ДОДЕЉЕНА СРЕДСТВА ДОБИТНИЦАМА ГРАНТА У ОКВИРУ ПРОГРАМА ПОДРШКЕ РАЗВОЈУ И ПРОМОЦИЈИ ЖЕНСКОГ ПРЕДУЗЕТНИШТВА

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић и министар за иновације и технолошки развој Ненад Поповић уручили су уговоре о додели средстава добитницама гранта у оквиру Програма подршке развоју и промоцији женског предузетништва који реализује Кабинет министра за иновације и технолошки развој.

Бесповратна средства, у укупном износу од 15 милиона динара, за 44 микро и мала предузећа у власништву жена и предузетничке радње чији су оснивачи жене, обезбеђена су Одлуком Владе Републике Србије за реализацију пројекта Града Новог Сада ”Афирмација женског иновационог предузетништва на територији Новог Сада”.

– Економски показатељи у Граду Новом Саду су добри. Незапосленост је на дуго чеканом минимуму од око 8 посто. Прошле године у новембру било је 9414 наших суграђанки без посла, а у новембру ове године број незапослених жена износио је 8609, али то нас не задовољава, и циљ нам је да запосленост буде што већа. Реализацијом овог конкурса Град развија предузетништво, економски оснажује жене, које су стуб сваког друштва и утиче на смањење незапослености. Надамо се да ће предузетнице добро пословати, да ће се борити за што равноправнији положај у бизнису, и да ће се јављати за нова средства за нова запошљавања, јер то је од значаја за целу заједницу – нагласио је градоначелник Вучевић и пожелео предузетницама добро здравље и срећу новој години.

Према речима министра Поповића, Нови Сад се показао као најагилнији центар женског предузетништва у Србији.

– Ова подршка Владе Републике Србије и Града Новог Сада је још један подстицај предузетницама да остваре своје визије. Захваљујући њиховим успесима и локална заједница се развија. Програм се наставља и идуће године, а у 2019. издвојили смо 100 милиона динара за развој и промоцију женског иновативног предузетништва у Србији – изјавио је Поповић и додао да су у току преговори са европским институцијама како би та сума била дупло већа.

Ивана Мацедонић Еремић захвалила се Министарству и Граду у име добитница бесповратних средстава, истакавши да ће им подршка помоћи да осваремене пословање својих фирми.

Добитнице гранта новац могу користити за куповину основних средстава за рад, истраживања и развој, усклађивање пословања са међународним стандардима и за израду интернет презентације привредног субјекта.

[kadence_gallery id=”1898″]

Реад Море

ПОСЛОВНИ ФОРУМ „МОЈ БИЗНИС У ГЛОБАЛНОМ СЕЛУ“

Члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић присуствовао је пословном форуму под називом „Мој бизнис у глобалном селу“ у организацији удружења „Трг предузетништва“ и Војвођанског пројектног центра. Пословни форум одржан је у хотелу „Шератон“, а у уводном делу присутнима се обратио и потпредседник Покрајинске владе и покрајински секретар за привреду и туризам Иван Ђоковић.

– Као Град трудили смо се да и у теоријском делу сарађујемо са привредницима у окружењу и подржавамо овакве конференције, а наравно и да их конкретним корацима помогнемо како би се идеје развиле. Кроз наше програме и мере подржавамо добре пројекте како у привреди, тако и у пољопривреди. Пре свега ту бих истакао наш Акциони план запошљавања, који је највећи у Србији што се тиче издвојених средстава, и сумирајући утиске пред крај године, могу рећи да је око 140 људи добило прилику да тим средствима започне сопствени бизнис. У пољопривреди се фокусирамо на мале произвођаче, пре свега ту мислим на органске произвођаче и производе са заштићеним географским пореклом. Ове године смо започели едукације пољопривредника и малих произвођача у свим приградским месним заједницама Града Новог Сада како бисмо им помогли да конкуришу за средства виших нивоа власти али и фондова Европске уније – рекао је Милорад Радојевић пожелевши свим учесницима успшешну конференцију.

