ПОТПИСАН МЕМОРАНДУМ О САРАДЊИ СА ЦЕНТРОМ ЗА ЗАШТИТУ ЖРТАВА ТРГОВИНЕ ЉУДИМА

На Европски дан борбе против трговине људима, начелница Градске управе за социјалну и дечију заштиту Вера Гркавац и директорка Центра за заштиту жртава трговине људима Александра Љубојевић потписале су Меморандум о сарадњи ради спровођења обуке под називом „Пасош компетенција“. Потписивању су присуствовали представници Града Новог Сада, Националне службе за запошљавање, Едукативног центра и НВО „Центар за производњу знања и вештина“ који су учесници у пројекту поменуте обуке.

„Пасош компетенција“ је обука намењена незапосленим лицима, тешко запошљивој категорији жртава трговине људима и предвиђена је Aкционим планом запошљавања Града Новог Сада за 2019. годину. Како јенаведено, када жртва успе да изађе из ланца трговине људима, кључни моменат у ресоцијализацији је запошљавање које је отежано јер жртве најчешће имају скромно образовање и биле су изложене трауматизацији, због чега је потребан приступ који ће помоћи и њиховој психолошкој реинтеграцији.

– Обука „Пасош компентенција“ помаже лицима која су биле жртве трговине људима да стекну нове увиде у своје могућности и искористе их у процесу запошљавања. Такође, помаже им да имају веће самопоуздање, реалне циљеве и мотив да активно траже посао, преквалификују се или покрену посао. У складу са споразумом који је потписала Градска управа за привреду, све обуке за незапослена лица, које финансира Град Нови Сад, спроводи покрајински „Едукативни центар“ који је за спровођење обуке „Пасош компетенција“ ангажовао стручна, сертификована лица из невладинине организације „Центар за производњу знања и вештина“ из Новог Сада. Врло брзо ћемо кренути у реализацију ове мере, а уколико покаже добре резултате овај механизам подршке може бити примењен и на друге угрожене и тешко запошљиве категорије становништва – рекао је члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић.

Републички Центар за заштиту жртава трговине људима је национална установа задужена за идентификацију жртава трговине људима на територији Републике Србије, располаже подацима о жртвама које су са територије Града Новог Сада и надлежна је да жртвама пружи и подршку у процесу ресоцијализације.

Директорка Центра за заштиту жртава трговине људима Александра Љубојевић је истакла да је потписивање овог Меморандума веома значајно за жртве трговине људима како се оне не би вратиле у процес експлоатације.

– Како бисмо их оснажили за живот ми морамо водити рачуна о њиховом даљем опоравку, ресоцијализацији и реинтеграцији у друштво, а то једино можемо ако их обучимо да се брже и лакше запосле. Од почетка године до данас имамо 27 регистрованих жртава, а наш задатак је да им помогнемо да схвате да живот није улица, да могу да зараде на други начин, а не оним путем којим су кренуле – нагласила је Љубојевић.

У пружању подршке жртвама у овом случају заједно раде Град Нови Сад, Центар за заштиту жртава трговине људима, Едукативни центар и НВО „Центар за производњу знања и вештина“, Национална служба за запошљавање и приватни сектор.

[kadence_gallery id=”2600″]

Read More

ПОЧЕО ЧЕТВРТИ „НОВОСАДСКИ ОКТОБЕРФЕСТ“

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић присуствовао је отварању манифестације „Новосадски Октоберфест“ која се четврти пут организује у „Мастер хали” Новосадског сајма. Манифестација је прошле године окупила више од 15 000 посетилаца, а као и претходне три године, осим богатог музичког програма, посетиоце ове године очекује мноштво различитих пивских етикета и гурманлука карактеристичних за „Октоберфест”.

-Четврти пут за редом је баварски дух у Војводини и минхенски фестивал у Новом Саду. „Новосадски Октоберфест“ је свакако једна од манифестација која доприноси расту броја туриста и бољој туристичкој понуди Града Новог Сада. Имајући у виду показатеље за првих девет месеци у 2019, прошле године смо имали рекордних 450 000 ноћења, a пре само седам година чак дупло мање. Поред љубазних људи, добрих новосадских домаћина, неопходно је да имамо и бољи садржај, из године у годину бољу понуду. Управо то су организатори ове манифестације препознали и успели да устоличе ову манифестацију као један од битних догађаја уцртаних у календар забавних садржаја у нашем граду – рекао је градоначелник Милош Вучевић и на крају обраћања позвао све присутне да аплаузом поздраве Синишу Михајловића који је, за разлику од ове, прошле године био на отварању 3. „Новосадског Октоберфеста“ и који сад игра своју најтежу животну утакмицу.

