ДЕЛЕГАЦИЈА ГРАДА НИНГБО У ПОСЕТИ НОВОМ САДУ

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић примио је у Градској кући делегацију Града Нингбо, Покрајине Џеђанг из Народне Републике Кине. На челу шесточлане кинеске делегације био је господин Чен Анпинг који је потпредседник Комитета Кинеске народне политичке консултативне конференције Нингбоа, док су остали чланови из Општинског комитета Нингбоа, из Бироа за образовање, као и из Инкубационог и иновативног сервиса центра Нингбоа.

Они су са градоначелником разговарали о могућностима јачања културне, образовне и економске сарадње између Града Новог Сада и Града Нингбо. На позив градоначелника тог кинеског града представници Новог Сада су средином 2015. године посетили Нингбо када је потписан Меморандум о разумевању између два града, у вези са успостављањем пријатељских односа и сарадње. Меморандум о разумевању као формални предуслов за успостављање тешње сарадње, тада је потписан и између Новосадског универзитета и Универзитета Нингбо.

У разговору, градоначелник Вучевић је најпре истакао дугогодишње искрено пријатељство народа Републике Србије и Народне Републике Кине, као и значај сарадње две земље у различитим областима, попут привреде, културе и образовања. Затим је госте упознао са активностима Града Новог Сада на домаћем и међународном плану, као и са недавно освојеним титулама Европска престоница културе 2021. и Омладинска престоница Европе 2019, а потом са општим карактеристикама и инвестиционим потенцијалима града.

Потпредседник Комитета Кинеске народне политичке консултативне конференције Нингбо Чен Анпинг се захвалио градоначелнику на срдачном пријему и истакао спремност за успостављање сарадње на многим пољима о којима су разговарали на састанку, а која су такође наведена у Меморандуму о сарадњи. Он је нагласио да је Нингбо један од највећих економских и трговинских центара у Кини, те да је управо у тим областима могућа сарадња. У току састанка поменуто је као веома значајно учење кинеског језика, сарадња на пољу туризма, примена информационих технологија у пољопривреди, као и размена искустава у функционисању Научно-технолошког парка који у Нингбоу постоји дуги низ година, док ће у Новом Саду почети са радом крајем ове године.

Закључено је да је обострана тежња да се настави са продубљивањем већ успостављеног пријатељства два града кроз међусобне посете и конкретне пројекте, као и то да се интензивирају активности везане за долазак кинеских компанија у Нови Сад, као један од градова у Србији са изузетно повољном инвестиционом климом.

[kadence_gallery id=”2280″]

Реад Море

ОДРЖАН ДРУГИ „САЈАМ ХУМАНОСТИ“

Члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић присуствовао је отварању сајамске манифестације „ИИ Град хуманости“ коју је организовало Удружење „Чепом до осмеха“ а уз подршку Градске управе за привреду.

-Драго ми је што је Град Нови Сад другу годину заредом подржао сајам “Град хуманости” јер сва удружења која су овде данас доказују да је могуће бавити се неким послом тако да уз то решавате и шири друштвени проблем. У ишчекивању Закона о социјалном предузетништву, чије усвајање се очекује до краја године, сви треба да радимо на, пре свега, подизању свести о значају социјалних предузећа и њиховом умрежавању, као и на промовисању примера добре праксе. Управо је то и разлог одржавања овог сајма. Град се труди да кроз своје програме запошљавања реши проблем незапослености теже запошљивих категорија. Ове године је кроз програм Јавних радова запослено 71 лице, код 29 послодавца, а за ту меру Град је издвојио 21,5 милиона динара. Такође, у свим другим програмима запошљавања предност имају лица из категорије теже запошљивих – рекао је Радојевић.

Идеја сајма је повезивање удружења, старатеља и деце са сметњама у развоју и особа са инвалидитетом, и представљање њиховог рада. На централном платоу Штранда свако удружење које је учествовало на манифестацији имало је свој штанд и прилику да се јавно представи. Такође, они су имали прилику да науче како да развијају и пласирају свој производ на тржиште и како да оснују социјално предузеће.

Током сајма одржана је и радионица за децу у оквиру које је организовано склапање мозаика од пластичних чепова, а јавности је скренута пажња на хуманост и удружења која се баве том тематиком.

