оур-хисторy_03

САСТАНАК ЧЛАНА ГРАДСКОГ ВЕЋА ЗА ПРИВРЕДУ СА ПРЕДСТАВНИЦИМА СЛАВОНСКОГ БРОДА

Члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић састао се у Републици Хрватској са заменицом градоначелника Славонског Брода Теом Томас, као и са члановима Развојне агенције града и Туристичке заједнице Славонског Брода. Састанку су присуствовали и  представници Канцеларије за локални економски развој Новог Сада и Управе за привреду Новог Сада, као и Стеван Стакић и Марија Радојчић из кластера Војвођански дућан.

Тема састанка је била будућа сарадња на предстојећем конкурсу ЕУ за прекограничну сарадњу Хрватска-Србија. Као потенцијалне области истакнути су привредни развој, туризам и енергетска ефикасност. На састанку је било речи и о доброј сарадњи коју имају кластери “Славонска кошарица” и “Војвођански дућан” и могућностима да се та сарадња још више унапреди.

Први корак у унапређењу сарадње биће заједнички наступи чланова оба кластера на манифестацијама и догађајима у региону.

Нови Сад, 20. март 2018. године

 

Реад Море
оур-хисторy_01

НАСТАВАК ПОДРШКЕ ЗА САРАДЊУ ПРИВРЕДЕ И НАУКЕ

Поводом објаве наставка јавног позива за иновационе ваучере министар задужен за иновације и технолошки развој Ненад Поповић и градоначелник Новог Сада Милош Вучевић, заједно са помоћником министра просвете, науке и технолошког развоја за дигитализацију у просвети и науци Сашом Стојановићем и директором Фонда за иновациону делатност Иваном Ракоњцем, посетили су предузеће „ЦарноМед“ из Новог Сада, корисника иновационог ваучера. Услед великог интересовања, Фонд за иновациону делатност определио је додатна средства у износу од 30 милиона динара за доделу иновационих ваучера. Предузећа којима је потребна услуга научно-истраживачке организације како би подигла ниво иновативности својих производа и постала конкурентнија на тржишту могу да се пријаве за добијање иновационог ваучера у вредности до 800 000 динара.

– Када имате спој предузетништва са најпрестижнијим научно-образовним установама и уз то подршку државе, то је добитна комбинација што се види на примеру ове компаније. Поносни смо што у Новом Саду имамо таква предузећа, која нису у фокусу јавности, а сваки дан предано раде и постижу одличне резултате. То што је суштина компаније „ЦарноМед“ могла да се искаже у само два минута јесте јасан знак да су систематични, посвећени и да добро разумеју свој посао. Сјајна је ствар када видите да се из Новог Сада извозе производи на територију Европе и да се ови млади људи не плаше да буду конкуренти највећим светским компанијама. Држава треба да подржи овакве процесе, и верујем да ће та подршка бити још израженија, да ће људи остајати у Србији када виде да и овде могу да производе по највећим светским стандардима – нагласио је градоначелник Вучевић.

До сада Фонд за иновациону делатност доделио је 47 иновационих ваучера за 39 српских предузећа, у укупном износу од 29,5 милиона динара.

– Суштина будућег развоја Србије јесте у сарадњи малог и средњег бизниса са научно- истраживачком заједницом. Ово је најбољи програм који омогућава да таква предузећа добију знање са факултета и научних института, и да га користе да повећају производњу, квалитет производа, обрт, да обезбеде веће плате и нова радна места. Такав програм користи се свуда у свету за спајање науке и привреде. Компанија „ЦарноМед“ подржана је са 960 000 динара. Они 70 посто производње извозе, а у последњих годину дана су дуплирали свој приход. Користећи ове ваучере и друге видове подршке Владе Републике Србије сигуран сам да ће њихов приход у будућности бити још знатно већи – нагласио је министар Ненад Поповић.

Позив за достављање пријава отворен је до 21. маја 2018. године, односно све док опредељена средства не буду утрошена. Ваучери ће се додељивати по редоследу пристиглих пријава, у року од седам дана од дана достављања пријаве од стране предузећа.

Једном подносиоцу пријаве у току овог јавног позива могу бити одобрена највише два иновациона ваучера, у максималном износу од 1 200 000 динара.

