цонтацт_паге-титле

ГРАДОНАЧЕЛНИК ЧЕСТИТАО НОВУ 2018. ГОДИНУ

На новогодишњем коктелу за новинаре, који је одржан у Официрским павиљонима на Петроварадинској тврђави, градоначелник Новог Сада Милош Вучевић закључио је да се 2017. година може окарактерисати као веома успешна за Град Нови Сад и Новосађане.

– Текућа година је прошла релативно мирно на локалном нивоу и исказана је политичка стабилност на градском нивоу. Евидентно је добро пуњење буџета, али с друге стране и нешто слабија реализација великих инвестиција. Очекујем да ће у наредној години све то ићи на боље, јер смо већ отклонили све реметилачке факторе. Догађај који је за мене окарактерисао 2017. годину јесте одржавање великог скупа који је подразумевао састанак представника Кине и земаља централне и источне Европе – “Механизам 16+1”- под окриљем иницијативе “Један појас, један пут”. У септембру је наш град добио прилику да буде домаћин тог међународног скупа, чиме је Нови Сад директно позициониран као место где ће бити дефинисана даља политика и сарадња тих држава у области науке и образовања. Радује и чињеница што имамо повећање броја туриста за 13,1% у односу на прошлу годину, и то је последица опште атмосфере у држави, али и Новог Сада као титулара две европске престонице. Имамо пад незапослених, а истовремено и раст броја запослених, прецизније, на евиденцији НСЗ се смањио број незапослених за 4700 у протеклих 11 месеци, док је у претходних пет годима чак 8000 више људи запослених у Новом Саду. Чека нас још много рада, али већ можемо ценити да је Нови Сад на добром путу да постане један развијени  средњоевропски град, град који стреми да у догледно време буде поламилионски – нагласио је градоначелник Милош Вучевић.

Он се том приликом захвалио и сарадницима из медијске сфере, односно новинарима, уредницима и свима онима који сарађују са градском управом током године информишући јавност о релевантним догађајима. Милош Вучевић је пожелео свим Новосађанима добро зравље, још више рада и мало среће у наредној 2018. години.

– Здравље, као предуслов свега. Више рада, као база за развој. Срећа, да нам се нешто неповољно не деси – нагласио је градоначелник.

Нови Сад, 28. децембар 2017. године

 

Реад Море

„БЕГЕЧКА ШАРГАРЕПА“ ПРОИЗВОД СА ЗАШТИЋЕНИМ ГЕОГРАФСКИМ ПОРЕКЛОМ

Члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић присуствовао је конференцији за новинаре у Градској кући, на којој је представљен бренд „Бегечка шаргарепа“ који је званично, поред „Футошког купуса“ и „Фрушкогорског липовог меда“, постао производ са заштићеним географским пореклом.

На конференцији су говорили и Бранислав Ракетић из Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, директор Задруге „Бегечки повртари“ Горан Зец као и један од највећих произвођача шаргарепе Јанко Медвеђ.

– Добили смо трећи производ са заштићеним географским пореклом на територији Града Новог Сада. Пре годину дана у разговору са произвођачима шаргарепе, на иницијативу ГУ за привреду, покренули смо поступак заштите географског порекла бегечке шаргарепе. Наишли смо на разумевање потрошача, а у цео процес укључила се и задруга „Бегечки повртари“. Изузетна сарадња ових годину дана крунисана је сертификатом. Цео поступак је финансирао Град Нови Сад, и наставићемо у наредном периоду то да радимо– рекао је Радојевић и додао да ће произвођачи сада бити препознатљивији на тржишту, а потрошачи ће лакше моћи да дођу до квалитетнијег производа.

Бранислав Ракетић рекао је да је Град Нови Сад постао један од градова са највише заштићених производа, и додао да је сертификација гаранција да ти производи потенцијално не буду предмет злоупотребе. Он је такође нагласио да Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде пружа пуну подршку и улаже максималне напоре да заштити наше произвођаче.

Директор Задруге „Бегечки повртари“ Горан Зец нагласио је да читав овај процес не би био могућ без несебичне подршке Града Новог Сада и Градске управе за привреду који су, како је рекао, разумели њихову потребу да се на тај начин подржи пољопривредна и повртарска производња.

