Цатегорy: Вести

20240621092211-а-в-3204

СТАРТОВАЛА 14. МЕЂУНАРОДНА РЕГАТА „ВОДЕ ВОЈВОДИНЕ“

Међународна регата „Воде Војводине“, 14. по реду, почела је данас и трајаће до 29. јуна, на Дунаву, Тиси и каналу Дунав – Тиса – Дунав, на којој ове године учествује 85 пловила и око 250 учесника. Током девет дана, наутичари ће пловити на кружној рути Нови Сад – Перлез – Бабатово – Бечеј – Турија – Руски Крстур – Каравуково – Бачка Паланка – Нови Сад укупне дужине око 300 километара. Отварању регате присуствовао је члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић.

– Веома ми је драго што се данас налазим на традиционалном окупљању на Дунаву, а повод за то је Међународна регата коју организује ЈВП „Воде Војводине“ 14 година за редом. Чињеница је да сваке године много љубитеља пловидбе из читавог региона, долази и то у све већем броју, што говори о популарности и интересовању за регату. Осим што је ова регата значајна за промоцију рекреативне пловидбе и природних богатстава на каналу Дунав-Тиса-Дунав, она доприноси подизању еколошке свести грађана. Такође, значајно утиче и на промоцију туристичких и наутичких потенцијала овог региона. Свим учесницима регате желим пријатан и леп боравак на Дунаву, и да са ове пловидбе понесу најлепше успомене- рекао је Милорад Радојевић.

Извршна директорка ЈВП „Воде Војводине“ Данка Васиљевић је истакла да је ове године организован наградни конкурс за заштитни знак овогодишње регате у сарадњи са Факултетом техничких наука, а студенткиња тог факултета Драгана Илић добитница је новчане награде у износу 120 000 динара.

– Ове године стављен је акценат на промоцију риболовних вода и риболова. Сви учесници регате на поклон добиће штап за пецање, а у овом спорту опробаће се и деца и одрасли на такмичењу које ће бити одржано 25. јуна у Србобрану на новоизграђеним пецарошким местима. Ова регата има и хуманитарни карактер и учесници регате ће сакупљати пластичне чепове, а у сарадњи са Удружењем „Чепом до осмеха“ средства ће бити усмерена на куповину дечје ходалице за четрнаестогодишљу девојчицу из Футога. Крај регате ће бити у знаку обележавања Међународног дана Дунава на Штранду за који је припремљен богат културно-уметнички програм – рекла је Данка Васиљевић.

Нови Сад, 21. јун 2024. године

Реад Море
имг-4820-0

ГРАДОНАЧЕЛНИК ПРИСУСТВОВАО ОТВАРАЊУ 91. МЕЂУНАРОДНОГ ПОЉОПРИВРЕДНОГ САЈМА

Градоначелник Новог Сада Милан Ђурић присуствовао је свечаном отварању 91. Међународног пољопривредног сајма који се одржава од 18. до 23. маја у Новом Саду.

– Желим да управо из позиције обичног човека, Ховосађанина, истакнем значај Сајма. Да споменем Ђулу Хајоша, иницијатора оснивања Новосадског сајма од пре 101 године, који је писао и говорио да у Новом Саду треба да имамо сајам по угледу на друге велике градове. Ту свакако треба убројити и Ђорђа Радојчина, српског пољопривредног инжењера, родом из Вуковара, који је у многоме допринео настанку Сајма сточарства. Да споменем на овом месту и великог градоначелника Новог Сада доктора Бранислава Бороту, за чијег мандата је одржан Први међународни пољопривредни сајам у Новом Саду 1931. године, који је и сам у многоме допринео реализацији ове манифестације. И не само то, за његовог мандата реформисана је градска управа, изведени су обимни комунални радови, подигнуто је више јавних зграда и школа, али најзначајнији беше друмско – пешачки мост, којим је повезао Нови Сад и Петроварадин. Треба, драги пријатељи, да спомињемо са захвалношћу све оне који су себе и свој рад уградили у наш Нови Сад. Зато желим да се са овог места захвалим и нашем премијеру Милошу Вучевићу, што је себе уградио у Нови Сад, а мени оставио велико дело, да следим она достигнућа која су чинили и он и многи његови велики претходници – рекао је градоначелник.

