Одржана Конференција „Предузетништво из женског угла“ у оквиру пројекта “Спаце4Wомен: Закорачимо у свет нових идеја“

11. децембра у Ректорату Универзитета у Новом Саду одржана је Конференција „Предузетништво из женског угла“ која је организована у оквиру пројекта “Спаце4Wомен: Закорачимо у свет нових идеја“. Конференција представља финалну активност у оквиру иницијативе Спаце4Wомен за 2019. годину која је покренута од стране Студентске асоцијације Универзитета у Новом Саду и Града Новог Сада-Градске управе за привреду, а под покровитељством Кабинета министра за иновације и технолошки развој Републике Србије. Иницијатива Спаце4Wомен резултат је рада једног искреног, посвећеног и ентузијастичног тима чија је жеља да кроз своје активности подстакне младе жене да буду иновативне и да закораче у свет предузетништва.

На свечаном отварању присутнима су се обратили координаторка пројекта Данијела Ћирић, в.д. начелника за Градску управу за привреду Саша Билиновић и саветник министра за иновације и технилошки развој Републике Србије проф. др. Бојан Лалић.

Конференција је организована је са циљем да се младима представе успешне и инспиративне приче, које им могу бити мотивација и подстрек на путу личног и професионалног развоја. Посетиоци су имали прилику да кроз кроз сегменте Приче о успеху и панел Предузетништво из женског угла чују искуства успешних жена из земље и региона која им могу бити мотивација и подстрек на путу свог личног и професионалног развоја и то: Др. Драгану Ђермановић – председницу ПЦГ групе, предузетницу и саветницу на пољу дигиталне трансформације, Др Сању Поповић Пантић – председницу Удружења пословних жена Србије и националног консултанта за питања развоја женског предузетништва, Гаиу Монтелатици – суоснивачицу Импацт Хуб-а Београд, Олгу Мирковић Максимовић – експерта у области дигиталне трансформације и члана групе за образовање Иницијативе „Дигитална Србија“, Биљану Ждрале – суоснивачицу стартапа Боостоwски и сувласницу српског огранка највеће светске консултантске куће Мерцури Интернатионал, Мартину Анђелковић – власницу маркетиншке агенције Снајка де Мадре, предузетницу и предавача из области оглашавања на друштвеним мрежама, Теу и Миу Стојановић, Сару Петровић, Софију Тешић и Вишњу Жигић – идејне творце пројекта „Надмудри Питагору“. Посетиоци су такође имали прилику да присуствују финалу такмичења Спаце4Wомен у којем су шест најбољих тимова са Универзитета у Новом Саду представили своје иновативне идеје пред жиријем.

[kadence_gallery id=”2721″]

Реад Море

ДОДЕЉЕНА БЕСПОВРАТНА ПОДСТИЦАЈНА СРЕДСТВА ЗА РАЗВОЈ ЖЕНСКОГ ИНОВАЦИОНОГ ПРЕДУЗЕТНИШТВА

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић и министар за иновације и технолошки развој Ненад Поповић уручили су уговоре предузетницама са територије Града Новог Сада које су оствариле право на бесповратна подстицајна средства за развој женског иновационог предузетништва. Град је уговоре закључио са 39 предузетница из различитих бранши, а укупно је додељено 12 милиона динара за унапређивање њиховог пословања. Реч је о пројекту Града Новог Сада ”Афирмација женског иновационог предузетништва на територији Новог Сада“, а средства за његову реализацију обезбеђена су путем Програма подршке развоју и промоцији женског иновационог предузетништва Кабинета министра за иновације и технолошки развој.

– Настављамо добру сарадњу са Министарством и поносан сам што ћемо и ове године доделити средства новосадским предузетницама. Желим им много успеха у раду и честитам им на храбрости, истрајности, добрим плановима и визији како даље да развијају своја предузећа, у нашем граду и у нашој држави. Желимо да скренемо пажњу, не само на велике компаније, већ на мала предузећа која доприносе квалитету економије једног друштва. Овде имамо и компоненту плус, а то је да су кориснице грантова припаднице лепшег пола које се боре и остварују добре резултате. Очекујемо их на неким следећим конкурсима, јер нам је циљ да максимално искористе све програме које нуди Град Нови Сад – нагласио је градоначелник Милош Вучевић и честитао свима предстојеће празнике.