[kadence_gallery id=”2270″]

Реад Море
4.1-Измена-УРЕДБЕ-о-висини-бт-52019

ЈАВНО-ПРИВАТНИ ДИЈАЛОГ ДЕО ПРОЦЕСА ИЗРАДЕ НОВЕ СТРАТЕГИЈЕ ИНДУСТРИЈСКЕ ПОЛИТИКЕ

Члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић учествовао је у јавно-приватном дијалогу који је одржан у Регионалној привредној комори Јужнобачког управног округа. Јавно-приватни дијалог део је процеса израде нове Стратегије индустријске политике, с циљем побољшавања услова за повећање индустријске конкурентности, одрживог раста и развоја економије, као и новог запошљавања у Републици Србији. Дијалог, у којем је учествовала и директор Регионалне привредне коморе Јужнобачког управног округа Оливера Симовић, је био посвећен темама као што су јачање људских ресурса, дигитализација, иновације, инвестиције, циркуларна економија и смањење емисија угљен-диоксида.

– Драго ми је што се у процес израде Стратегије кренуло са јавно-приватним дијалогом, на којем ће се чути пре свега мишљење привредника и на основу тога приступити њеној изради. То је добар пут и није као што се у ранијем периоду радило, а то је да се изради стратегија и као готово решење наметне привредницима и осталим актерима. Такође, чињеница да се Поглавље 20 у процесу прикључења ЕУ односи на предузетништво и индустријску политику још више утиче на значај будуће Стратегије. Град Нови Сад ће кроз Привредни савет и Савет за мала и средња предузећа делегирати тему израде ове Стратегије и заједно са привредницима дати сугестије и коментаре – истакао је Милорад Радојевић.

Пројекат израде Стратегије индустријске политике Републике Србије 2021-2030 спроводи Министарство привреде уз подршку експертских тимова, Привредне коморе Србије и ГИЗ-а. Током маја и јуна биће одржано 13 форума у индустријским центрима широм Србије, уз учешће привредника и представника академских и других области који могу дати допринос у изради и реализацији Стратегије.

[kadence_gallery id=”2265″]

Реад Море

ПРЕДСТАВЉАЊЕ НОВОГ САДА И БЕОГРАДА НА 86. МЕЂУНАРОДНОМ ПОЉОПРИВРЕДНОМ САЈМУ

Заменик градоначелника Новог Сада Срђан Кружевић, заједно са замеником градоначелника Београда Гораном Весићем посетио је штандове Новог Сада и Београда на 86. Међународном пољопривредном сајму.

Сајам је прилика да Град Нови Сад покаже на који начин помаже развој пољопривреде, као и да се на штанду Града промовишу мали произвођачи, органски произвођачи и производи са заштићеним географским пореклом.

– Иако није рурална средина, на територији Града Новог Сада, на површини, од око 50 хиљада хектара, преко 5.300 регистрованих газдинстава активно се бави пољопривредом. Ове године, за програм развоја пољопривреде издвајамо рекордна средства, 47 милиона динара, од којих, по први пут 20 милиона за меру подршке младим пољопривредницима. То показује нашу опредељеност да подржимо пољопривреду и останак младих људи у приградским насељима. Трудимо се да својим мерама не копирамо Покрајину и Републику, а да наше пољопривреднике едукујемо како да користе средства виших нивоа власти – изјавио је Срђан Кружевић. Он је истакао да је Нови Сад лидер у Србији када је реч о подршци органским произвођачима, а и град који има највише производа са заштићеним пореклом, а то су мед, футошки купус и бегечка шаргарепа.

Поред наступа у Мастер хали, Град Нови Сад је у Гастро хали организовао и излагање малих прерађивача. Тај пројекат је реализован у сарадњи са Покрајинским секретаријатом за пољопривреду, комплетне трошкове закупа ове хале сносе Град и Секретаријат и то је још један снажан вид подршке малим произвођачима, могућност да се промовишу и направе конкретне послове на међународном сајму.

Град Београд је на свом штанду представио понуду пољопривредних произвођача који су углавном добитници подстицајних средстава Града, али и признања за квалитет својих производа. Заменик градоначелника Београда Горан Весић је указао на чињеницу да је Београд после Војводине највећи пољопривредни регион у Србији, са 242 хиљаде хектара пољопривредног земљишта, од чега се око 150 хиљада обрађује, а око 20 хиљада изнајмљује.