Манифестацију је отворио премијер Републике Србије Милош Вучевић, који је истакао да Сајам чине људи и њихова енергија.

– Пољопривреда је дубоко укорењена у економији Србије, износи око 10 одсто, што је више од европског просека. То потврђује колико је та грана пољопривреде битна за свеукупну економију Србије. Када причамо о пољопривреди, директно причамо и о безбедности, она је директна копча са националном безбедности. Ми смо захваљујући нашој безбедности успели да издржимо све изазове у тешком периоду, када смо били изложени санкцијама и ратовима – рекао је Вучевић и додао да је замолио европског комесара да разуме осетљиву позицију српских фармера, посебно у процесу евроинтеграција.

У оквиру церемоније отварања присутнима су се обратили и генерални директор Новосадског сајма Никола Ловрић, председница Покрајинске владе Маја Гојковић, и комесар Европске уније за пољопривреду Јануш Војчеховски.

Нови Сад, 18. мај 2024. године

Реад Море
2050×900-Субвенције-за-ПОС-560×370

ПОС караван креће из Новог Сада – шанса за мале бизнисе да бесплатно уведу безготовинска плаћања

Нови Сад, 2. април 2024. – У оквиру ПОС каравана, више од 1000 предузетника из Новог Сада имаће прилику да добије неопходне информације о предностима увођења безготовинског плаћања и могућности да се пријаве за субвенције за бесплатну инсталацију и коришћење ПОС терминала у трајању до годину дана, уз снижену трговачку накнаду од 0,99% за сва плаћања Мастерцард и Виса платним картицама.

За трговце је нарочито важно да немају никакве додатне фиксне трошкове нити обавезе – након истека трајања субвенције могу да одустану или да наставе да користе ПОС по условима које су унапред договорили с изабраном банком. Субвенције су обезбеђене кроз ПОС програм Националне иницијативе за безготовинска плаћања – Бољи начин. Пројекат подржава развој свих врста безготовинских плаћања, од инстант плаћања, картица, преко мобилног новчаника и других плаћања нове генерације.

У првих годину дана трајања Програма, за бесплатне ПОС терминале и субвенционисану трговачку накнаду, пријавило се више од 3.000 малих бизниса, међу којима је 700 из Војводине. Највеће интересовање за ПОС програм показали су трговци и угоститељи, а просечни промети које остварују преко ПОС-а су 100.000 динара месечно. Према истраживању које је спровео Ипсос главни мотив више од 60% привредника да уведу безготовинско плаћање била је жеља да не одбијају купце који желе да плате на тај начин. На другом месту је потреба да олакшају своје пословање (не враћа се кусур, не броји готовина, не уплаћује пазар и сл), а на трећем да прошире тржиште и на клијенте који махом плаћају картицама.

Уз електронска плаћања, привредници могу да изађу на нова тржишта и понуде производе и услуге значајно већем броју клијената и ван њиховог места пословања путем интернета. Поред смањења трошкова управљања готовином повећава се и безбедност услед смањења ризика од крађе. Из тих разлога, готово 90% трговаца сматра да је увођење безготовинских плаћања позитивно утицало на њихово пословање.

Пријаве за ПОС програм су отворене за све мале бизнисе без обзира на делатност уз услов да нису у претходних 12 месеци прихватали картична плаћања. Сви заинтересовани трговци из Новог Сада и околине, могу да се пријаве за посету ПОС каравана путем контакт форме на сајту www.бољинацин.рс како би добили више информација и подршку на терену. На овом сајту могу директно и да се пријаве за субвенцију или да то учине у партнерским банкама – АИК, Банка Интеса, Ерсте, Халкбанка, НЛБ Комерцијална, ОТП, ПроЦредит, Раиффеисен и УниЦредит. Добављачи ПОС терминала су Паyтен, Меллон и Унипос. За ПОС програм могу се пријавити и институције које желе да ПОС терминале поставе на своје шалтере.

Иницијатива Бољи начин је пројекат усмерен на стварање бољих услова за развој и подстицање свих видова безготовинског плаћања у приватном и јавном сектору. Покренули су је Деутсцхе Геселлсцхафт фüр Интернатионале Зусамменарбеит (ГИЗ) ГмбХ и компаније Мастерцард и Виса, а спроводи се под окриљем девелоППП програма Немачког савезног министарства за економску сарадњу и развој (БМЗ) у сарадњи са НАЛЕД-ом и Министарством финансија Републике Србије.