– За сваку похвалу је што Град Нови Сад жели да помогне својим предузетницама. Један од главних проблема у иновацијама, не само у Србији већ и у Европи, је то што имамо јако мало жена које се баве иновационим предузетништвом. У сарадњи са Институом за иновације и технологије Европске уније, и са асоцијацијама из Израела, Финске и Шведске, ми смо покренули Програм којим промовишемо женско иновационо предузетништво. Желимо да мотивишемо жене, и у граду и у селу, да започну свој бизнис или да иновирају постојећи посао. Иновације нису резервисане само за област високих технологија, већ су присутне и у занатским радњама, и увек када постоји побољшање производа и услуга. Иновације и дигитализација су приоритети за будућност Србије и највећи потенцијал који имамо су инжењери и иноватори који треба да допринесу тренду још јачег економског развоја наше земље – рекао је министар Поповић.

Радмила Вучинић захвалила се у име предузетница Граду и Министарству на подршци и на томе што су препознали њихов допринос привреди. Она је оценила да им је помоћ од великог значаја за унапређивање пословних процеса, те да ће настојати да оправдају указано поверење.

[kadence_gallery id=”2714″]

Реад Море

ГРАД НОВИ САД УНАПРЕЂУЈЕ ПОЛОЖАЈ НАЈРАЊИВИЈИХ ГРУПА

Управа за привреду Града Новог Сада и Центар за производњу знања и вештина, почетком септембра започели су реализацију пројекта „Локални гласови за бољу инклузију“, који се реализује у оквиру програма Подршка Европске уније инклузији Рома „Оснаживање локалних заједница за инклузију Рома“, који спроводи Стална конференција градова и општина, а финансира Европска унија кроз ИПА 2016.

Пројекат представља један од програма које Град Нови Сад организује како би унапредио положај најрањивијих група, и има за циљ да допринесе смањењу неједнакости и јачању социјалне и економске инклузије Рома у Новом Саду, а планиране активности на реализацији Пројекта трајаће до децембра 2020. године.

Тим поводом у Градској кући одржана је отварајућа конференција на којој су се обратили члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић, пројектна менаџерка Татјана Ванић као и пројектна асистенткиња из Центра за производњу знања и вештина Влатка Видић.

– Када говоримо о овом Пројекту морамо се осврнути на његова три аспекта. Први је сам циљ пројекта, а и оно што Градска управа ради дуги низ година у оквиру својих програма запошљавања, а то је запошљавање теже запошљивих категорија. Трудимо се да се након завршених обука створе услови за касније запошљавање. Други аспект је да Град Нови Сад улаже напоре да привуче и средства кроз екстерне изворе финансирања за разне активности. Наравно, на крају желим да истакнем добру сарадњу јавног и цивилног сектора. Ово није прва активност коју спроводимо заједно са Центром за производњу знања и вештина и можемо рећи да је овај пројекат круна сарадње, а свакако настављамо да сарађујемо и у будућности – рекао је Милорад Радојевић и позвао све заинтересоване привредне субјекте да се пријаве на Јавни позив који ће бити објављен.

Пројектна менаџерка из Градске управе за привреду Татјана Ванић истакла је да је данашња Конференција прилика да се представи прва активност у оквиру овог Пројекта, а то је реализација Програма обука за дефицитарна занимања на тржишту рада Града Новог Сада и обука на радном месту, а све у циљу стицања и унапређења знања и вештина потребних за обављање конкретних послова.

-Како бисмо мотивисали и информисали ромску заједницу да учествују у понуђеним програмима, расписали смо Јавни позив за едукативне обуке, где ћемо након пристиглих пријава одабрати 25 полазника и омогућити им да стекну радну праксу у реалном радном окружењу код послодаваца. Кроз пројекат планирамо да се повежемо са локалним привредницима и компанијама и да их укључимо у мере побољшања запошљивости ромске заједнице. Током фебруара биће расписан и Јавни позив за све заинтересоване привредне субјекте – нагласила је Татјана Ванић.

Кроз пројекат ће се спроводити и иновативан процес индивидуалног саветовања за све кориснике и полазнике обука, програм израде Пасоша компетенција, чиме се додатно подржавају сви заинтересовани у избору обука за занимања према индивидуалним карактеристикама, компетенцијама и интересовањима.