Поред градоначелника, присутнима су се обратили и покрајински секретар за привреду и туризам Иван Ђоковић, директор Немачко – Српске привредне коморе Мартин Кнап, директор Новосадског сајма Слободан Цветковић и председник „Color Press Group“ Роберт Чобан. Они су посетиоцима пожелели добар провод и да се изузетан квалитет манифестације унапређује у будућности, као и све већу посећеност у годинама које следе.

Након церемоније отварања манифестације, уследили су наступи музичких састава „Атомско склониште“, „Ван Гог“, „Бенд Санитариум“ и „Збогом Брус Ли“. У суботу, другог дана трајања „Новосадског Октоберфеста“ наступиће „Ortodox Celts“, „Jura Stublić i Film“, „Dejan Petrović Big Band“ и „Električni orgazam“.

[kadence_gallery id=”2590″]

Read More

ГРАДОНАЧЕЛНИК ВУЧЕВИЋ УЧЕСНИК КОНФЕРЕНЦИЈЕ „ТУРИЗАМ СРБИЈЕ – ПАРТНЕРСТВА ЗА БОЉУ БУДУЋНОСТ“

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић присуствовао је конференцији “Туризам Србије – Партнерства за бољу будућност” коју је организовала “Адрија медија група” у хотелу “Crown Plaza” у Београду. У току трајања тог једнодневног скупа, експерти на пољу туризма упутили су, између осталог, јавност у чињеницу колико је Србија напредовала у тој грани привреде, као и на то где се земља може позиционирати у наредним годинама уколико се примене добре стратегије, али и уложи труд и рад.

– Овде смо да разговарамо о томе шта је то што треба радити у наредном периоду, у погледу даљег развоја туризма у Србији, у нашим градовима и општинама. Струка мора да буде та коју треба да слушамо и која треба стратешки да нас определи, а политика је ту да прави амбијент стабилности која је предуслов даљег туристичког развоја Србије. Мислим да имамо добру прилику да наставимо овај прогрес који је евидентан у области туризма. Као пример напретка, узећемо Нови Сад који је у 2012. години имао 200 000 ноћења туриста, док се та цифра у 2018. попела на 450 000. Дакле, у једном релативно кратком периоду, имамо значајан прилив страних и домаћих туриста, а томе значајно доприноси и либерализација визног режима према ЕУ, Руској Федерацији, НР Кини, Индији и великом броју афричких и азијских земаља. Такође, много нашем граду помаже и то што је изабран да буде носилац две престижне европске титуле, а то су Европска престоница културе и Омладинска престоница Европе. Тиме смо видљивији и атрактивнији, имамо већи број догађаја и манифестација, а људи из света туризма апострофирају Нови Сад као место у Европи које треба посетити. Треба много више да радимо на инфраструктури и бољем садржају, односно презентацији онога што поседујемо, а имамо много тога лепог и квалитетног да представимо свету – рекао је градоначелник Милош Вучевић.

Присутнима су се поред градоначелника Вучевића обратили и потпредседник Владе Србије и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић и градоначелник Београда проф. др Зоран Радојичић који су пожелели свим учесницима конференције срећан рад и размену искустава, као и квалитетну анализу стања туризма у Србији кроз представљање примера добре праксе у нашој земљи. Министар Љајић је нагласио да се трендови мењају и да расте градски туризам, у чему Србија види своју будућност у туристичкој понуди, док се градоначелник Радојичић осврнуо на чињеницу да туристи све чешће долазе у Београд због културних споменика, музеја, а не само због доброг провода.

Ово је друга конференција која даје одговоре на најважнија питања, повезује туристичке раднике, али и све заинтересоване стране почевши од домаћих и страних пословних удружења, преко стручњака из области образовања, маркетинга, па све до јавности заинтересоване за увођење иновационих промена и склапање партнерстава. Ова конференција представља најкомплетнију платформу за умрежавање, а тај највећи бизнис догађај на тему туризма конципиран је тако да учесници из прве руке добију информације о трендовима и могућностима развоја туризма.