Реад Море
доwнлоад-1

ОТВОРЕН 41. САЈАМ ПЧЕЛАРА ВОЈВОДИНЕ У НОВОМ САДУ

Сајам пчелара Војводине, у организацији Савеза пчеларских организација Војводине из Новог Сада, отворен је на Пољопривредном факултету у Новом Саду.

Присутне је том приликом поздравио члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић. Он је нагласио да Сајам пчелара Војводине представља једну од традиционалних манифестација по којој је Нови Сад препознатљив, и да поред привредног има и туристички значај, као и да су сусрети ове врсте одлична прилика да пчелари и стручњаци из целе државе, као и гости из иностранства, усвоје нова знања, размене искуства и сазнају новине и трендове.

– Част ми је и задовољство што присуствујем Сајму пчелара Војводине, на којем се у нашем граду у Новом Саду традиционално окупљамо у част пчеларства и меда, производа који називамо храном, али и леком. Захваљујући овом сајму и пчеларским организацијама Војводине, наш град је, заједно са Фрушком гором, један од најзначајнијих центара пчеларства у Републици Србији, а оно што нас посебно издваја од других региона у Србији је то што имамо мед са ознаком географског порекла – Фрушкогорски липов мед. Град Нови Сад од 2015. године субвенционише сертификацију Фрушкогорског липовог меда и за те намене је до сада издвојено преко 5,5 милиона динара. Такође, у оквиру подршке удружењима која се баве пољопривредом, удружењу пчелара „Јован Живановић“ је за набавку лекова за пчеле (Херба Стрип) додељено, у периоду од 2018. до 2023. године, преко седам милиона динара.

У току је релизација пројекта „Подизање медоносних засада“, у којој је један од партнера и удружење „Јован Живановић“, за који је Град Нови Сад обезбедио око 16,5 хектара државног пољопривредног земљишта на коришћење без накнаде, за подизање медоносних засада где би пчелари могли да довозе пчеле на испашу.

– Пчеларство је очигледно делатност која све више добија на значају, па је и све више младих који се одлучују за пчеларство – истакао је Милорад Радојевић, и додао да ова манифестација има изузетно дугу традицију и значајна је за произвођаче, али и за посетиоце који са сигурношћу могу да купе здрав и квалитетан производ.

Сајам пчелара Војводине има међународни значај и један је од највећих у региону како истичу из Савеза пчеларских организација Војводине. На њему се окупљају пчелари, научни радници и произвођачи пчеларске опреме. Ове године сајму је присуствовало 1000 учесника и гостију из Румуније, Мађарске, Хрватске, Босне и Херцеговине и Републике Србије, који су пратили излагање стручних радника из области пчеларства и размењивали искуства.

Теме у оквиру којих су стручњаци излагали, тицале су се привредних, научних, институционалних и економских аспеката развоја пчеларског сектора у Републици Србији и Региону. Говорило се о изазовима са којима се сусрећу у производњи, а и о развоју технологије у функцији пчеларског сектора.

Нови Сад, 2. март 2024. године.

[kadence_gallery id=”5012″]

Реад Море
плацехолдер2-560×370

Допис закупцима

[btn text=”Допис закупцима – достава уплатница” link=”https://privredans.com/wp-content/uploads/2024/02/dopis-zakupcima-dostava-uplatnica.pdf” tcolor=”#ffffff” thovercolor=”#ffffff” icon=”kt-icon-document” target=”true”]

Реад Море
1-49

ГРАД НОВИ САД СУБВЕНЦИЈАМА ПОМАЖЕ ПРЕДУЗЕТНИКЕ И МАЛА ПРЕДУЗЕЋА

Градоначелник Новог Сада Милан Ђурић заједно је са чланом Градског већа за привреду Милорадом Радојевићем обишао Ауто-сервис „Станкин“ из Ветерника чији је власник на основу Јавног позива за доделу бесповратних подстицајних средстава за набавку основних средстава (машина или опреме) микро и малим предузећима и предузетницима на територији Града Новог Сада за 2023. годину добио новчана средства за набавку испитног стола који се користи за тестирање свих врста пумпи које су део дизел мотора.