– Посао сертификације је био обиман. Почели смо са првим лабораторијским анализама још у марту, затим смо радили и групну анализу у септембру, као и појединачне анализе на шећере и бета каротине за сваког произвођача. Бегечку шаргарепу од осталих издвајају физичке и хемијске карактеритике односно укус, боја, мирис и облик. Као произвођачи смо доказани на домаћем тржишту и ту нам конкуренција није велика, али ћемо радити на признавању у европским оквирима јер је 70 % наше производње присутно у Европи – рекао је Горан Зец.

Нови Сад, 21. децембар 2017. године

Реад Море

„ЛЕДЕНА ШУМА“ ПОНОВО У ДУНАВСКОМ ПАРКУ

Зимска манифестација „Ледена шума“ отворена је у Дунавском парку, а свечаном отварању присуствовао је члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић.

– Зимски месеци који су пред нама пуни су доброг расположења, а свакако да и „Ледена шума“ доприноси томе. Парк у којем се налазимо делује потпуно чаробно и надам се да ће Новосађани и сви они који буду долазили у Нови Сад уживати у занимљивом програму ове манифестације. „Ледена шума“ представља спој разоноде, културе, спорта и игре, и верујем да ће се наши најмлађи суграђани сјајно проводити на клизалишту током предстојећег зимског распуста. Град Нови Сад подржаваће овакве манифестације јер нам је циљ да у нашем граду имамо туристичку сезону која траје читаве године, а сигурно је да су „Винтер фест“ и „Ледена шума“ допринеле томе – рекао је Милорад Радојевић.

У програму отварања наступиле су клизачице клизачког клуба “Војводина”, најмлађи хокејаши клуба “НС Старс”, као и „Хаос“ аниматори који су припремили специјални програм анимације и акробације на леду. Посетиоце „Ледене шуме“ забавио је бенд „Пет плус“, као и Ђ двојац Мрвица и Мрвица Јуниор.

Ова манифестација у свом склопу има спортско-рекреативни комплекс који се састоји од око 1400м2 залеђене површине, од којих је 450м2 наткривено, и „Снежног града“ у оквиру којег ће се Новосађанима представити разне занатлије и трговци. Такође, посетиоци ће моћи да уживају у богатом културно-уметничком и забавном програму на музичко-сценској бини.

Као и претходне године, у првој смени на клизалишту, од 9 до 10.30 часова биће обезбеђен бесплатан улаз деци до 12 година. Такође, цене карата се нису мењале и износиће 200 динара радним данима, а викендом 250, док ће најам клизаљки изности 200 динара.

Нови Сад, 15. децембар 2017. године

Реад Море

ЕДУКАЦИЈЕ ПОЉОПРИВРЕДНИХ ПРОИЗВОЂАЧА

У оквиру реализације мере предвиђене Годишњим програмом заштите, уређења и коришћења пољопривредног земљишта на територији Града Новог Сада за 2017. годину, Градска управа за привреду је организовала обуке пољопривредних произвођача које ће бити одржане 15. и 16. децембра у Културном центру „Бегеч“ у Бегечу, 21. и 22. децембра у Клубу пољопривредника „Кисач“ у Кисачу и 28. и 29. децембра у Месној заједници „Каћ“ у Каћу.

Наведеним обукама биће обухваћена предавања у вези са савременим трендовима у повртарској и воћарској производњи, припремом свежег поврћа и воћа за тржиште, и могућностима и доступношћу националних средстава и претприступних фондова  (ИПАРД) за подршку пољопривредним произвођачима. Предавачи су признати стручњаци из наведених области др Анђелко Мишковић и др Ненад Магазин.

Градска управа за привреду је, у сарадњи са извођачем обуке „ЦМС доо“ Нови Сад, обавестила пољопривредне произвођаче о местима, темама и терминима одржавања обука, а све у циљу обезбеђивања вишег нивоа знања и усавршавања пољопривредних произвођача, чиме се доприноси изградњи индивидуалних капацитета неопходних за адекватно агро-економско управљање газдинствима.

Нови Сад, 15. децембар 2017. године

Реад Море

ОТВОРЕН ТРЕЋИ „НОВОСАДСКИ НОЋНИ БАЗАР“

Члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић присуствовао је отварању трећег „Новосадског ноћног базара“ који се одржава од 18 часова до поноћи, у Спортском и пословном центру „Војводина“.