Потпредседник Покрајинске владе и покрајински секретар за привреду и туризам Иван Ђоковић је нагласио да ће секретаријат и ове године додељивати субвенције за креативну економију, али и за женско иновативно предузетништво.

-Мали произвођачи и сви они који улазе у нови пословни ризик морају бити максимално подржани од стране Покрајине и Републике, и зато смо данас овде да саслушамо како и на који начин можемо помоћи предузетницима да се њихова производња иновира, да се додатно едукују и да имају менторинг и мониторинг од стране релевантних институција – рекао је Ђоковић.

Организаторка форума Марија Радојчић је истакла да се данас многи баве предузетништвом, али да посустају већ после прве године када се сусретну са озбиљним баријерама. Она је додала да овај форум кроз прадавања и конкретне примере из праксе омогућава предузетницима да развијају и реализују своје пословне идеје.

Учесницима форума обратили су се предавачи, врхунски стручњаци, признати у свету као експерти из области економије, али и остварени бизнисмени са озбиљним пословним достигнућима. Неки од предавача на пословном форуму су проф. др Миодраг Зец, Бранимир Бркљач и Драгана Ђермановић.

[kadence_gallery id=”1888″]

Реад Море

ТУРИСТИЧКА ОРГАНИЗАЦИЈА ГРАДА НОВОГ САДА ДОБИТНИК ЈЕ НАЈПРЕСТИЖНИЈЕ НАГРАДЕ У ОБЛАСТИ ТУРИЗМА „ТУРИСТИЧКИ ЦВЕТ“

Туристичка организација Србије данас је у Југословенској кинотеци у Београду, приредила свечаност поводом доделе најпрестижније награде у области туризма „Туристички цвет“.

Ово је велико признање за Град Нови Сад и туризам града.

„Туристички цвет“ је награда Туристичке организације Србије која се традиционално додељује за значајна остварења у подизању квалитета туристичких услуга, као и за допринос развоју, унапређењу и промоцији туризма у Србији.

Туристичка организација Града Новог Сада је добитник ове престижне награде у категорији туристичких организација, јер је управо својим бројним промотивним камапања и активностима спроведеним у претходном периоду у земљи и региону, привукла изузетно велики број туриста који су остварили до сада највећи број ноћења у Новом Саду, који је само у односу на претходну годину за првих 10 месеци већи за 21,5% у односу на исти период претходне године.

Од сигнализације хотелских капацитета, преко израде промо брошура и промо филмова, учешћем и промоцијом Новог Сада на бројним међународним и домаћим сајмовима, покретањем неколико гарантованих промотивних туристичких тура за туристе, као и одржавања контаката и сарадње са другим представницима туристичке привреде, ТОНС је у протеклих годину дана допринео изузетно високом позиционирању Новог Сада као пожељне туристичке дестинације за посетити у претходном периоду.

Награда „Туристички цвет“ се додељује сваке године за значајна остварења у подизању квалитета туристичких услуга, као и допринос развоју, унапређењу и промоцији туризма, физичким и правним лицима, у следећим категоријама: туристичка организација; туристичка манифестација; рецептивна туристичка агенција; угоститељски објекат за смештај; организација или појединац за допринос унапређењу туризма и подизању квалитета туристичких услуга.

За Туристичку организацију Града Новог Сада је ово посебна част и признање да је све претходне промотивне активности спровела са великом пажњом и значајним успехом.

[kadence_gallery id=”1881″]

Реад Море

НОВИ САД ПРИМЕР ДОБРЕ ПРАКСЕ У ОРГАНСКОЈ ПРОИЗВОДЊИ

Током децембра, удружење Агро кластер Србије и НАЛЕД организују јавну кампању „Месец органске хране“ како би пружили прилику произвођачима, потрошачима и њиховим асоцијацијама, представницима релевантних институција и стручној јавности да понуде решења за унапређење услова за производњу органске хране у Србији.

