Нови мајстори за израду предмета од коже

Градска управа за привреду, у сарадњи с Националном службом за запошљавање и Удружењем самосталних занатлија Новог Сада, уручила је у Занатском дому сертификате за четранаест лица која су успешно прошла двомесечни курс ручне израде предмета од коже, почев од 17. јануара ове године.

Секретар Удружења занатлија Новог Сада Вељко Анђелић објаснио је да посао обраде коже подразумева прављење ташни, каишева и других предмета, као и да би сви који су завршили поменути курс могли очекивати помоћ од Града у виду субвенција уколико се одлуче да покрену самосталне радње.

Курс су похађала лица с евиденције за Националне службе за запошљавање, без обзира на године, а стручну праксу су стекли у породичној занатској фирми „Игуана”.

Власник фирме „Игуана”, која се налази у Темринској улици, Драган Туцаков казао је да је презадовољан вештинама који су стекли полазници курса и да се нада да ће макар половина њих наћи место у привреди, која је на неки начин посустала. Он је истакао да, када је пре двадесет година почињао посао, није добио никакву помоћ и да му је било веома тешко, и додао да су данас услови за покретање таквог посла бољи.

По његовим речима, Град би требало још више да се позабави том облашћу и, како је додао, он стално потенцира шопинг-туризам који нашој земљи веома фали.

– Из мале привреде могу се пласирати готови производи који су бољи и квалитетнији од оних које нуди Запад. Највише се користи говеђа кожа, коју налазимо у Италији и у нашим фабрикама у Зрењанину и Руми – рекао је он, и закључио да су странци одушевљни нашим производима које по овдашњим ценама у Европи не могу добити.

Аница Јакшић, која је завршила курс, казала је да је у току породиљског боловања остала без посла па се због тога одлучила да се окуша у нечем новом.

– Схватила сам да морам нешто да урадим са својим животом јер желим да се у неком смислу развијем и да будем сам свој газда – казала је она. – Тада су ми у Бироу за запошљавање понудили ову прилику, коју сам оберучке прихватила првенствено јер сам у томе видела начин да се развијем у креативном смислу.

Начелник Градске управе за привреду Саша Билиновић рекао је да ће Град Нови Сад у наредном периоду пратити шта су реалне потребе грађана у смислу обука, да би се дошло до крајњег циља – а то је да сваки грађанин има прилики да нађе посао или да се самозапосли.

По његовом мишљењу, кад је реч о старим занатима и пролазу на тржишту, у наредним обукама би требало да се ради на занатима који имају везе с дрветом.

К. Бачкалић

Након завршене обуке у области старог занатства и уметничких заната – ручна израда предмета од коже, полазницима су уручени сертификати.

Њихови утисци су позитивни и многи од њих планирају да наставе да се баве овим занатом, а временом и да покрену сопствену производњу.

“Остала сам без посла у току породиљског боловања и онда сам шватила да морам нешто да урадим са својим животом и да желим да се развијем и будем сама свој газда, да сама себи одређујем шта ћу и колико да радим и оно што уложим у тај посао да ми да лично задовољство”, рекла је Аница Јакшић, једна од полазница обуке.
Средствима града Новог Сада обука је реализована у самосталној занатској радњи. Према речима Драган Туцакова, власника фирме израда предмета од коже, то је перспективан посао и он ће у својој фирми запослити двоје полазника курса.

“Ја кад сам почео да радм овај посао нисам добио никакву помоћ, пре 25 година сам почео и јако ми је било тешко на почетку, зато сам се упустио у овако нешто да бих показао људима да је лако бити приватник и да се све може постићи уз рад и залагање. Надам се да ће се бар пола ових људи запослити и наћи своје место у овој привреди која је посустала и мислим да ћемо успети нешто да урадимо”, навео је Туцаков.

“Цела ова обука је заснована на практичној обуци, од упознавања материјала до начина како се шије и свега осталог”, рекао је Вељко Анђелић из Удружења самосталних занатлија Новог Сада.
Град Нови Сад подржава овакве активности и сваке године се из буџета издвајају средства за обуке.