– Данас смо се на терену уверили колико заиста значи реализација овакве једне подстицајне мере Града, као што је Јавни позив за доделу бесповратних средстава за микро и мала предузећа, као и за предузетнике. Честитам на добијеним средствима директору Милораду Станкину и његовим запосленима у Ауто-сервису на Ветернику и желим им много успеха у даљем раду. Том субвенцијом је њима омогућена ефикаснија дијагностика квара у ауто-сервису, односно бржи ремонт или поправка, што значи и више посла, односно прихода. Желим да поручим новосадским предузетницима да на пролеће обрате пажњу на конкурсе које расписује наша Градска управа за привреду, јер ће већ у априлу моћи да конкуришу за бесповратна средства у укупном износу од 70 милиона динара. Нека наставе да траже више и боље, да стреме новим и све бољим резултатима, а Град Нови Сад ће им увек бити поуздан партнер за развој пословања – рекао је Милан Ђурић.

Милорад Станкин захвалио се Граду Новом Саду и истакао да је он добио укупно 700 000 динара од Града Новог Сада за набавку испитног стола на чему је захвалан, као и да ће му то веома значити за унапређење дијагностике квара.

Од 2020. године Град Нови Сад пружа конкретну подршку микро и малим предузећима и предузетницима како би унапредили своје пословање, и то кроз набавку машина или друге опреме за рад, а путем Јавног позива за доделу бесповратних средстава. До сада је укупно 287 привредних субјеката добило укупно 139 милиона динара за набавку нових средстава за рад.

Нови Сад, 27. децембар 2023. године

[kadence_gallery id=”4962″]

Реад Море
20231206111604-а-в-8331

УРУЧЕНИ УГОВОРИ ЗА САМОЗАПОШЉАВАЊЕ НОВОСАЂАНА

У циљу подршке незапосленим Новосађанима, који би да покрену сопствено пословање, а у виду доделе беспровратних финансијских средстава, Град Нови Сад, од 2013. године, спроводи програм самозапошљавања, путем конкурса Градске управе за привреду, а у сарадњи са Националном службом за запошљавање.

Заменик градоначелника Новог Сада Игор Црнобарац и члан Градског већа за за привреду Милорад Радојевић уручили су данас уговоре корисницима који су, на основу јавног позива, добили субвенције за самозапошљавање у 2023. години.

Заменик градоначелника Новог Сада Игор Црнобарац је истакао да је Град Нови Сад стабилна локална самоуправа са буџетом који допушта стални пораст субвенција и подршке нашим суграђанима и да је, до сада, издвојено укупно 268.255.000 динара, за самозапошљавање 969 незапослених лица са евиденције новосадске филијале Националне службе за запошљавање.

-У последњих десет година скоро 1000 људи је покренуло сопствени бизнис захваљујући овој подстицајној мери, на шта смо итекако поносни. Ове године, определили смо из буџета 59,5 милиона динара за самозапошљавање 151 незапосленог лица, а износи субвенције су били у распону од 300 до 400 хиљада динара. Велико интересовање за овај конкурс нам показује да треба да наставимо да пружамо подршку нашим суграђанима који се упуштају у покретање сопственог посла, и да повећавамо издвајања за ту намену – изјавио је Игор Црнобарац и додао – У циљу поштовања принципа родне осетљивости, од 2016. године из буџета Града издвајају се посебна средства за развој женског предузетништва. Захваљујући таквој мери, до сада, средства за самозапошљавање добило 388 незапослених жена. Дакле, збирно, у протеклој деценији, Град Нови Сад је доделио укупно 368.255.000 динара, за самозапошљавање укупно 1 357 наших суграђана и суграђанки.

У име корисника субвенције обратила се Борислава Милић која је добила средства за истраживање и експериментални развој у биотехнологији. Она се захвалила Граду Новом Саду, на субвенцијама, нагласивши да такви подстицај и подршка много значе у првим, уједно и најтежим корацима оснивања предузећа.

Нови Сад, 6. децембар 2023. године

[kadence_gallery id=”4941″]

Реад Море
имаге001

Попис пољопривреде рад инфо центра

Од 28. септембра до 15. децембра 2023. године (8-20х) у РЗС-у је организован рад инфо-центра са задатком да пружа све неопходне информације становништву путем бесплатне телефонске линије: 0800 444 005.