Пројектна асистенткиња из Центра за производњу знања и вештина Влатка Видић казала је да су едукативни програми предвиђени за највише 25 припадника ромске националне заједнице са територије Града Новог Сада за обуке за занимање, и подразумева рализацију стручних обука у трајању од минимум 200 школских часова.

Приоритет за укључивање у пројекат имају лица са вишеструком рањивошћу, као што су жене самохрани родитељи, незапослени родитељи са дететом/децом, избегла и интерно расељена лица, повратници у поступку реадмисије, жртве насиља у породици, особе са инвалидитетом и корисници социјалне новчане помоћи.

Сви заинтересовани могу да се пријаве на Јавни позив до 15. децембра, а детаљније информације доступне су на сајту Градске управе за привреду www.привреданс.цом као и на сајту Центра за производњу знања и вештина www.цпзв.орг

[kadence_gallery id=”2706″]

Реад Море

ОТВОРЕНА 6. МЕЂУНАРОДНА КОНФЕРЕНЦИЈА СТУДЕНАТА ТУРИЗМА И ХОТЕЛИЈЕРСТВА – МЕКСТ

Члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић присуствовао је отварању Међународне конференције студената туризма и хотелијерства – МЕКСТ коју већ шесту годину за редом, организује невладино удружење „Фортунс“, у сарадњи са Природно–математичким факултетом из Новог Сада и Међународном асоцијацијом студената туризма и хотелијерства.

– Догађај који окупи преко хиљаду учесника, младих људи из 15 различитих земаља, у години у којој је Нови Сад Омладинска престоница Европе, заиста завређује пажњу и снажну подршку Града. Ова Конференција је прилика за младе људе да, од светски познатих предавача, чују најновије трендове из области туризма, као и да се упознају и размењују искуства. Они су будућност туризма и неко ко ће у наредном периоду креирати и доносити одлуке, и утицати на развој те области. Подржавајући ову Конференцију, Град Нови Сад још једном потврђује да су му у фокусу и млади људи и туризам, као веома важна привредна грана – рекао је Милорад Радојевић.

Поред учесника, спонзора и пријатеља, конференцији су присуствовали и потпредседник Владе Војводине и покрајински секретар за привреду и туризам Иван Ђоковић, као и директор Департмана за географију, туризам и хотелијерство Природно-математичког факултета Лазар Лазић.

Циљ овог пројекта је да се студенти и омладина из читаве Европе умреже, као и да им се омогући стицање практичних знања из области туризма, хотелијерства и других сродних области. Током конференције, од 22. до 24. новембра, међународно признати предавачи говориће на три актуелне теме: примена дигиталног маркетинга у туризму, нови трендови у хотелијерству и МИЦЕ туризам. Прошле године МЕКСТ конференција је успела да окупи око 1000 учесника из земље и иностранства, а ове године очекује се преко 1100 учесника који ће присуствовати догађају.

[kadence_gallery id=”2683″]

Реад Море
блог_01

Хоw то Маке тхе Мост оф а Wеекенд

Тхе бодиес wере лyинг ин тхе стреетс ун-буриед. Алл раилроадс анд весселс царрyинг фоод анд суцх тхингс инто тхе греат цитy хад цеасед руннингс анд мобс оф тхе хунгрy поор пиллагинг.

Реад Море

Еxбитион оф тхе Пицтуресqуе Цитy Виеwс

Тхе бодиес wере лyинг ин тхе стреетс ун-буриед. Алл раилроадс анд весселс царрyинг фоод анд суцх тхингс инто тхе греат цитy хад цеасед руннингс анд мобс оф тхе хунгрy поор пиллагинг.

Реад Море

14 Бест Тхингс то До ин Оур Цитy

Тхе бодиес wере лyинг ин тхе стреетс ун-буриед. Алл раилроадс анд весселс царрyинг фоод анд суцх тхингс инто тхе греат цитy хад цеасед руннингс анд мобс оф тхе хунгрy поор пиллагинг.

Реад Море

The two halted, the nearer to us standing and facing Sunbury, a grey indistinctness towards the evening star.

- James Doeh

Цханге Yоур Плаце анд Гет тхе Фресх Аир

Тхе бодиес wере лyинг ин тхе стреетс ун-буриед. Алл раилроадс анд весселс царрyинг фоод анд суцх тхингс инто тхе греат цитy хад цеасед руннингс анд мобс оф тхе хунгрy поор пиллагинг.

Реад Море