Заинтересована предузећа могу се пријавити за иновациони ваучер преко портала Фонда, а све детаље о програму и условима налазе се на интернет презентацији Фонда за иновациону делатност. Такође, за додатне информације тим Фонда стоји на рапослагању путем адресе [email protected]

Дизајн и процедуре за имплементацију шеме иновационих ваучера су припремљене у оквиру пројекта „Подршка истраживању, иновацијама и трансферу технологије“ који се финансира из ИПА средстава ЕУ за 2013, а њиме администрира Светска банка, док су средства за реализацију обезбеђена из буџета Владе Републике Србије са раздела Министарства просвете, науке и технолошког развоја кроз „Пројекат за унапређење конкурентности и запошљавања“ (споразум о зајму Републике Србије са Светском банком).

Нови Сад, 20. март 2018. године

Реад Море

НАЈАВЉЕН САЈАМ ПОСЛОВНИХ МОГУЋНОСТИ И СТРУЧНИХ ПРАКСИ „КОНТЕХ“

Дванаести Сајам пословних могућности и стручних пракси „КОНТЕХ“ најављен је данас на конференцији за новинаре у Градској кући. Присутнима се, том приликом обратио члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић који је истакао да Град препознаје значај тог догађаја чији је циљ запошљавање младих.

– Са задовољством подржавамо „КОНТЕХ“ који младим и образованим људима пружа могућност да успоставе контакт са успешним компанијама где многи од њих касније остану да раде. Град Нови Сад својим мерама утиче на то да млади, по завршетку студија кроз стручну праксу и приправнички рад добију прву шансу. Велики део укупних средстава Акционог плана за запошљавање опредељује се управо за те сврхе, а осим тога организују се и обуке за дефицитарна занимања као и Сајам запошљавања, захваљујући којем 30-40 посто младих, у периоду од три до шест месеци пронађе посао- изјавио је Милорад Радојевић.

Сајам пословних могућности и стручних пракси „КОНТЕХ“ биће одржан 21. и 22. марта на Факултету техничких наука. Декан тог факултета проф. др Раде Дорословачки је указао на проблем мањка квалитетних инжењера у ИТ сектору и апеловао на послодавце из тог сектора да следе пример појединих успешних компанија чији су стручњаци запослени и у компанијама и на Универзитету.

Сајам студентима и дипломцима техничких и технолошких факултета нуди могућност планирања и развоја каријере у компанијама које успешно послују у нашој земљи. Софтверска компанија „ВегаИТ“ већ шест година је генерални покровитељ сајма „КОНТЕХ“. Представница компаније Маја Божић објаснила је да је стручна пракса веома важна за младе који су тек завршили факултете и још увек нису сигурни где би волели да се запосле, а да им „ВегаИТ“ нуди могућност да учествују на конкретним пројектима и тако лакше донесу ту важну одлуку.

Главни организатор Сајма Бобан Познановић се захвалио Граду, Факултету теничких наука и свим компанијама које подржавају „КОНТЕХ“. На овогодишњем Сајму учествоваће 31 компанија, а свечано отварање предвиђено је 21. марта у 9.00 часова, на Факултету техничких наука.

Током претходних једанаест сајмова сакупљено је око 4000 квалитетних биографија, а многи студенти добили су прилику да пронађу посао или могућност усавршавања у некој од компанија-учесница.

Нови Сад, 19. март 2018. године

 

Реад Море

ПРЕДСТАВНИЦИ НАЈВЕЋЕ РУСКЕ ИТ КОМПАНИЈЕ ПОСЕТИЛИ НОВИ САД

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић састао се са делегацијом руске ИТ компаније ”Јандекс” која је у Нови Сад дошла у пратњи представника Кабинета министра без портфеља за иновације и технолошки развој Републике Србије.

”Јандекс” је руска међународна корпорација специјализована, између осталог, и за интернет сервисе и производе. То је највећи претраживач на руском интернету и управља са око 60% маркетиншког дела у тој земљи. Градоначелник Вучевић истакао је да је даље унапређивање ИТ сектора важан део стратегије развоја Новог Сада, и да кључну улогу у том процесу има спрега између науке и привреде, односно струковних организација и локалне самоуправе. Као изузетно важан пројекат на том пољу истакнута је изградња Научно-технолошког парка у склопу новосадског универзитета.