[kadence_gallery id=”2574″]

Read More

НОВИ САД ПРЕДСТАВЉЕН ТУРСКИМ ТУРОПЕРАТОРИМА

Члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић присуствовao je пословном сусрету туроператора и представника туристичке привреде из Турске и локалне туристичке привреде. Сусрет су организовали Туристичка организација Новог Сада, Туристичка организација Србије и представништво Turkish Airlines компаније у Србији.

– Ово је веома важан догађај у промоцији Новог Сада као туристичке дестинације. Данашњем скупу присуствује 42 велика туроператора из 15 градова Турске и познавајући турско тржиште за нас је то веома битно. Данашњи скуп је прилика да наше туристичке агенције са својим колегама из Турске договоре неке нове послове. Драго ми је што о Новом Саду више не причамо као о туристичком потенцијалу, него као о заиста значајној туристичкој дестинацији. Туризам је као привредна грана веома битна у буџету Града Новог Сада, а овај форум је прилика да се то још више унапреди. Честитам организаторима овог догађаја који је можда и најважнији у овој години када је реч о промоцији Новог Сада као туристичке дестинације, и Град Нови Сад наравно наставља да ради у истом правцу и у наредном периоду – рекао је Милорад Радојевић.

Поред Милорада Радојевића присутнима су се обратили и саветница министра трговине, туризма и телекомуникација Весна Антић, директорка Туристичке организације Србије Марија Лабовић, директор Туристичке организације Новог Сада Бранислав Кнежевић и генерални менаџер представништва Turkish Airlines компаније у Србији Мехмет Алагоз.

Сви говорници су се сложили да је ово изузетна прилика да се Србија али и Нови Сад представе као интересантна дестинација гостима из Турске. Како је речено на пословном сусрету, у току првих осам месеци ове године турски туристи су били четврти по броју остварених ноћења иностраних туриста у Србији, а у последњих шест година сваке године бележе двоцифрени процентуални раст долазака и ноћења. Изражена је и нада да ће овај сусрет допринети да унаредном периоду тај тренд буде још успешнији.

Протеклих дана чланови турских туроператора били су у посети Сремским Карловцима, Новом Саду и Фрушкој Гори, а како је речено, исказали су заинтересованост и за бањски туризам и планинске центре с обзиром на њихову обогаћену туристичку понуду.

Пословни сусрет „NOVI SAD WORKSHOP 2019 – Welcome Turkey“ је у хотелу „Шератон“ окупио 42 туроператора, представника туристичке привреде Турске и 35 туристичких агенција из Србије. Циљ догађаја је представљање понуде Новог Сада и целе Србије учесницима из Турске и успостављање будуће сарадње.

[kadence_gallery id=”2563″]

Read More

ГРАД НОВИ САД УЛАЖЕ У УНАПРЕЂЕЊЕ ТУРИСТИЧКЕ ПОНУДЕ

Члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић присуствовао је уручењу сертификата свим полазницима Програма „Обука и образовање незапослених лица и стручно усавршавање запослених актера из области туризма“ који су реализовали Пословно удружење хотелско-угоститељске привреде „ХОРЕС“ и Градска управа за привреду.

– Драго ми је да након шест месеци од почетка обука можемо рећи да су оне успешно спроведене. Град Нови Сад се определио, након анализе и израде Програма развоја туризма 2018-2022, да је едукација кадрова у туризму веома битна ставка. У складу са тим Програмом определили смо средства у буџету како бисмо спровели едукацију за 100 незапослених и 50 запослених лица у туризму и задовољан сам што смо то радили са еминентном институцијом као што је „ХОРЕС“. Нама је битно да подижемо ниво квалитета кадрова у туризму, пре свега да бисмо били компетентнији, да би Нови Сад био атрактивнија туристичка дестинација, и свакако планирамо да ово радимо и наредних година – рекао је Радојевић.

Теоријски део обуке био је реализован у два одвојена програма за незапослене и за запослене, на радионицама које су одржане у периоду мај-јун и септембар-октобар 2019. године. Програм за незапослена лица обухватио је преквалификацију и квалификацију за рецепционере, куваре, собарице, конобаре и wellness сараднике, док је програм за запослене подразумевао предавања на актуелне теме као што су брендинг и брендирање, дигитални маркетинг, позиционирање и продаја туристичке дестинације, креативна индустрија и урбани туризам, подизање конкурентности и ЕУ фондови.