– Ми, поред туризма, видимо своју шансу и у развоју пољопривреде. Тиме се озбиљно бавимо и то што, по четврти пут наступамо на овом, највећем пољопривредном сајму у региону, један је од начина да промовишемо своју пољопривреду. Од 2016. године континуирано издвајамо средства за помоћ пољопривредним произвођачима. Ове године издвојили смо 200 милиона динара и добијамо своју пољопривредну инспекцију што ће омогућити да контролишемо приходе који се улажу у атарске путеве и да успоставимо службу пољочувара-истакао је Горан Весић.

[kadence_gallery id=”2244″]

Реад Море

ОБУКА И ОБРАЗОВАЊЕ НЕЗАПОСЛЕНИХ ЛИЦА И СТРУЧНО УСАВРШАВАЊЕ ЗАПОСЛЕНИХ АКТЕРА ИЗ ОБЛАСТИ ТУРИЗМА

Члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић присуствовао је представљању Програма „Обука и образовање незапослених лица и стручно усавршавање запослених актера из области туризма“ који спроводи Пословно удружење хотелско-угоститељске привреде „ХОРЕС“ у сарадњи са Градском управом за привреду.

Основни циљ програма је да омогући доквалификацију запослених у туристичком сектору Новог Сада као вид целоживотног учења, као и доквалификацију и преквалификацију незапослених лица која дужи период немају посао за занимања туристичко-угоститељског смера.

-Град Нови Сад последњих неколико година има снажну експанзију када је реч о туризму. Током 2018. године у нашем граду је остварено више од 452 хиљаде ноћења, док је у 2017. години тај број износио око 250 хиљада. Пратећи те трендове, али и две титуле које град има, пробудио се и приватни сектор, те је све више смештајних капацитета и угоститељских објеката. Градска управа за привреду је анализирајући ситуацију дошла до сазнања да постоји несразмера у понуди и потражњи на тржишту рада када говоримо о кадровима, али и о нивоима знања оних који већ раде у области туризма. Из тог разлога издвојили смо шест милиона динара како би 150 људи прошло ове обуке, које ће се на крају завршити студијским путовањем. Драго нам је што ћемо то радити са еминентном институцијом као што је „ХОРЕС“ и сигуран сам да ће ове обуке дати резултате. Заједнички циљ нам је подизање компетентности актера у домену туризма Града Новог Сада и конкурентности туристичке дестинације Нови Сад, затим допринос повећања броја долазака и ноћења туриста, повећања потрошње по једном туристи и стимулисање приватног сектора – рекао је Радојевић.

Обуке за обе циљне групе обухватају и практични део обуке, односно посете најбољим праксама у региону. Едукација запослених из области туризма вршиће се кроз организовање радионица у домену туризма и обухватиће 50 полазника, представника јавног, приватног и цивилног сектора. Фокус едукација за запослене биће на дестинацијском менаџменту, дигиталном маркетингу и продаји, развоју производа, брендирању и позиционирању дестинације као и доступним фондовима за финансирање пројеката. Обука за незапослене укључиће 100 полазника са евиденције Националне службе за запошљавање, а занимања за које се врши обука су рецепционер, кувар, собарица, конобар и велнес сарадник, а сви полазници након обуке добиће сертификате.

Догађају су присуствовали и директор Пословног удружења хотелско-угоститељске привреде „ХОРЕС“ др Геори Генов, као и директор хотела „Шератон“ Јован Младеновић.

Директор Пословног удружења хотелско-угоститељске привреде „ХОРЕС“ др Геори Генов је нагласио да се за извођење обука ангажују најеминентнији предавачи који имају формално образовање из предметних области као и вишегодишње радно искуство на водећим позицијама и у реализацији обука за групе.

-Успоставили смо и уговорну сарадњу са еминентним хотелијерима и ресторатерима широм Србије како би се обезбедили технички капацитети за континуирано спровођење обука. Прелиминарни резултати показали су да се од око 700 незапослених лица, њих око 520 запослило захваљујући компетенцијама које су стекли на обуци – нагласио је др Геори Генов.

Највећи део обука ће се спроводити у хотелу „Шератон“, а директор хотела Јован Младеновић је рекао да овакве едукације за „Шератон“ значе доступност правом образовању кадрова што даље утиче не само на конкурентност дестинације већ и на имиџ.