На састанку је разговарано о могућности сарадње када је реч о изради бесплатне мобилне апликације мапе града намењене грађанима, али и туристима. Мапа би приказивала податке о јавном превозу, саобраћају, туристичким атракцијама и то са практичним информацијама о радном времену културних установа, угоститељских објеката, најбољим рутама и томе слично.

С обзиром на то да ”Јандекс” планира пословање у Србији, оцењено је да Нови Сад има велики партнерски потенцијал као други по величини град и својеврсан ИТ центар. Градоначелник Вучевић захвалио се Министарству на кореспонденцији нагласивши да је Град посебно заинтересован за сарадњу у духу савремених технолошких решења.

Он је такође оценио да би тако модеран сервис био од велике користи имајући у виду да Нови Сад идуће године постаје Омладинска престоница Европе, као и Европска престоница културе 2021. године што ће драстично утицати на експанзију туризма.

Нови Сад, 13. март 2018. године

 

Реад Море

ОТВОРЕН ЦЕНТАР ЗА ИСТРАЖИВАЊЕ И РАЗВОЈ КОМПАНИЈЕ “ЦОНТИНЕНТАЛ” У НОВОМ САДУ

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић заједно је са председником Републике Србије Александром Вучићем, председником Покрајинске владе Игором Мировићем и амбасадором Републике Немачке у Србији Њ.Е. Акселом Дитманом присуствовао свечаном отварању технолошке компаније „Цонтинентал“ у Новом Саду. Пословна јединица за ентеријер (Интериор Дивисион) у „Цонтиненталу“ већ је ангажовала 100 високо специјализованих инжењера за различите пројекте. Две пословне јединице, Каросерија и безбедност и комерцијална возила и Пост-продаја (Бодy & Сецуритy анд Цоммерциал Вехицлес, Афтермаркет), су почеле да развијају производе и солуције у Новом Саду. Како је најављено, у наредним годинама, „Цонтинентал“ ће креирати 500 радних места у Новом Саду, углавном у области софтвера и системског инжењеринга.

– Данас је испуњено обећање које је пре годину дана дао тадашњи премијер, а сада председник Републике Александар Вучић, а то је долазак ове велике компаније у наш град. Знали смо да ће до овога доћи, јер је сада наступило доба када не затварамо фабрике, већ их отварамо. Отварамо нова радна места и сада коначно постоји снажна сарадња сва три нивоа власти – градског, покрајинског и државног што директно омогућава развој једне заједнице. Најважнија подршка се огледа у активностима усмереним на то да млади људи остану у свом месту и држави, и то је приоритет свих нас. Хвала Влади и председнику Републике Србије на подршци, јер без њиховог оснаживања Град не би могао у пуном сјају да покаже своје способности. Град има велики капацитет у људским ресурсима, првенствено захваљујући Универзитету у Новом Саду, који је више него довољан да будемо домаћини великим компанијама као што је “Цонтинентал” – рекао је градоначелник Милош Вучевић и уз добродошлицу у Нови Сад, пожелео менаџменту и запосленима све најбоље у раду уз наду да ће број запослених стално расти.

Председник Републике Србије Александар Вучић је поручио да је време да се млади и стручни људи који су отишли у иностранство, почну враћати у земљу, јер, како је напоменуо, овде ће све више бити послова попут тих у истраживачком центру “Цонтинентал”.

– Треба нам још много више места на факултетима како бисмо могли да одговоримо савременим трендовима и да испунимо овако високе стандарде какве има ова компанија.  Надам се да ћемо наредне године у ово време разговарати о новим инвестицијама у компанији “Цонтинентал” и о томе шта још држава може да уради да помогне. Менаџмент је задовољан, јер је Србија показала да поштује оно што је обећала и показала да је поуздан партнер. Осим 500 планираних стручњака за запослење, сигурно ће бити посла за још младих и способних људи, а држава ће свакако имати снаге да такве пројекте и даље помаже. Ми смо, што се тиче Новог сада, спремни да Граду помажемо и на друге начине, као што је подршка за Европску престоницу културе, пре свега кроз улагање у инфраструктуру – рекао је Александар Вучић.

