Održana Konferencija „Preduzetništvo iz ženskog ugla“ u okviru projekta “Space4Women: Zakoračimo u svet novih ideja“

11. decembra u Rektoratu Univerziteta u Novom Sadu održana je Konferencija „Preduzetništvo iz ženskog ugla“ koja je organizovana u okviru projekta “Space4Women: Zakoračimo u svet novih ideja“. Konferencija predstavlja finalnu aktivnost u okviru inicijative Space4Women za 2019. godinu koja je pokrenuta od strane Studentske asocijacije Univerziteta u Novom Sadu i Grada Novog Sada-Gradske uprave za privredu, a pod pokroviteljstvom Kabineta ministra za inovacije i tehnološki razvoj Republike Srbije. Inicijativa Space4Women rezultat je rada jednog iskrenog, posvećenog i entuzijastičnog tima čija je želja da kroz svoje aktivnosti podstakne mlade žene da budu inovativne i da zakorače u svet preduzetništva.

Na svečanom otvaranju prisutnima su se obratili koordinatorka projekta Danijela Ćirić, v.d. načelnika za Gradsku upravu za privredu Saša Bilinović i savetnik ministra za inovacije i tehniloški razvoj Republike Srbije prof. dr. Bojan Lalić.

Konferencija je organizovana je sa ciljem da se mladima predstave uspešne i inspirativne priče, koje im mogu biti motivacija i podstrek na putu ličnog i profesionalnog razvoja. Posetioci su imali priliku da kroz kroz segmente Priče o uspehu i panel Preduzetništvo iz ženskog ugla čuju iskustva uspešnih žena iz zemlje i regiona koja im mogu biti motivacija i podstrek na putu svog ličnog i profesionalnog razvoja i to: Dr. Draganu Đermanović – predsednicu PCG grupe, preduzetnicu i savetnicu na polju digitalne transformacije, Dr Sanju Popović Pantić – predsednicu Udruženja poslovnih žena Srbije i nacionalnog konsultanta za pitanja razvoja ženskog preduzetništva, Gaiu Montelatici – suosnivačicu Impact Hub-a Beograd, Olgu Mirković Maksimović – eksperta u oblasti digitalne transformacije i člana grupe za obrazovanje Inicijative „Digitalna Srbija“, Biljanu Ždrale – suosnivačicu startapa Boostowski i suvlasnicu srpskog ogranka najveće svetske konsultantske kuće Mercuri International, Martinu Anđelković – vlasnicu marketinške agencije Snajka de Madre, preduzetnicu i predavača iz oblasti oglašavanja na društvenim mrežama, Teu i Miu Stojanović, Saru Petrović, Sofiju Tešić i Višnju Žigić – idejne tvorce projekta „Nadmudri Pitagoru“. Posetioci su takođe imali priliku da prisustvuju finalu takmičenja Space4Women u kojem su šest najboljih timova sa Univerziteta u Novom Sadu predstavili svoje inovativne ideje pred žirijem.

[kadence_gallery id=”2721″]

Read More

ДОДЕЉЕНА БЕСПОВРАТНА ПОДСТИЦАЈНА СРЕДСТВА ЗА РАЗВОЈ ЖЕНСКОГ ИНОВАЦИОНОГ ПРЕДУЗЕТНИШТВА

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић и министар за иновације и технолошки развој Ненад Поповић уручили су уговоре предузетницама са територије Града Новог Сада које су оствариле право на бесповратна подстицајна средства за развој женског иновационог предузетништва. Град је уговоре закључио са 39 предузетница из различитих бранши, а укупно је додељено 12 милиона динара за унапређивање њиховог пословања. Реч је о пројекту Града Новог Сада ”Афирмација женског иновационог предузетништва на територији Новог Сада“, а средства за његову реализацију обезбеђена су путем Програма подршке развоју и промоцији женског иновационог предузетништва Кабинета министра за иновације и технолошки развој.

– Настављамо добру сарадњу са Министарством и поносан сам што ћемо и ове године доделити средства новосадским предузетницама. Желим им много успеха у раду и честитам им на храбрости, истрајности, добрим плановима и визији како даље да развијају своја предузећа, у нашем граду и у нашој држави. Желимо да скренемо пажњу, не само на велике компаније, већ на мала предузећа која доприносе квалитету економије једног друштва. Овде имамо и компоненту плус, а то је да су кориснице грантова припаднице лепшег пола које се боре и остварују добре резултате. Очекујемо их на неким следећим конкурсима, јер нам је циљ да максимално искористе све програме које нуди Град Нови Сад – нагласио је градоначелник Милош Вучевић и честитао свима предстојеће празнике.