Догађају је присуствовао и директор Пословног удружења хотелско-угоститељске привреде „ХОРЕС“ др Геори Генов који је нагласио да је у угоститељској индустрији велики проблем људски капитал, с обзиром на одлив кадрова из Србије.

– Ове године смо у сарадњи са Градом организовали обуке за запослене како бисмо унапредили њихово знање, а за незапослена лица реализоване су преквалификације и квалификације. За извођење обука били су ангажовани најеминентнији предавачи који имају формално образовање из предметних области као и вишегодишње радно искуство на водећим позицијама – изјавио је др Геори Генов.

Основни циљ одржаних обука јесте улагање у људске ресурсе, јер образовање и стручно усавршавање запослених у туризму чини најважнији фактор у туристичкој дестиницији, а који директно и индиректно утиче на конкурентност туристичких производа неке дестинације. Едуковањем и усавршавањем људских ресурса у туризму и угоститељству омогућава се развој производа, услуга и нових технологија, у циљу повећања конкурентности не само туристичког производа, него и туристичких предузећа, али и туристичке дестиниције у целости.

[kadence_gallery id=”2556″]

Read More

ГРАД НОВИ САД СУБВЕНЦИОНИШЕ САМОЗАПОШЉАВАЊЕ

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић и члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић уручили су уговоре добитницима субвенција за самозапошљавање на територији Града Новог Сада за 2019. годину. Реч је о Јавном позиву за доделу субвенција за самозапошљавање незапосленим лицима која се налазе на евиденцији Нациoналне службе за запошљавање у Новом Саду. У буџету Града Новог Сада за реализацију те мере обезбеђена су средства у укупном износу од 20 000 000 динара, а одобрена су за 84 незапослена лица са евиденције Националне службе за запошљавање у Новом Саду.

– Настављамо кроз буџет Града да оснажујемо нашу привреду и охрабрујемо Новосађане за улазак у предузетничке воде. За то треба одважности, јер није лако донети одлуку за самосталну борбу на тржишту. У име Града им честитам на тој одлуци, јер без приватног пословања нема ни опоравка економије државе. Ми данас имамо боље макроекономске резултате, како на централном, тако и на локалном нивоу, у погледу пуњења буџета. Обавеза је Градске управе да све оно што се инвестира од плаћања пореза и доприноса на зараде и од наплата комуналија, као и других прихода које Град остварује, дистрибуира и инвестира у предузетнички сектор. Тим усмеравањем средстава, омогућавамо онима који крећу у сопствени бизнис, одличне почетне услове. Свим предузетницима желим да буду истрајни, упорни и да верују у себе и кад је тешко. Град ће у наредном периоду понудити још подстицајних мера и поносни смо што смо рекордери у Србији, јер као локална самоуправа издвајамо преко 160 милиона динара за различите мере и подстицаје за запошљавање – рекао је градоначелник Милош Вучевић.

Члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић је истакао да то уручење уговора, за Градску управу за привреду представља завршетак једног конкурса, а да је за предузетнике тек почетак ни мало лаке борбе на тржишту.

– Драго ми је што смо могли да вам помогнемо да се одлучите да реализујете вашу иницијативу и честитам на храбрости. Град Нови Сад последњих година издаваја огромна средства за програме запошљавања. Ове године је то 160 милиона динара, док је поређења ради, 2012. године у исте сврхе било издвојено 70 милиона. Раст је очигледан и у односу на 2013. годину када је за самозапошљавање било издвојено само 3 милиона динара за 14 људи, а ове године је у питању 30 милиона динара за 140 људи, укупно за два конкурса, а то су субвенције за самозапошљавање жена, као и за покретање новог бизниса – рекао је Радојевић.

Град је до сада закључио 60 уговора са корисници субвенција, који су им данас и уручени, а рок за потписивање уговора је продужен до 31. октобра 2019. године, јер је неколико лица тражило пролонгирање због сложености процедуре око регистровања предузетничке радње и др.

Присутнима се у име корисника субвенције обратила Биљана Свирчевић која је добила средства за посао у вези са припремањем и сервирањем хране. Она се захвалила Националној служби за запошљвање која је предузетницима помагала око практичних остваривања конкурсних циљева, као и Граду и Градској управи за привреду што су њихове идеје препознате и што им је омогућено да брже и квалитетније остварују своје пословне планове.

[kadence_gallery id=”2545″]

Read More