– Град Нови Сад је организационо и финансијски подржао ову манифестацију која за циљ има представљање и промоцију предузетништва, малих произвођача, старих заната, уметности и креативаца. Произвођачи имају могућност да се на мало другачији начин представе посетиоцима и потенцијалним купцима који у сваком тренутку могу да уживају у богатој и разноврсној понуди. Најбољи показатељ једне манифестације јесте број посетилаца и излагача, а бројка од 270 излагача и неколико хиљада посетилаца показује да је овај догађај, за врло кратко време, изазвао велику пажњу Новосађана и гостију који нису из Новог Сада – рекао је Милорад Радојевић.

На базару се представља велики број малих произвођача и излагача, њих 270 из Новог Сада, из других градова у Србији, али и из Словеније и БиХ, а сви посетиоци имају прилику да уживају у храни и пићу, уметничким делима, а у понуди су уникатна гардероба и обућа, накит и намештај.

– Након два успешно одржана базара на Рибљој пијаци, овога пута окупили смо се на СПЕНС-у у жељи да, промовишући мале произвођаче и излагаче, уметнике, креативце и све који поштују њихов рад, делимо знање и ширимо позитивну енергију – рекла је организаторка „Новосадског ноћног базара“ Марија Радојчић.

Један од циљева „Новосадског ноћног базара“ је и да се пробуди солидарност и да се заједничким ангажовањем помогне онима којима је помоћ најпотребнија. На овом, трећем базару, организоване су три хуманитарне акције за малу Нађу и њено успешно оздрављење, за све кориснице Сигурне женске куће у Новом Саду, као и за децу из социјално угрожених породица.

Нови Сад, 8. децембар 2017. године

Реад Море

ПОТПИСАН ПРОТОКОЛ О САРАДЊИ ИЗМЕЂУ ГРАДА НОВОГ САДА И ПРИВРЕДНЕ КОМОРЕ СРБИЈЕ

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић и директорка Регионалне привредне коморе Јужнобачког управног округа Оливера Симовић потписали су Протокол о сарадњи Града Новог Сада и Привредне коморе Србије, а потписивању је присуствовао и члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић.

– Имајући у виду да је дошло до организационих и статусних промена у оквиру Привредне коморе Србије, у складу са новим законском регулативом, потписујемо овај Протокол који суштински утврђује све оно што је и у ранијем периоду функционисало, а реч је о институционалном ослањању Града на Регионалну привредну комору и обрнуто, у циљу одржавања и унапређења привредног амбијента. Надам се да ћемо наставити успешно да радимо на привлачењу нових инвестиција и на пружању подршке постојећим инвеститорима тј. привредницима који раде у Новом Саду. Град ће наставити да пружа подршку кроз административне и инспекцијске органе, а има и доста простора да се изграде многи други сегменти који су од утицаја на квалитет рада и пословање привредника у Новом Саду и Јужнобачком управном округу. Поред доласка страних, и домаћи привредници су повећавали капацитет својих компанија, запошљавали нове људе, градили нове објекте чиме су наставили инвестициони развој који показује да Нови Сад има снажан економски потенцијал. То се види најочигледније из пуњења буџета преко доприноса на зараде у оном делу који припада локалној самоуправи, а он је већи него прошле године, иако је сразмера учешћа локалне самоуправе мања у односу на републичку власт, као и значајно повећање пореза на промет непокретности, апсолутних права и пореза на имовину. Сви ти сегменти указују на економски напредак који наравно увек може и треба да буде бољи – рекао је градоначелник Милош Вучевић.

Директорка Регионалне привредне коморе Јужнобачког управног округа Оливера Симовић, која је потписала Протокол о сарадњи у име Привредне коморе Србије, истакла је да је Протокол ”кровни” документ на основу којег ће бити спровођене све активности које су планиране у циљу бољег привредног амбијента и бољих услова за пословање на територији Јужнобачког управног округа.

– Намера нам је да унапредимо комуникацију и сарадњу служби које су у надлежности Града, односно оних који дају различите дозволе, одобрења, сагласности и привредних субјеката како би што брже и адекватније одговарали на изазове у свом пословању – закључила је Оливера Симовић.

Нови Сад, 8. децембар 2017. године

Реад Море

Салаши представљени новосадској публици

НОВИ САД – Новосадски салаши презентују данас своју понуду хране и пића на Спенсу у оквиру манифестације “Хеј салаши” која се по први пут одржава у нашем граду. …
У програму наступа више од 400 деце, а манифестација траје до 19 часова.