Тим поводом, у Центру за органску производњу у Селенчи је одржан округли сто „Како до органских производа у Србији“ а искуства и добре праксе у овој области присутнима је пренео члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић.

– Град Нови Сад последњих неколико година подржава органске произвођаче и препознат је као пример добре праксе када је реч о органској производњи. До сада је преко 20 милиона динара издвојено као помоћ за мале органске произвођаче. У складу са Стратегијом развоја пољопривреде настављамо и у наредном периоду са подршком, а средства у буџету за наредну годину ће бити већа. Драго ми је што су наши програми подршке препознати и од стране НАЛЕД-а и УСАИД-а и што имамо могућност да то представимо и произвођачима из других локалних самоуправа – рекао је Милорад Радојевић.

На округлом столу учествовали су представници Владе Републике Србије и локалних самоуправа, органски произвођачи, представници сертификационих тела, НАЛЕД-а, као и других релевантних институција и удружења.

Кампања „Месец органске хране“ део је четворогодишњег Пројекта јавно-приватног дијалога за развој који финансира Америчка агенција за међународни развој (УСАИД), а спроводи НАЛЕД у сарадњи са Републичким секретаријатом за јавне политике.

[kadence_gallery id=”1874″]

Реад Море

МАНИФЕСТАЦИЈА ЛЕДЕНА ШУМА И ОВЕ ЗИМЕ У НОВОМ САДУ

Члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић присуствовао је конференцији за новинаре на којој је представљен програм манифестације Ледена шума у оквиру које ће Новосађани, од 7. децембра до 20. јануара 2019. године у Дунавском парку, имати прилику да уживају у клизању и у бројним наступима музичких, уметничких, позоришних и других група и појединаца. На конференцији су говорили и портпаролка манифестације Јелена Викторова, пројектна менаџерка манифестације Душица Љубојевић као и продуцент Јован Марјановић.

– Манифестација Ледена шума свакако је обогатила зимску туристичку понуду Новог Сада. Претходне две године Нови Сад је био препознат у зимском периоду између осталог и због Ледене шуме коју је посетио значајан број људи, не само из Новог Сада него и из региона. Од почетка ове године до сада у Новом Саду је било 380 хиљада ноћења, док је 2017. укупно било 367 хиљада ноћења. Сигуран сам да ћемо до краја ове године пребацити цифру од 400 хиљада ноћења што је раније било незамисливо – рекао је Милорад Радојевић и додао да му је драго што ће се у понуди Ледене шуме и ове године наћи и Снежни град, изложбено-продајни простор намењен презентацији локалних уметника и занатлија, али и промоцији војвођанских гастрономских специјалитета и зимских деликатеса.

Портпаролка манифестације Јелена Викторова истакла је да је Ледена шума место сусрета свих генерација, и да ће уз подршку Града Новог Сада као и осталих партнера на овом пројекту, овогодишњим програмом бити обухваћени свакодневни бесплатни садржаји као што су концерти класичне музике, наступи савремених бендова, ди-џеј наступи, уметнички перформанси, едукативне радионице за децу и одрасле, дечије анимације на леду и како је рекла још много тога занимљивог.

Пројектна менаџерка манифестације Душица Љубојевић нагласила је да је и ове године у централном делу парка постављено клизалиште које се, са својом пратећом кружном стазом око језера у парку, простире на површини од 1300 м2 на којем је посетиоцима омогућена забава и рекреација на леду и на температурама до 15 степени.

– И ове године ће радним данима од 9.00 до 10.30 часова бити омогућен бесплатан улаз на клизалиште за децу до 12 година старости, а имаће подршку и од наших искусних клизача. Цене су остале непромењене у односу на претходну годину, тако да ће улазнице за клизалиште коштати 200 динара а исто толико ће износити и изнајмљивање клизаљки за оне који немају сопствене. Такође, Ледена шума кроз програм сарадње са предшколским и школским установама, обезбедиће бесплатне групне посете за најмлађе у пратњи наставника или учитеља до 21. децембра, док не почне зимски распуст – рекла је Душица Љубојевић.