Реад Море
впз-н-5528

ГРАДОНАЧЕЛНИК ЂУРИЋ УГОСТИО ДЕЛЕГАЦИЈУ ШАНГАЈСКОГ КОМИТЕТА КИНЕСКЕ НАРОДНЕ ПОЛИТИЧКЕ КОНСУЛТАТИВНЕ КОНФЕРЕНЦИЈЕ

Градоначелник Новог Сада Милан Ђурић примио је у Градској кући делегацију Шангајског комитета Кинеске народне политичке консултативне конференције на челу са председником комитета Ху Венронгом, а у делегацији су између осталих, били и Јинг Јинг, члан Комитета и први инспектор за Шангајско народно удружење за пријатељство са страним земљама и Зханг Иинг, члан националног Комитета и заменик председника Шангајске општинске комисија за привреду и информатизацију, у присуству представника Амбасаде Народне Републике Кине у Београду.

Градоначелник Ђурић је Кинеској делегацији представио привредне, туристичке и економске потенцијале Града Новог Сада, а посебно је истакнута важност Универзитета у Новом Саду и Факултета техничких наука који школује будуће ИТ стучњаке.

Саговорници су оценили да су међународни односи Србије и Кине добро развијени, те да захваљујући томе, постоји могућност за наставком сарадње, посебно у области туризма, са фокусом на повећање броја туриста, развоја инфраструктуре, привреде и образовања.

Градоначелник се осврнуо и на пријатељске везе које Град Нови Сад негује са Градом-побратимом Чангчунгом од 1981. године, али и са Градом Нингбоом са којим има потписан Меморандум о разумевању 2015. године и додао да су у току преговори са администрацијом кинеског града Фуџоу, главног града покрајине Фуџијан на крајњем истоку земље, за успостављање институционалне сарадње.

Кинеска делегација налази се у посети Републици Србији од 23. до 25. септембра 2023. године у оквиру „Шангај – Србија економско – трговинског форума“ који је део иницијативе ,,Појас и пут”.

Нови Сад, 23. септембар 2023. године

[kadence_gallery id=”4878″]

Реад Море
Тонс-пословни-скуп-Љубљана-2023-ДСЦ-3201-сцалед-1-560×370

ТОНС организовао пословни скуп у Љубљани

Данас, 20. септембра 2023. године у љубљанском Радиссон Блу Плаза Хотелу Туристичка организација Града Новог Сада организовала је пословни скуп у којем је учествовала новосадска и словеначка туристичка привреда. Представници локалних хотелијера и агенција имали су прилику да одрже састанке и договоре нове пословне прилике, а све са циљем да се повећа број туриста који из Љубљане, али и целе Словеније, путују у Нови Сад и обрнуто.

Свим присутнима су се пре одржавања Б2Б састанака обратили конзул амбасаде Републике Србије у Словенији Милинко Шпица, заменик директора организације Туризам Љубљана Митја Предовник, в.д. начелника Градске управе за привреду Саша Билиновић и директор Туристичке организације Града Новог Сада Бранислав Кнежевић.

Туристичке атракције Новог Сада и Србије презентоване су и кроз промотивне видео спотове, а скупу су присуствовали и представници Туристичке организације Србије, Туристичке организације Војводине и Привредне коморе Србије – Регионалне привредне коморе Јужнобачког управног округа.

Подаци Републичког завода за статистику Републике Србије показују како је током 2022. године у Новом Саду боравило близу 220.000 туриста који су остварили више од 560.000 ноћења, чиме је оборен рекорд у овом сегменту који је постављен 2019. године. У првих шест месеци ове године, према истом извору, Нови Сад је посетило више од 110.000 туриста, који су забележили 274.771 остварених ноћења, што представља наставак тренда раста.

Само у току прошле године, близу 10.000 туриста из Словеније је посетило наш град, што их је сместило на четврту позицију када је питању земља порекла туриста, одмах после посетилаца из Босне и Херцеговине, Хрватске и Руске Федерације. С друге стране, број остварених ноћења словеначких туриста у Новом Саду током прошле године био је 21.345.

Ови подаци су нам били знак да се као носилац туристичке привреде града посветимо раду на анимацији туриста и привреде Словеније, који како смо видели, представљају битан сегмент у туристичком смислу. Састанак, уз постојећу континуирану промоцију, представља добру платформу за постизање циља.

[kadence_gallery id=”4872″]

Реад Море