četvrto nezaposleno lice koje je posetilo sajam i uspostavilo neposredni kontakt sa poslodavcima.

Jedan od programa Akcionog plana zapoÅĄljavanja je i Univerzitetska profesionalna praksa za studente zavrÅĄnih godina fakulteta, a planirano je da između 40 i 50 studenata praksu zavrÅĄi u saradnji sa kompanijama i poslodavcima sa kojima Grad postigne sporazum.

Prema Nacionalnom akcionom planu zapoÅĄljavanja za 2017. godinu program subvencija biće u potpunosti namenjen pripadnicima teÅūe zapoÅĄljivih kategorija, a tu spadaju: mladi do 30 godina Åūivota-bez kvalifikacija/sa niskim kvalifikacijama ili mladi koji posao traÅūe duÅūe od 12 meseci, stariji od 50 godina Åūivota, viÅĄkovi zaposlenih, osobe sa invaliditetom, Romi, radno sposobni korisnici novčane socijalne pomoći, mladi do 30 godina starosti sa statusom dece palih boraca, mladi do 30 godina starosti koji su imali/imaju status deteta bez roditeljskog staranja, Åūrtve trgovine ljudima, Åūrtve porodičnog nasilja, Åūene, dok će merom biti obuhvaćena i ostala lica sa evidencije nezaposlenih.

Read More