Према речима продуцента манифестације Јована Марјановића свечано отварање Ледене шуме биће уприличено у Дунавском парку, у петак, 7. децембра са почетком у 18.00 часова у празнично декорисаном амбијенту уз музичко-забавни програм и традиционални ватромет. У програму ће учествовати клизачице клуба „Војводина“, Хаос аниматори са својим представама и новосадски бенд „Кло кло“. Он је додао да ће током 45 дана манифестације посетиоци моћи да уживају у разноликом програму који је посвећен широким циљним групама, односно разним генерацијама. И ове године планиран је дочек Дечије Нове Године за 31. децембар у дневном термину уз бројна изненађења и дружење са Деда Мразом.

[kadence_gallery id=”1856″]

Реад Море

ЦЕНТАР „ПЛАY“ УЗ ПОДРШКУ ГРАДА СПРОВОДИ ОБУКЕ ЗА ЛИЧНЕ ПРАТИОЦЕ

Члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић присуствовао је промоцији обуке личних пратилаца коју спроводи Центар за развој потенцијала деце и младих ”Плаy” уз подршку Градске управе за привреду. Обуке за новосадске личне пратиоце реализују се у Едукативном центру за развој у професионалним и радним вештинама, спроводе их едукатори са дугогодишњим искуством у образовању и социјалној заштити, а средства за спровођење осам обука обезбедила је Градска управа за привреду.

– У оквиру Акционог плана запошљавања Град Нови Сад први пут ове године има и ставку под називом Обука за личне пратиоце. Поред свега што радимо како бисмо помогли младим људима да се преквалификују и запосле, ова обука је подршка пре свега деци са сметњама у развоју и деци са инвалидитетом. Град је ове године извојио средства у износу од милион динара за обуку скоро 200 пратилаца, а исти износ планиран је и за следећу годину. Обучавање личних пратилаца је значајно за наш град, јер на овај начин показује и колико брине за једну од најосетљивијих група становника, а то су деца са сметњама у развоју и њихове породице – рекао је Милорад Радојевић.

Директор Едукативног центра за развој у професионалним и радним вештинама Ђурађ Милановић је нагласио да тај центар од оснивања пружа бесплатну едукацију за сва лица која се налазе на евиденцији Националне службе за запошљавање.

Педагог Центра „Плаy“ Катарина Мајкић рекла је да лични пратиоци пружају подршку деци са сметњама у развоју и инвалидитетом како би она остварила једно од основних дечјих права, а то је право на квалитетно образовање.

– Услуга лични пратилац детета је услуга социјалне заштите која се остварује у образовним установама – вртићима и школама, и омогућава деци додатну подршку у осамостаљивању, кретању, социјализацији, комуникацији, што доприноси да деца која имају одређене потешкоће лакше прате наставни програм и функционишу у вршњачком окружењу. Сваки лични пратилац, по закону, мора да прође акредитовану обуку, како би стручно и професионално обављао овај веома осетљив посао са децом – истакла је Катарина Мајкић и додала да лични пратилац може да буде задужен за одвођење и довођење детета из школе или вртића, као и за све припремне активности као што су паковање ужине, школског прибора, ношење асистивне технологије, пружање помоћи при одласку у тоалет и слично, али он не ради уместо детета оно што дете може само.

Лични пратилац је, поред тога што је ослонац деци са сметњама у развоју, велика подршка и њиховим родитељима, јер могу да се посвете и другим активностима, несметано обављају свој посао, знајући да је њихово дете збринуто и да несметано може да учествује у настави и дружи се са вршњацима.

[kadence_gallery id=”1851″]

Реад Море

Сајам запошљавања

На евиденцији Националне службе за запошљавање на кроју прошлог месеца било је 35.742 незапослених, што је 14 одсто мање него у истиом периоду прошле године. Број незапослених мањи је и у Новом Саду.

Позитивној статистици доприносе и сајмовима запошљавања који се неколико пута годишње одржавају у нашем граду.