Генерални директор “Цонтинентал Аутомотиве д.о.о. Сербиа” Саша Ћиоринга казао је да ће у том научно-истраживачком центру у наредне три године бити запослен велики број младих стручњака.

– У првих шест месеци рада смо се усредсредили на то да обезбедимо најексклузивнију зграду, најбоље услове за рад, запослимо стотину најбољих инжењера, те интегришемо професионалне пословне процесе и методологије – рекао је Саша Ћиоринга којем је председник Александар Вучић свечано уручио пасош Републике Србије, чиме је он постао држављанин Србије.

Технички директор компаније “Цонтинентал” Курт Леман упутио је захвалност Влади Србије и осталим нивоима власти на пруженој снажној подршци, поручивши да ће се само уз заједнички рад доћи до великих резултата. Он је истакао да је та комапнија деценију тражила одличну локацију за проширење глобалног инжењерског решења, те да су се према проценама руководства комапније, Србија, као и Град Нови Сад, показали као места са великим инжењерским потенцијалом. Директор пословне јединице за каросерију и безбедност Андреас Волф рекао је да дигитализација трансформише аутомобилску индустрију и производе које компанија “Цонтинентал” развија, а да ће инжењери запослени у Новом Саду бити део глобалног тима од 5000 инжењера који раде на развијању технологије.

Председник Покрајинске владе Игор Мировић нагласио је да Србија у области софтверског инжињеринга све више напредује, као и то да је веома значајна за будућност веза новосадског универзитета са Центром за истраживање и развој компаније “Цонтинентал“, док је амбасадор Немачке Аксел Дитман истакао да сарадња између компаније “Цонтинентал” и Србије показује јак економски однос између Србије и Немачке.

Технолошка компанија „Цонтинентал“ развија пионирске технологије и услуге за одрживу и повезану мобилност људи и њихових добара. Основана 1871. године, ова компанија нуди безбедне, ефикасне, интелигентне и приступачне солуције за возила, машине, саобраћај и транспорт. У 2017. години „Цонтинентал“ је, према прелиминарним подацима, остварио продају од око 44 милијарде евра, а запошљава више од 233 000 људи у 56 земаља.

Нови Сад, 7. март 2018. године

 

Реад Море

ОТВОРЕН 25. САЈАМ ЗАПОШЉАВАЊА У НОВОМ САДУ

Град Нови Сад и Национална служба за запошљавање-Филијала Нови Сад организовали су 25. Сајам запошљавања у аули Новосадског сајма, а заинтересованима је у понуди 2536 радних места од 77 послодаваца. Реч је о занимањима у електротехничкој, економској, комерцијалној, трговачкој, текстилној, прехрамбеној и саобраћајној струци. Сајам је отворио директор Националне службе за запошљавање Зоран Мартиновић, а присутнима су се такође обратили извршни директор за правне и опште послове Новосадског сајма Никола Ловрић и директор Канцеларије за локални и економски развој Града Новог Сада мр Горан Сечујски.

– Град Нови Сад је у 2018. години предвидео 1 200 000 евра за подстицање запошљавања. Јуче су завршена три конкурса, и то за запошљавање приправника, за програм стручне праксе, и за јавне радове. Наредних дана следе нови конкурси за самозапошљавање, и субвенције за нова радна места. Ова година ће бити посвећена и обукама за дефицитарна занимања, те ће Град наставити да финансира ту обуку у ИТ сектору, у области старих заната, а 100 лица биће обучено за посао заваривача што је веома тражено занимање. У Новом Саду тренутно има око 16000 незапослених, али охрабрује то што је у 2017. години запослено 5000 људи више у односу на 2016. Такав тренд ће бити настављен судећи по резултатима анкете коју смо реализовали и која показује да домаћи привредници траже нове локације за проширење пословања, али и да је све више и страних инвеститора – рекао је мр Горан Сечујски.

Према речима директора Националне службе за запошљавање Зорана Мартиновића највеће ефекте на смањење броја незапослених произвео је повољан привредни амбијент у Србији који привлачи све више страних инвеститора.

