Održana Konferencija „Preduzetništvo iz ženskog ugla“ u okviru projekta “Space4Women: Zakoračimo u svet novih ideja“

11. decembra u Rektoratu Univerziteta u Novom Sadu održana je Konferencija „Preduzetništvo iz ženskog ugla“ koja je organizovana u okviru projekta “Space4Women: Zakoračimo u svet novih ideja“. Konferencija predstavlja finalnu aktivnost u okviru inicijative Space4Women za 2019. godinu koja je pokrenuta od strane Studentske asocijacije Univerziteta u Novom Sadu i Grada Novog Sada-Gradske uprave za privredu, a pod pokroviteljstvom Kabineta ministra za inovacije i tehnološki razvoj Republike Srbije. Inicijativa Space4Women rezultat je rada jednog iskrenog, posvećenog i entuzijastičnog tima čija je želja da kroz svoje aktivnosti podstakne mlade žene da budu inovativne i da zakorače u svet preduzetništva.

Na svečanom otvaranju prisutnima su se obratili koordinatorka projekta Danijela Ćirić, v.d. načelnika za Gradsku upravu za privredu Saša Bilinović i savetnik ministra za inovacije i tehniloški razvoj Republike Srbije prof. dr. Bojan Lalić.

Konferencija je organizovana je sa ciljem da se mladima predstave uspešne i inspirativne priče, koje im mogu biti motivacija i podstrek na putu ličnog i profesionalnog razvoja. Posetioci su imali priliku da kroz kroz segmente Priče o uspehu i panel Preduzetništvo iz ženskog ugla čuju iskustva uspešnih žena iz zemlje i regiona koja im mogu biti motivacija i podstrek na putu svog ličnog i profesionalnog razvoja i to: Dr. Draganu Đermanović – predsednicu PCG grupe, preduzetnicu i savetnicu na polju digitalne transformacije, Dr Sanju Popović Pantić – predsednicu Udruženja poslovnih žena Srbije i nacionalnog konsultanta za pitanja razvoja ženskog preduzetništva, Gaiu Montelatici – suosnivačicu Impact Hub-a Beograd, Olgu Mirković Maksimović – eksperta u oblasti digitalne transformacije i člana grupe za obrazovanje Inicijative „Digitalna Srbija“, Biljanu Ždrale – suosnivačicu startapa Boostowski i suvlasnicu srpskog ogranka najveće svetske konsultantske kuće Mercuri International, Martinu Anđelković – vlasnicu marketinške agencije Snajka de Madre, preduzetnicu i predavača iz oblasti oglašavanja na društvenim mrežama, Teu i Miu Stojanović, Saru Petrović, Sofiju Tešić i Višnju Žigić – idejne tvorce projekta „Nadmudri Pitagoru“. Posetioci su takođe imali priliku da prisustvuju finalu takmičenja Space4Women u kojem su šest najboljih timova sa Univerziteta u Novom Sadu predstavili svoje inovativne ideje pred žirijem.

[kadence_gallery id=”2721″]

Read More

DODELJENA BESPOVRATNA PODSTICAJNA SREDSTVA ZA RAZVOJ ŽENSKOG INOVACIONOG PREDUZETNIŠTVA

Gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević i ministar za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović uručili su ugovore preduzetnicama sa teritorije Grada Novog Sada koje su ostvarile pravo na bespovratna podsticajna sredstva za razvoj ženskog inovacionog preduzetništva. Grad je ugovore zaključio sa 39 preduzetnica iz različitih branši, a ukupno je dodeljeno 12 miliona dinara za unapređivanje njihovog poslovanja. Reč je o projektu Grada Novog Sada ”Afirmacija ženskog inovacionog preduzetništva na teritoriji Novog Sada“, a sredstva za njegovu realizaciju obezbeđena su putem Programa podrške razvoju i promociji ženskog inovacionog preduzetništva Kabineta ministra za inovacije i tehnološki razvoj.