хттпсс://yоуту.бе/ЕСмхди8вОyс

Реад Море

ОТВОРЕНА 5. МЕЂУНАРОДНА КОНФЕРЕНЦИЈА СТУДЕНАТА ТУРИЗМА И ХОТЕЛИЈЕРСТВА – МЕКСТ

Члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић поздравио је учеснике Међународне конференције студената туризма и хотелијерства – МЕКСТ коју већ пету годину за редом, организује невладино удружење „Фортунс“, у сарадњи са Природно – математичким факултетом из Новог Сада и Међународном асоцијацијом студената туризма и хотелијерства.

– Конференција МЕКСТ већ пету годину за редом потврђује да је један од најважнијих конгресних догађаја у Новом Саду. Сваке године се повећава број учесника, а списак предавача је заиста импозантан. Ове године је више од 1000 учесника, студената из 17 земаља Европе и то је довољно добар разлог да Град Нови Сад подржи овај догађај. Туризам у Новом Саду је у великој експанзији, а број туриста расте из месеца у месец. За првих девет месеци ове године имамо пораст броја ноћења за 23 одсто и до краја године очекујемо по први пут преко 400.000 ноћења. Пошто је Нови Сад следеће године Омладинска престоница Европе, надам се да ће и учесници ове конференције следеће године опет бити у могућности да посете наш град и уживају у бројним програмима и пројектима за младе које смо припремили – рекао је Милорад Радојевић.

Поред учесника, спонзора и пријатеља, конференцији су присуствовали и потпредседник Владе Војводине и покрајински секретар за привреду и туризам Иван Ђоковић, као и директор Туристичке организације Града Новог Сада Бранислав Кнежевић.

Циљ конференције је да се студентима и младим истраживачима из области туризма и хотелијерства, обезбеди подршка за њихов даљи професионални развој. Теме о којима ће ове године бити речи су Дигитални маркетинг у туризму, нови трендови у хотелијерству, филм као средство промоције туристичке дестинације. Конференција окупља око 1000 студената из преко 15 држава Европе и на путу је креирања платформе за усавршавање младих у туризму, а и ове године на њој учествују представници успешних компанија и стручњаци из области туризма и хотелијерства, с циљем да младим људима приближе најновију праксу тог ресора.

[kadence_gallery id=”1837″]

Реад Море

„НОВОСАДСКИ WИНТЕР ФЕСТ“ ТРЕЋИ ПУТ НА ТРГУ СЛОБОДЕ

Зимски фестивал или „Новосадски Wинтер Фест“ биће одржан од 28. новембра до 29. децембра 2018. године на Тргу слободе у Новом Саду. Тим поводом, у Градској кући одржана је конференција за новинаре којој су присуствовали члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић, чланице Организационог одбора фестивала Милена Бига и Јелена Јовичић, Јелена Сабо из женског тамбурашког састава „Ла Банда“ као и Ана Фрлин из „Новосадског дамског хора“.

– Драго ми је што је ова манифестација за кратко време постала једна од препознатљивијих које се одржавају у зимском периоду. Нама је тај период године веома битан за туризам и успели смо да га у последњих пар година скоро изједначимо са месецима који су некада били активни, пре свега мислим на мај и јул. У наредна два месеца планира се много догађаја у Новом Саду, а овај фестивал је један од оних на којима ће сигурно бити највећа пажња. Кренули смо у кампању „Зимска фантазија“ са Туристичком организацијом Града Новог Сада, која ће се водити паралелно на друштвеним мрежама али и путем радио и тв станица. По свему судећи мислим да ћемо имати јако велику посету туриста и да ће ова зимска сезона бити најбоља до сада – рекао је Милорад Радојевић.

Једна од организаторки фествала, Милена Бига из компаније „Нинамедиа“ је истакла да је „Новосадски Wинтер Фест“ настао по узору на најбоље светске зимске фестивале.