– Треба имати у виду да и програми и мере за подстицање запошљавања које спроводе сви нивои власти и Националана служба за запошљавање итекако утичу на повољнију слику на тржишту рада – изјавио је Мартиновић.

Директорка Покрајинске службе за запошљавање и потпредседница Скупштине Војводине Снежана Седлар најавила је да ће идуће седмице бити усвојен Покрајински план запошљавања за који је, како је рекла, издвојено 120 милиона динара.

– Посебно ће бити стимулисано ново запошљавање дефицитарних занимања и то за оне области које се односе на основне академске студије, специјалистичке и мастер студије, што је велики подстицај послодавцима и израз нашег настојања да задржимо те кадрове у нашој средини – нагласила је Снежана Седлар.

И на нивоу Покрајине биће стимулисано самозапошљавање, јавни радови, а у светлу политике једнаких могућности, у бодовању ће предност имати радно способне особе у статусу социјалних потреба, корисници новчаних надокнада, технолошки вишкови, млади без родитељског старања, самохрани родитељи и слично.

Нови Сад, 9. март 2018. године

Реад Море

УРУЧЕНИ СЕРТИФИКАТИ ЗА ОБУКУ „ФРОНТ ЕНД ПРОГРАМИРАЊЕ ЗА НЕЗАПОСЛЕНА ЛИЦА“

Члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић присуствовао је додели сертификата и потврда за успешно завршену обуку „Фронт Енд програмирање за незапослена лица“ у склопу програма „Обука за дефицитарна занимања“, који је иницирала и финансирала Градска управа за привреду. Свечаној додели сертификата присуствовали су и начелник ресорне управе Саша Билиновић и Душан Марјановић из Националне службе за запошљавање.

У периоду од три и по месеца, 40 незапослених лица са евиденције Националне службе за запошљавање је завршило обуку за „Фронт Енд“ програмера у едукативном центру специјализованом за ИТ едукацију „Смарт Сцхоол“ у Новом Саду. На тај начин они су успешно преквалификовани у једно од најтраженијих занимања данашњице.

– Град Нови Сад већ дужи низ година у оквиру свог Програма запошљавања спроводи обуке за дефицитарна занимања. Знамо да је Нови Сад центар ИТ индустрије у Републици Србији, а оно што јесте проблем је ограничена понуда на тржишту рада када је реч о ИТ сектору.  Кроз ове обуке смо желели да помогнемо незапосленим људима да стекну основна знања и покушају да кроз преквалификацију дођу до посла. Према анализама које имамо, добра ствар је да људи који прођу ове обуке нађу посао у року од три до шест месеци у области ИТ сектора. Драго ми је што ови људи нису чекали да посао нађе њих, него су активни, усавршавају се, и труде да сами реше свој проблем незапослености. Такође, и ове године смо предвидели 2,5 милиона динара у буџету за исту ову сврху – рекао је Милорад Радојевић.

Са тржишта рада издвојено је 40 незапослених лица и формиране су четири групе. Прва група је започела програм „Фронт Енд“ обуке крајем новембра, док је последња група завршила исту крајем фебруара. Након завршетка обуке извршено је тестирање свих полазника и издат је сертификат оним полазницима који су успешно урадили завршни тест и на њему показали минимум 70% знања. То је учинило њих 36 од укупно 40 полазника, што износи 90% успешности. Остали кандидати који нису испунили тај услов на завршном тесту, добиће само Уверење о похађању „Фронт Енд“ обуке.

Нови Сад, 6. март 2018. године

[kad_youtube url=”httpss://www.youtube.com/watch?v=jniTkvGb4E0″ width=”600″ height=”320″ hidecontrols=”true” modestbranding=”true”]

 

Реад Море

НОВИ САД УЧЕСНИК НА „WИНТЕРФЕСТ СКИ&WИНЕ КОПАОНИК“

Манифестација „Wинтерфест СКИ&WИНЕ Копаоник 2018 – Салон вина и гастрономије и Конференција о вину, гастрономији и туризму“, коју организује Удружење „Интерфест“ већ шесту годину за редом, ове године одржава се у термину од 1. до 4. марта, у хотелу „Гранд“. Члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић учествовао је на стручном панелу у оквиру Конференције, где се кроз разне презентације указало на улогу и значај амбалаже у развоју и продаји домаћих производа, мере којима градови и општине утичу на промоцију домаћих производа, као и на то који су крајњи ефекти на примеру добре праксе.