Заинтересовани пријаве могу подносити Градској управи за привреду и Пословном удружењу хотелско-угоститељске привреде „ХОРЕС“.

[kadence_gallery id=”2237″]

Реад Море

МИНИСТАР ПРИВРЕДЕ, ТРГОВИНЕ И ПРЕДУЗЕТНИШТВА НИЖЕГОРОДСКЕ ОБЛАСТИ КОД ГРАДОНАЧЕЛНИКА

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић примио је руску делегацију на чијем челу је министар привреде, трговине и предузетништва Нижегородске области Черкасов Максим Валеревич. Непосредан повод њихове посете Новом Саду је Међународни сајам пољопривреде, односно Пословни форум Русије који је јуче одржан у Привредној комори Војводине.

Градоначелник Вучевић осврнуо се на добре односе Новог Сада са градом побратимом Нижњим Новгородом који датирају од 2005. године. Представљајући град, Вучевић је нагласио да је то административни, универзитетски, пословни и здравствени центар Војводине, седиште енергетских компанија, и највеће руске инвестиције у области енергетике. Такође истакао је да је последњих година доминантан успон ИТ сектора у Новом Саду који је и центар те привредне гране у Србији.

Како је рекао министар Черкасов Максим Валеревич, у овиру руске делегације су представници 20 предузећа, који су веома заинтересовани за пословну сарадњу. Саговорници су оценили да су политички односи између Србије и Русије веома добри и да политичку сарадњу треба да прати економска.

Министар Валеревич изразио је задовољство што се Нови Сад придуружио градовима у којима је одржан Марш Бесмртног пука, оценивши да на тај начин доприносимо сећању на заједничку историју. Градоначелник Вучевић нагласио је да је Нови Сад ове године Омладинска престоница Европе, а да ће 2021. године бити и Европска престоница културе, и да као мултиетничка, мултиконфесионална и мултинационална средина много полаже на толераницију и неговање хармоничног суживота, по чему је и препознатљив.

Званичници су се сложили да постоји велики простор за интензивирање привредне сарадње, и истакли да је на том пољу од великог значаја Међународни пољопривредни сајам, највећа сајамска приредба те врсте у овом делу Европе.

[kadence_gallery id=”2230″]

Реад Море

ОДРЖАН ПОСЛОВНИ ФОРУМ СА РУСИЈОМ

Члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић присуствовао је Пословном форуму са Русијом који организује Привредна комора Војводине, у сарадњи са Трговинским представништвом Руске Федерације у Србији. Нови Сад су посетили представници привредне делегације региона Нижњи Новгород, из Руске Федерације која је једно од приоритетних тржишта Републике Србије, значајан инвестициони, економски и трећи спољнотрговински партнер Србије.

-Нови Сад и Нижњи Новгород су градови побратими већ 13 година, и то је најбоља сарадња коју Нови Сад има од свих градова побратима. Она се до сада претежно огледала у областима културе и образовања, а 2017. године на Бизнис форуму у Нижњем Новгороду разговарали смо и о јачању привредне сарадње између два града и региона. Присуство више од 20 компанија из региона Нижњег Новгорода на овом форуму је за велики респект, и сигуран сам да је ово први корак у будућој озбиљнијој пословној сарадњи – рекао је Радојевић и истакао да Нови Сад веома цени односе са Нижњим Новгородом и привредницима, као и то да ће им увек бити на услузи ради успостављања и интензивирања економске сарадње.

Поред Милорада Радојевића поздравне говоре одржали су и министар за индустрију региона Нижњег Новгорода Максим Чернасов, покрајински секретар за пољопривреду, водопривреду и шумарство Вук Радојевић, председник Привредне коморе Војводине Бошко Вучуревић, као и представник Трговинског представништва Руске Федерације Андреј Н. Хрипунов.

Председник Привредне коморе Војводине Бошко Вучуревић рекао је да је ово један од централних догађаја који се одржавају на маргинама 86. Међународног пољопривредног сајма и да су данас представници 22 компаније из Нижњег Новогорода њихови гости. Он је додао да се од форума очекују успешни разговори из области металске и хемијске индустрије, медицинске опреме као и информационих технологија, као и још боља сарадња између војвођанских и привредника Руске Федерације која је последњих година у сталном успону.