Обиље хране, пиће, музике и свега осталог што употпуњује салашку атмосферу данас се могло видети на Спенсу. Више од 30 излагача представило је своје производе, а атмосферу су употпунила и деца из новосадских основних школа и вртића.

Они су у оквиру програма прошли кроз етно-радионице, прављење хлеба, осликавање медењака, а допала им се и храна.

Удружење “Живот као инспирација”, у сарадњи са Градском управом за привреду, осмислили су ову манифестацију, а циљ им је развијање туристичке понуде града.

“Оно што желимо да постигнемо ми јесте умрежавање које ће подстаћи на нове пројекте, нове идеје, нове иницијативе. Нема потребе да путујемо било где другде даље јер имамо толико тога што у нашој Војводини”, каже Љиљана Маширевић из Удружења “Живот као инспирација”.

“Промоција салашарства је озбиљан туристички потенцијал”, нагласио је Саша Билиновић, начелник Градске Управе за привреду.

Извор: ртв.рс

 

[kad_youtube url=”httpss://www.youtube.com/watch?v=MMgyO3hufzA” width=”600″ height=”300″ modestbranding=”true”]

Реад Море
фаq_паге-титле

ПРЕДСТАВЉЕН ПРОГРАМ МАНИФЕСТАЦИЈЕ „ЛЕДЕНА ШУМА“

Члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић присуствовао је конференцији за новинаре на којој је представљен програм манифестације „Ледена шума“ која ће и ове зиме бити одржана у Дунавском парку.

– И ове годне Град Нови Сад подржава манифестацију „Ледена шума“ која је прошле године изазвала велику пажњу, и која је у зимском периоду била један од догађаја по којем је Нови Сад био препознат. Током манифестације, скоро 200 хиљада људи прошло је кроз Дунавски парк, а више десетина хиљада је користило клизалиште „Ледене шуме“. То су значајни подаци и гаранција да ће и ове године бити барем толико посетилаца, а верујем да ће их бити и више. Мислим да смо успели да у Новом Саду имамо туристичку годину која траје 12 месеци, а сигурно је да су ове зимске манифестације доста допринеле томе – рекао је Милорад Радојевић.

ПР менаџер манифестације Јелена Ненадов нагласила је да је почетак манифестације планиран за 15. децембар и да ће трајати 45 дана.

– Ова манифестација у свом склопу има спортско-рекреативни комплекс који се састоји од око 1400м2 залеђене површине, од којих је 450м2 наткривено, и „Снежног града“ у оквиру којег ће се Новосађанима представити разне занатлије и трговци. Такође, посетиоци ће моћи да уживају у богатом културно-уметничком и забавном програму који смо и ове године припремили за све посетиоце на музичко-сценској бини. Надамо се да ћемо и ове године уприличити посетиоцима незабораван доживљај, и да ћемо свим генерацијама употпунити зимску, новосадску бајку – рекла је Јелена Ненадов и додала да ће и овога пута бити организован дочек Дечије нове године уз богат програм за најмлађе.

Продуцент манифестације Јован Марјановић захвалио се Граду Новом Саду на подршци и рекао да су се организатори ове године потрудили да „Ледена шума“ боље функционише. Како је истакао, водили су рачуна да свим посетиоцма обезбеде несметан пролаз кроз Дунавски парк, те су део кућица „Снежног града“ померили на травнати део парка поред клизалишта како би спречили гужве које су се јављале прошле године. Он је додао да су веома задовољни прошлогодишњом сезоном, као и то да верују да ће ове године премашити успех који су остварили лане.

У програму отварања учествоваће клизачице клизачког клуба „Војводина“, затим Хаос аниматори, као и најмлађи хокејаши из клуба „НС Старс“. Након свечаног отварања на музичкој бини наступиће бенд „5+“, а на самом крају посетиоце ће забављати Ђ двојац-Мрвица и Мрвица јуниор. Организатори су напоменули да ће као и претходне године, у првој смени на клизалишту, од 9 до 10.30 часова бити обезбеђен бесплатан улаз деци до 12 година. Такође, цене карата се нису мењале и износиће 200 динара радним данима, а викендом 250, док ће најам клизаљки изности 200 динара.