“За 2017. годину град Нови Сад је обезбедио 500.000 динара за подршку самообукама које ће се вршити преко нашег партнера, Удружења занатлија, са којим имамо више него квалитетан и партнерски однос. Град Нови Сад ће пратити у наредном периоду шта су реалне потребе грађана у смислу обука, како би дошли до крајњег циља да сваки грађанин Новог Сада има и преко оваквих прилика шансе да нађе посао”, казао је Саша Милиновић, начелник Градске управе за привреду.
Нови Сад ће и даље наставити да реализује сличне активности са циљем обуке незапослених лица и проналажења запослења, додао је Милиновић.

[kad_youtube url=”httpss://www.youtube.com/watch?v=_MveQ-Xwt1U” modestbranding=”true”]

Read More
dms_poseta2

Подршка државе, покрајине и града новог сада ит сектору

Градоначелник Новог Сада Mилош Вучевић заједно је са председником Владе Републике Србије Александром Вучићем и председником Покрајинске владе Игором Мировићем обишао “Schneider Electric DMS ” Д.О.О. Нови Сад, а обиласку су присуствовали и министри у Влади Ана Брнабић и Младен Шарчевић. Они су посетили запослене, обишли просторије и разговарали са руководством те познате софтверске ИТ компаније за истраживање, развој и инжењеринг у области управљања електроенергетским системима.

Председник Владе Републике Србије Александар Вучић најавио је да ће држава обезбедити велику подршку ИТ сектору.

– Ове године имаћемо 700 студената више уписаних на факултете техничких наука, а из године у годину ћемо повећавати тај број, јер смо у овом сектору наишли на директну спрегу између ИТ компанија и факултета. Та сарадња је на обострaну корист и показује да образовање и привреда морају да се разумеју. Најважније је стално повезивање и проналажење заједничког интереса између образовања и привреде. Препознали смо да је време да уложимо много више у развој ИТ сектора и домаћих програмера. У овој компанији раде млади људи, чији је просек година 27, плате су драстично веће од просека Србије, а постоји јака веза између ње и факултета, коју ће држава да помаже и подстиче. Ми ћемо, осим у Научно-технолошки парк, улагати новац и у старт-ап компаније, како бисмо помогли ИТ сектору, и радити на томе да се повећа извоз софтвера из Србије – рекао је Александар Вучић.

Градоначелник Милош Вучевић истакао је да је Нови Сад себе позиционирао као регионални ИТ центар и да има снажну ИТ заједницу, пре свега ослоњену на Универзитет у Новом Саду, односно на Факултет техничких наука.

-Драго ми је што је премијер Александар Вучић могао да се увери како функционише једна од најснажнијих компанија у свету, са седиштем у Новом Саду. Показујемо да умемо да будемо најбољи у врло оштрој конкуренцији, а заједно ћемо, кроз све нивое власти, наставити да подржавамо сектор информационих технологија и да директно утичемо на број радних места, односно на економски бољитак наших грађана – рекао је градоначелник.

Председник Покрајинске владе Игор Мировић је нагласио да је пре десетак година у Новом Саду било запослено неколико стотина људи у ИТ сектору, а да их је данас око 10 000, што Србију позиционира као земљу која у овом делу Европе има огроман тренд раста у ИТ сектору.

Директор проф. др Драган Поповић рекао је да је ово први пут да је један премијер посетио “Schneider Electric DMS“, највећу и најуспешнију српску регионалну софтверску ИТ компанију, чији су власници “Schneider Electric” француска мултинационална компанија и “ДМС Група”, српска компанија чији су власници професори са новосадског Факултета техничких наука.

-Наши гости су добили увид у све што радимо, као и могућност да својим предлозима помогну, a у оквиру кампање коју Влада води за препознавање значаја ИТ сектора – рекао је Поповић.

Компанија “Schneider Electric DMS“ је развила свој оригинални производ АДМС софтвер који представља интегрисано софтверско решење за управљање електричним мрежама великих градова у присуству обновљивих извора енергије.

 

Read More
konteh9

Најављен сајам пословних могућности и стручних пракси

Члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић присуствовао је конференцији на којој је најављен Сајам пословних могућности и стручних пракси „KONTEH“ који ће бити одржан 22. и 23. марта на Факултету техничких наука. На конференцији су се тим поводом обратили и Дарија Медведцки са Факултета техничких наука, Mилицa Стaнкoвић у имe oргaнизaциje „EESTEC“ као и Maja Бoжић представница гeнeрaлнoг пoкрoвитeљa Сajмa сoфтвeрскe кoмпaниje „VegaIT“.