-На територији Новог Сада се налазе три производа са заштићеним географским пореклом: фрушкогорски мед, футошки купус и од недавно бегечка шаргарепа. Тренутно је Нови Сад град који има највише производа са заштићеним географским пореклом. Град сваке године у оквиру свог Програма подршке руралном развоју финансира сертификацију заштите географског порекла, а све у циљу боље видљивости ових производа, њихове боље тржишне позиционираности и постизања више цене. У овом процесу кључна је сарадња коју Град има са удружењима пољопривредних произвођача и она ће бити интезивирана у наредном периоду – рекао је Милорад Радојевић.

Град Нови Сад већ дуги низ година пружа подршку произвођачима вина, промоцији винске културе, а од 2016. године кроз Градску управу за привреду подржава и пројекат „Укуси Војводине“, који је уједно и кампања за брендирање Војводине као гастрономске регије, а чији је циљ јачање тржишта за домаће произвођаче, подизање њихове видљивости, али и унапређење квалитета производа.

Нови Сад, 3. март 2018. године

Реад Море

ГРАД НОВИ САД НА „МЕЂУНАРОДНИМ ДАНИМА ЕНЕРГЕТИКЕ И ИНВЕСТИЦИЈА“

Дводневна манифестација „Међународни дани енергетике и инвестиција“ чији је фокус на актуелним темама из области енергетске ефикасности, обновљивих извора енергије, грађевинарства и заштите животне средине, отворена је на Новосадском сајму, а Град партнер је Нови Сад. На градском штанду одржана је конференција за новинаре, на којој су говорили саветница градоначелника за имплементацију стратешких пројеката др Маријана Дукић Мијатовић, члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић и директор Агенције за енергетику Града Новог Сада др Александар Ашоња.

– У Новом Саду је учињено много тога како би се обезбедио добар пословни амбијент за долазак и пословање инвеститора. Претходне године помињали смо да су два велика бренда дошла у наш град, а то су „Делпхи Пацкард“ и „Леар Цорпоратион“ који тренутно запошљавају близу 6000 наших суграђана и људи који живе у Јужнобачком округу. Отишли смо и корак напред у јуну прошле године када је угледна немачка компанија „Цонтинентал“ отворила развојно-истраживачки центар у нашем граду, и основала компанију „Цонтинентал Аутомотиве д.о.о. Нови Сад“. Она тренутно запошљава 100 инжењера који се баве развијањем софтвера, а у наредне две године планирано је да запосли још четири стотине инжењера. Такође, „Кнорр-Бремсе“ у јуну ове године почиње са запошљавањем првих сто људи који ће радити у хали коју су закупили од Града, а која се налази на Римским шанчевима. Поносни смо што реализација пројеката из наше Стратегије одрживог развоја иде у добром правцу – рекла је др Маријана Дукић Мијатовић и додала да је Нови Сад постао видљив за инвеститоре, да су досадашњи резултати изузетно добри, да је запослено више хиљада људи, а све то је, како је истакла, допринело да се у буџет града слије више новца, који је усмерен ка побољшању живота грађана.

Члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић истакао је да Нови Сад може да се похвали смањењем броја незапослених из године у годину током последњих пет година.

– Град Нови Сад је и ове године издвојио за програме запошљавања рекордан износ од 145 милиона динара, и то је убедљиво највећи износ од свих локалних самоуправа у Републици Србији. Настављамо и даље да радимо на политици запошљавања кроз наше програме. Тренутно су расписана три конкурса и то стручна пракса, приправнички и јавни радови, а након тога иду конкурси за самозапошљавање и конкурси за нова радна места за микро, мала и средња предузећа – нагласио је Радојевић и додао да та политика кроз програме запошљавања су садејству са политиком привлачења инвестиција даје најбоље резултате.

Нови Сад, 1. март 2018. године

Реад Море