Министар за индустрију региона Нижњег Новгорода Максим Чернасов захвалио се градоначелнику Милошу Вучевићу и свима који су заслужни за организацију њихове пословне мисије у Србији. Он је такође рекао да је сарадња Града Новог Сада и Нижњег Новгорода започета још 2005. године, а прошле године је потписан и споразум са Аутономном покрајином Војводином.

-Довели смо данас много различитих компанија у Нови Сад које ће представити своје пословање са надом да ћемо и даље успешно развијати нашу пословну сарадњу и имплементирати многе новине које се тичу пословања – истакао је Чернасов.

Представник Трговинског представништва Руске Федерације Андреј Н. Хрипунов похвалио је досадашњу сарадњу са Привредном комором Војводине као и стратешко партнерство између Руске Федерације и Србије, и нагласио да је веома важна и сарадња малих и средњих предузећа регија Војводине и Русије. Хрипунов је истакао да је резултат оваквих пословних форума узлазна линија спољнотрговиснке размене и да се овакав тренд мора наставити.

Покрајински секретар за пољопривреду, водопривреду и шумарство Вук Радојевић је напоменуо да је сарадња са Руском Федерацијом од изузетног значаја имајући у виду да се сваке године повећава спољнотрговински биланс, поготово у области аграра.

Током Пословног форума одржане су презентације производних капацитета, пословних иницијатива и инвестиционих потенцијала Војводине и Нижњег Новгорода, а потписан је и Споразум о сарадњи између Привредне коморе Војводине и Привредне коморе Нижњег Новгорода.

[kadence_gallery id=”2219″]

Реад Море

ПОЧЕО 86. МЕЂУНАРОДНИ ПОЉОПРИВРЕДНИ САЈАМ

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић отворио је 86. Међународни пољопривредни сајам који се одржава од 11. до 17. маја на Новосадском сајму. На свечаном отварању присутнима су се такође обратили министар пољопривреде и заштите животне средине Бранислав Недимовић, потпредседник Покрајинске владе Ђорђе Милићевић, амбасадор Туниса у Србији Њ.Е. Сејф Алах Реџеб, помоћник министра пољопривреде Италије Франко Манцато и директор Новосадског сајма Слободан Цветковић.

Први пут у историји Новосадски сајам има и земљу партнера и земљу пријатеља, то су Италија и Тунис. Наступиће 1518 фирми, институција и организација које долазе из 32 земље, а доносе производе и услуге из 61 државе.

-Као што смо и очекивали, хале Новосадског сајма су пуне, у посети су нам представници више држава и велики је број посетилаца. Пораст броја излагача је константан, што показује да је заиста велико интересовање и домаћих и страних компанија, институција и организација да се представе на овој манифестацији. Хвала Влади Републике Србије што пружа пуну подршку пољопривреди која јесте велика развојна шанса наше земље. Уз подршку државе, неопходно је да пољопривредници буду отворени за иновације и примену нових технологија, јер без тога нећемо бити конкурентни на тржиштима која су нам, захваљујући бољем политичком угледу Србије, данас отворена – изјавио је градоначелник Милош Вучевић.

Према речима министра Бранислава Недимовића, српска пољопривреда је у кругу од 1000 километара најдоминантнија, и то не само у производњи, него и у трговини.

-Циљ нам је да привучемо што више инвеститора, из Чешке, Мађарске, али и из Емирата. Као држава морамо још много да радимо у области пољопривреде, јер је Новосадски сајам постао тесан, сваки квадрат је издат. Немамо нафту, море, ни толико злата, али имамо пољопривреду и храну – нагласио је Недимовић.

Директор Новосадског сајма рекао је да ће, после више од 20 година, на тој манифестацији бити организовано 17 колективних изложби. Како је најавио, први пут биће уприличен Дан воћара, у среду, 15. маја, а изложбом хране, уз подршку Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, ресорног Покрајинског секератријата и Града Новог Сада, промовисаће се потенцијали наше земље, док се Изложба пољопривредне механизације организује на чак 35000 метара квадратних. Амбасадор Туниса најавио је да ће Земља пријатељ наступити са 12 компанија које стижу из Африке, а представиће углавном пољопривредно-прехрамбене производе.

[kadence_gallery id=”2211″]

Реад Море