– За сваку похвалу је што Град Нови Сад жели да помогне својим предузетницама. Један од главних проблема у иновацијама, не само у Србији већ и у Европи, је то што имамо јако мало жена које се баве иновационим предузетништвом. У сарадњи са Институом за иновације и технологије Европске уније, и са асоцијацијама из Израела, Финске и Шведске, ми смо покренули Програм којим промовишемо женско иновационо предузетништво. Желимо да мотивишемо жене, и у граду и у селу, да започну свој бизнис или да иновирају постојећи посао. Иновације нису резервисане само за област високих технологија, већ су присутне и у занатским радњама, и увек када постоји побољшање производа и услуга. Иновације и дигитализација су приоритети за будућност Србије и највећи потенцијал који имамо су инжењери и иноватори који треба да допринесу тренду још јачег економског развоја наше земље – рекао је министар Поповић.

Радмила Вучинић захвалила се у име предузетница Граду и Министарству на подршци и на томе што су препознали њихов допринос привреди. Она је оценила да им је помоћ од великог значаја за унапређивање пословних процеса, те да ће настојати да оправдају указано поверење.

[kadence_gallery id=”2714″]

Read More

ГРАД НОВИ САД УНАПРЕЂУЈЕ ПОЛОЖАЈ НАЈРАЊИВИЈИХ ГРУПА

Управа за привреду Града Новог Сада и Центар за производњу знања и вештина, почетком септембра започели су реализацију пројекта „Локални гласови за бољу инклузију“, који се реализује у оквиру програма Подршка Европске уније инклузији Рома „Оснаживање локалних заједница за инклузију Рома“, који спроводи Стална конференција градова и општина, а финансира Европска унија кроз ИПА 2016.

Пројекат представља један од програма које Град Нови Сад организује како би унапредио положај најрањивијих група, и има за циљ да допринесе смањењу неједнакости и јачању социјалне и економске инклузије Рома у Новом Саду, а планиране активности на реализацији Пројекта трајаће до децембра 2020. године.

Тим поводом у Градској кући одржана је отварајућа конференција на којој су се обратили члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић, пројектна менаџерка Татјана Ванић као и пројектна асистенткиња из Центра за производњу знања и вештина Влатка Видић.

– Када говоримо о овом Пројекту морамо се осврнути на његова три аспекта. Први је сам циљ пројекта, а и оно што Градска управа ради дуги низ година у оквиру својих програма запошљавања, а то је запошљавање теже запошљивих категорија. Трудимо се да се након завршених обука створе услови за касније запошљавање. Други аспект је да Град Нови Сад улаже напоре да привуче и средства кроз екстерне изворе финансирања за разне активности. Наравно, на крају желим да истакнем добру сарадњу јавног и цивилног сектора. Ово није прва активност коју спроводимо заједно са Центром за производњу знања и вештина и можемо рећи да је овај пројекат круна сарадње, а свакако настављамо да сарађујемо и у будућности – рекао је Милорад Радојевић и позвао све заинтересоване привредне субјекте да се пријаве на Јавни позив који ће бити објављен.

Пројектна менаџерка из Градске управе за привреду Татјана Ванић истакла је да је данашња Конференција прилика да се представи прва активност у оквиру овог Пројекта, а то је реализација Програма обука за дефицитарна занимања на тржишту рада Града Новог Сада и обука на радном месту, а све у циљу стицања и унапређења знања и вештина потребних за обављање конкретних послова.

-Како бисмо мотивисали и информисали ромску заједницу да учествују у понуђеним програмима, расписали смо Јавни позив за едукативне обуке, где ћемо након пристиглих пријава одабрати 25 полазника и омогућити им да стекну радну праксу у реалном радном окружењу код послодаваца. Кроз пројекат планирамо да се повежемо са локалним привредницима и компанијама и да их укључимо у мере побољшања запошљивости ромске заједнице. Током фебруара биће расписан и Јавни позив за све заинтересоване привредне субјекте – нагласила је Татјана Ванић.

Кроз пројекат ће се спроводити и иновативан процес индивидуалног саветовања за све кориснике и полазнике обука, програм израде Пасоша компетенција, чиме се додатно подржавају сви заинтересовани у избору обука за занимања према индивидуалним карактеристикама, компетенцијама и интересовањима.

Пројектна асистенткиња из Центра за производњу знања и вештина Влатка Видић казала је да су едукативни програми предвиђени за највише 25 припадника ромске националне заједнице са територије Града Новог Сада за обуке за занимање, и подразумева рализацију стручних обука у трајању од минимум 200 школских часова.

Приоритет за укључивање у пројекат имају лица са вишеструком рањивошћу, као што су жене самохрани родитељи, незапослени родитељи са дететом/децом, избегла и интерно расељена лица, повратници у поступку реадмисије, жртве насиља у породици, особе са инвалидитетом и корисници социјалне новчане помоћи.

Сви заинтересовани могу да се пријаве на Јавни позив до 15. децембра, а детаљније информације доступне су на сајту Градске управе за привреду www.privredans.com као и на сајту Центра за производњу знања и вештина www.cpzv.org

[kadence_gallery id=”2706″]

Read More