– Град Нови Сад са задовољством подржава овакве догађаје, као и све оне који подстичу запошљавање стручних младих људи. Овај Сајам је пример добре сарадње образовања и привреде и има двосмерну компоненту. Млади људи могу да дођу до бројних контаката и стекну могућност запошљавања, а исто тако приватни сектор, односно компаније које учествују на Сајму, могу лакше доћи до едукованог кадра. Град Нови Сад се труди да буде спона између образовања, привреде и науке, иницирао је повећање квота за упис на Факултету техничких наука, а учествује и у изградњи Научно-технолошког парка. Такође, Град у оквиру Акционог плана запошљавања издваја средства за обуке за дефицитарна занимања, ту пре свега мислим на ИТ сектор и у том смислу сматрам да „KONTEH“ свакако завређује пажњу – рекао је Милорад Радојевић и додао да ће организатори те значајне манифестације увек имати подршку Града Новог Сада.

Дарија Медведцки са Факултета техничких наука истакла је да је тај факултет поносан на проактивност чланова студентске организације „EESTEC“ као и то да ће увек подржавати све њихове пројекте.

Представљајући Сајам пословних могућности и стручних пракси „KONTEH“, у имe oргaнизaциje „EESTEC“ Милица Станковић рекла је да је он конципиран тако да се компаније учеснице представљају студентима у холу ФТН чиме се студентима омогућава одлична прилика да ступе у контакт са послодавцима кojи успeшнo пoслуjу у нaшoj зeмљи и региону.
– Ово је једанаести пут да организујемо овај сајам, и драго нам је да сваке године имамо све више компанија учесница. Сајам је намењен како студентима са ФТН, студентима Универзитета, тако и свим посетиоцима Сајма из Новог Сада, Војводине и читаве Србије – рекла је Милица Станковић и упутила захвалност Факултету техничких наука и Граду Новом Саду на подршци.

Поред генералног покровитеља, софтверске компаније „VеgаIТ“, ове године још 33 компаније су пријавиле своје учешће на Сајму, а неке од њих су „Microsoft Development Center Serbia“, „RT-RK“, „TMNS“, „Execom“, „Levi9“, „Exlrt“, „Naovis“ и друге.

 

Read More
centar_za_socijalni_rad9

„ЕКОНОМСКО ОСНАЖИВАЊЕ ЖРТАВА НАСИЉА У ПОРОДИЦИ“

Члан Градског већа за првиреду Милорад Радојевић присуствовао је конференцији под називом „Економско оснаживање жртава насиља у породици“ а реч је о презентацији мера запошљавања Националне службе за запошљавање, Града Новог Сада и обуке Едукативног центра. На конференцији су говорили и в.д. директора Центра за социјални рад Добрила Чачија, в.д. директора филијале Нови Сад Националне службе за запошљавање Невена Живковић Штековић и директор Едукативног центра Ђурађ Милановић.

Приликом представљања програма Акционог плана запошљавања за 2017. годину члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић нагласио је да жене жртве породичног насиља имају приоритет у односу на друге запошљиве категорије.

– Драго ми је што смо поново у Центру за социјални рад где смо већ неколико пута одржали презентације намењене послодавцима, а данашња је усмерена на оне који раде у Центру за социјални рад и у дневној су комуникацији са жртвама породичног насиља. На овај начин желимо да им приближимо мере Града, представимо сваки програм посебно и укажемо на који начин можемо да утичемо на економско оснаживање жена које су биле жртве насиља како бисмо их вратили неком нормалном животу. Координација између свих потребних чинилаца је јако добра, а ту мислим на Националну службу, Центар за социјални рад, Сигурну женску кућу, Едукативни центар и Град Нови Сад, и већ се виде конкретни резултати – истакао је Милорад Радојевић.

В.д. директора Центра за социјални рад Добрила Чачија истакла је да је економско оснаживање жена, поред превенције, могућност да жене и жртве насиља нађу решење за проблеме у којима се налазе и превазиђу моменат економски угрожености.