Нови Сад, 7. децембар 2017. године

Реад Море

ГРАДОНАЧЕЛНИК ОДРЖАО САСТАНАК СА АМБАСАДОРОМ РЕПУБЛИКЕ МАЂАРСКЕ

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић заједно је са сарадницима примио у Градској кући амбасадора Републике Мађарске у Србији Њ.Е. Атилу Пинтера, као и успешне привреднике, представнике иностране компаније заинтересоване за инвестирање у инфраструктурне пројекте у Новом Саду.

Након што им је градоначелник пожелео срдачну добродошлицу, они су изразили велико задовољство што су у прилици да представе своје услуге и да сазнају конкретне могућности за улагање. На састанку су разматране теме везане за изградњу регионалне депоније и пречистача отпадних вода.

Градоначелник Милош Вучевић је нагласио да је одлично што постоје интересенти за улагање у Нови Сад и да ће све радње у том правцу бити максимално транспарентне и доступне јавности. Реч је о процесима одабира локације, припреме пројектно-техничке документације и разматрању модалитета финансирања та два, стратешка пројекта од великог значаја за Град и Покрајину.

Констатована је обострана жеља за сарадњом, као и то да ће се услови за евентуалну реализацију стећи тек након предузимања мера и активности од стране Града и других надлежних државних инстанци у будућности, након чега ће све компаније имати једнаку шансу за учешће у тим пројектима великих размера.

Амбасадор и градоначелник су разменили утиске о изузетно доброј сарадњи Мађарске и Србије и, како су истакли, историјски гледано никад бољим и блискијим односима две земље и два народа. Сложили су се да односе треба и даље унапређивати, што се евидентно рефлектује на појачано присуство инвестиција и раст извоза са обе стране.

Нови Сад, 5. децембар 2017. године

Реад Море

ОТВОРЕН САЈАМ „НАУКА ЗА ПРИВРЕДУ“

Дводневна сајамска манифестација „Наука за привреду“, која се по први пут организује ове године, уз подршку и сарадњу Покрајинске владе, „Новосадског сајма“ и Привредне коморе Војводине, отворена је на Новосадском сајму.

Поред члана Градског већа за привреду Милорада Радојевића, отварању сајма присуствовали су и потпредседник Покрајинске владе Ђорђе Милићевић, покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност др Зоран Милошевић, покрајински секретар за пољопривреду, водопривреду и шумарство мр Вук Радојевић, као и генерални директор „Новосадског сајма“ Слободан Цветковић.

– Чвршћа повезаност науке и привреде један је од главних предуслова за развој иновација и њихову примену у привреди и индустрији, а самим тим и за економски раст и отварање нових радних места. Без примене науке није могуће одговорити захтевима савременог тржишта које се мења, не из дана у дан, него из минута у минут, а технологије које се намећу захтевају перманентну едукацију и примену знања у свим процесима. Добро је што претходних неколико година отварамо фабрике по Србији, и што је незапосленост драстично смањена. Али оно што нас очекује је период у којем морамо наћи нове изворе раста. То јесу иновације, али такве иновације које ће генерисати раст. Држава Србија, Покрајина и локалне самоуправе, у овом случају Град Нови Сад много улажу у образовање, а и чине све, да комуникација између науке и привреде буде што боља – истакао је Милорад Радојевић.

Приликом отварања сајма, потпредседник Покрајинске владе и председник организационог одбора манифестације Ђорђе Милићевић рекао је да је влада иницирала увођење те сајамске манифестације као корак ка чвршћем повезивању науке и привреде у циљу бржег економског развоја.

– Циљ овог сајма је повезивање научних институција и организација са фирмама и компанијама, примена научних знања и пројеката у привреди и тачан увид у реалне потребе тржишта. Верујемо да без примене науке, нових научних и технолошких достигнућа не можемо остваривати у будућим годинама велике стопе раста бруто друштвеног производа. Без тих механизама не можемо смањивати стопу незапослености, а чињеница је да имамо добре трендове, и у Србији, и у Војводини, како кроз стопе раста бруто производа који се остварују претходних неколико година, тако и кроз смањење броја незапослених и кроз укупну консолидацију наше економије. Сада је потребан додатни импулс за значајан раст економије, који ћемо добити кроз повезивање науке и привреде, кроз иновације и примену нових технологија у свим видовима економије – рекао је Ђорђе Милићевић.

Врата „Новосадског сајма“ биће отворена 4. и 5. децембра од 10 до 17 сати, а улаз за све заинтересоване посетиоце је бесплатан.

Нови Сад, 4. децембар 2017. године

Реад Море