– Већ трећу годину за редом смо део новосадске зимске чаролије и драго нам је што ћемо поново увесељавати Новосађане, туристе и госте на Тргу слободе. Сви који су се последње две године затекли на централном градском тргу током трајања фестивала могли су да уживају у наступима новосадских бендова и ди-џејева, у пограму „распеване јелке“ на којој су наступала углавном деца и локални музички састави, а исто тако могли су да присуствују различитим изложбама и да се провозају фијакером кроз центар града – рекла је Милена Бига.

На конференцији се обратила и Јелена Јовичић у име компаније „Цолор пресс гроуп“ која је нагласила да празнична чаролија у Новом Саду почиње са „Новосадским Wинтер Фестом“.

– Ове године почињемо 28. новембра у 18 часова свечаним отварањем манифестације када ће наступити хор „Чуперак“ из Кикинде, а затим и женски тамбурашки састав „Ла Банда“ из Новог Сада од 19 часова. И ове године сваке вечери, од 18 часова биће организовани наступи дечјих хорова из целе Војводине на „распеваној јелци“, док ће музички бендови и ди-џејеви наступати само викендом. На више штандова током дана биће продавани храна, пиће, уметничке рукотворине и сличне ствари, а нова новогодишња декорација употпуниће већ окићени Трг слободе – рекла је Јелена Јовичић и додала да ће и ове године наставити са хуманитарним акцијама током трајања манифестације.
Нови Сад, 26.новембар 2018. године

[kadence_gallery id=”1835″]

Реад Море

ОБЕЛЕЖЕН ЈУБИЛЕЈ ФОНДАЦИЈЕ „ПРИВРЕДНИК“ И ПРИЈЕМ НОВЕ ГЕНЕРАЦИЈЕ СТИПЕНДИСТА

Свечана академија поводом обележавања 25 година рада фондације „Привредник“ у Новом Саду и пријема нове генерације стипендиста одржана је у Студију М у присуству бројних званица, међу којима су били Његово Преосвештенство Митрополит загребачки и љубљански господин др Порфирије, потпредседник Покрајинске владе Ђорђе Милићевић и члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић.

– Драго ми је што присуствујем пријему 25. генерације стипендиста Фондације „Привредник“ којој је Град партнер. О значају њеног рада довољно говоре број студенета којима су помогли, али и имена добротвора. Град Нови Сад ће наставити да им пружа подршку јер је улагање у младе људе улагање у будућност – рекао је Милорад Радојевић.

Потпредседник Покрајинске владе Ђорђе Милићевић честитао је Фондацији 25 година трајања у Новом Саду нагласивши да та организација баштини непролазне вредности рада, штедљивости и помагања онима који желе да се образују.

Управитељ Фондације проф. др Јова Радић рекао је да ове године Фондација прима 160 стипендиста и то на основу конкурса.

– Сви имају одличан успех, а ценимо и социјалне прилике породица из којих долазе. Фондација се искључиво финансира из приватних извора, а Град Нови Сад је једини донатор ван тих оквира на чему смо му врло захвални. Фондација ће проширити своју делатност на подручје Републике Српске као и у деловима Федерације БиХ у којима живи српски народ. Имаћемо центре у Новом Саду, Загребу и Бањалуци, а после нове године формираћемо заједничку институцију и то ће бити Савет фондација са седиштем у Београду. У раду Савета учествоваће јавне личности како би привукли већи број донатора с циљм да помогнемо школовање даровите и сиромашне деце – истакао је Јова Радић.

Српско привредно друштво „Привредник“ је једна од највећих живих задужбина са просветно-привредним карактером наше новије историје, коју је крајем деветнаестог века основао Владимир Матијевић. „Привредник“ је окупљао даровиту и сиромашну децу, из свих крајева где је живео српски народ, упућујући их на школовање, а касније им помагао да отворе своје самосталне радње и започну сопствени посао. Донатори „Привредника“ између осталих били су Михајло Пупин, Никола Тесла и Јован Цвијић. Руководећи се племенитом и корисном идејом, рад „Привредника“ је обновљен јануара 1993. године у Новом Саду.

[kadence_gallery id=”1824″]

Реад Море