– Један од разлога зашто жене трпе насиље је и економска зависност због чега се и трудимо да их економски оснажимо. Запошљавање жртава насиља је кључни начин решавања проблема насиља у породици и последица насиља у породици – закључила је Добрила Чачија.

 

Read More
blog-post_04

Нови Сад град партнер “Међународних дана енергетике и инвестиција”

Град партнер “Међународних дана енергетике и инвестиција”, које организују Покрајински секретаријат за енергетику, грађевинарство и саобраћај, “CEDEF” и Новосадски сајам, је Град Нови Сад на чијем штанду ће током два дана бити представљени потенцијали у областима инвестиција и енергетике, с посебним освртом на пројекте из Стратегије одрживог развоја Града Новог Сада до 2020. године. Првог дана манифестације о најважнијим пројектима Града говорили су члан Градског већа за комуналне послове Владимир Стојковић, саветница градоначелника Новог Сада за инвестиције и имплементацију стратешких пројеката проф. др Маријана Дукић – Мијатовић и шеф Канцеларије за локални економски развој Града Новог Сада мр Горан Сечујски.

Када је реч о заштити животне средине и енергетској ефикасности, најважнији пројекти Града су успостављање регионалног система управљања отпадом, повећање енергетске ефикасности СПЕНС-a и замена постојећих сијалица јавног осветљења лед сијалицама. Пројекат изградње тзв. Регионалне депоније за Град Нови Сад и општине Бачка Паланка, Бачки Петровац, Беочин, Жабаљ, Србобран, Темeрин и Врбас, вредан је близу три и по милијарде динара, временски оквир за његову реализацију је до 2020. године, а финансира се већином путем донатора и средстава ИПА Фонда.

– У сарадњи са партнерским институцијама Град је спровео поступак јавне набавке за извођење истражних радова, урађена је делимична претходна студија оправданости за управљање чврстим отпадом у региону, и настављамо активности на изради неопходне пројектно-техничке документације. Нови Сад је међу првим градовима у Србији почео да се бави организованим прикупљањем и обрадом података о потрошњи енергије као и утврђивањем неопходних енергетских капацитета Града. Ове године кроз програме инвестиционих активности планирамо изградњу топлотних пумпи у три школе у приградским насељима али и реконструкцију фасаде и столарије, грејања и сл. активности у другим школама и вртићима – истакао је Владимир Стојковић.
Према речима проф. др Маријане Дукић – Мијатовић Нови Сад тренутно има најтраженију радну зону у Србији на којој је током прошле године изграђена велелепна фабрика од 30000 м2 у којој послује мултинационална компанија “Лир” и запошљава око 1500 радника.
– Настављамо да развијамо Радну зону “Север 4” где имамо 40 хектара на располагању за нове инвеститоре. Током марта компанија “Vossloh Kiepe Austria” покренуће производњу у хали од 7000 м2 на Римским шанчевима – нагласила је проф. др Маријана Дукић – Мијатовић.

Један од важнијих пројекта Стратегије одрживог развоја Града је “Smart city” концепт с обзиром на то да у “паметним градовима” данас живи више од 50 одсто укупног становништва.

– Град има све предуслове за развој “Smart city” концепта, и већ је у пилот фази реализација пројеката “MobiWallet” који се односи на јавни превоз и паркирање, “CLIPS” иновативни приступ пружању јавних услуга кроз рачунарство у облаку и “WeLive” нови концепт јавне управе засноване на мобилним градским сервисима у чијој изради учествују грађани – рекао је мр Горан Сечујски.
Он је такође нагласио да ће Град у наредних десетак дана објавити јавни позив намењен грађанима да пошаљу своје идеје о томе како решити проблеме из области за које су обезбеђени отворени подаци. Грађани са најбољим идејама биће награђени паметним телефонима, а ЈКП “Информатика” ће направити једну или две апликације на бази тих идеја док ће остале бити предате ИТ компанијама.

Штанд Новог Сада посетила је и делегација која је учествовала у свечаном отварању “Међународних дана енергетике и инвестиција” а коју су, међу осталима, чинили потпредседник Покрајинске владе Ђорђе Милићевић и министар рударства и енергетике Александар Антић.

Read More