– Nastavljamo dobru saradnju sa Ministarstvom i ponosan sam što ćemo i ove godine dodeliti sredstva novosadskim preduzetnicama. Želim im mnogo uspeha u radu i čestitam im na hrabrosti, istrajnosti, dobrim planovima i viziji kako dalje da razvijaju svoja preduzeća, u našem gradu i u našoj državi. Želimo da skrenemo pažnju, ne samo na velike kompanije, već na mala preduzeća koja doprinose kvalitetu ekonomije jednog društva. Ovde imamo i komponentu plus, a to je da su korisnice grantova pripadnice lepšeg pola koje se bore i ostvaruju dobre rezultate. Očekujemo ih na nekim sledećim konkursima, jer nam je cilj da maksimalno iskoriste sve programe koje nudi Grad Novi Sad – naglasio je gradonačelnik Miloš Vučević i čestitao svima predstojeće praznike.

– Za svaku pohvalu je što Grad Novi Sad želi da pomogne svojim preduzetnicama. Jedan od glavnih problema u inovacijama, ne samo u Srbiji već i u Evropi, je to što imamo jako malo žena koje se bave inovacionim preduzetništvom. U saradnji sa Instituom za inovacije i tehnologije Evropske unije, i sa asocijacijama iz Izraela, Finske i Švedske, mi smo pokrenuli Program kojim promovišemo žensko inovaciono preduzetništvo. Želimo da motivišemo žene, i u gradu i u selu, da započnu svoj biznis ili da inoviraju postojeći posao. Inovacije nisu rezervisane samo za oblast visokih tehnologija, već su prisutne i u zanatskim radnjama, i uvek kada postoji poboljšanje proizvoda i usluga. Inovacije i digitalizacija su prioriteti za budućnost Srbije i najveći potencijal koji imamo su inženjeri i inovatori koji treba da doprinesu trendu još jačeg ekonomskog razvoja naše zemlje – rekao je ministar Popović.

Radmila Vučinić zahvalila se u ime preduzetnica Gradu i Ministarstvu na podršci i na tome što su prepoznali njihov doprinos privredi. Ona je ocenila da im je pomoć od velikog značaja za unapređivanje poslovnih procesa, te da će nastojati da opravdaju ukazano poverenje.

[kadence_gallery id=”2714″]

Read More

GRAD NOVI SAD UNAPREĐUJE POLOŽAJ NAJRANJIVIJIH GRUPA

Uprava za privredu Grada Novog Sada i Centar za proizvodnju znanja i veština, početkom septembra započeli su realizaciju projekta „Lokalni glasovi za bolju inkluziju“, koji se realizuje u okviru programa Podrška Evropske unije inkluziji Roma „Osnaživanje lokalnih zajednica za inkluziju Roma“, koji sprovodi Stalna konferencija gradova i opština, a finansira Evropska unija kroz IPA 2016.

Projekat predstavlja jedan od programa koje Grad Novi Sad organizuje kako bi unapredio položaj najranjivijih grupa, i ima za cilj da doprinese smanjenju nejednakosti i jačanju socijalne i ekonomske inkluzije Roma u Novom Sadu, a planirane aktivnosti na realizaciji Projekta trajaće do decembra 2020. godine.

Tim povodom u Gradskoj kući održana je otvarajuća konferencija na kojoj su se obratili član Gradskog veća za privredu Milorad Radojević, projektna menadžerka Tatjana Vanić kao i projektna asistentkinja iz Centra za proizvodnju znanja i veština Vlatka Vidić.

– Kada govorimo o ovom Projektu moramo se osvrnuti na njegova tri aspekta. Prvi je sam cilj projekta, a i ono što Gradska uprava radi dugi niz godina u okviru svojih programa zapošljavanja, a to je zapošljavanje teže zapošljivih kategorija. Trudimo se da se nakon završenih obuka stvore uslovi za kasnije zapošljavanje. Drugi aspekt je da Grad Novi Sad ulaže napore da privuče i sredstva kroz eksterne izvore finansiranja za razne aktivnosti. Naravno, na kraju želim da istaknem dobru saradnju javnog i civilnog sektora. Ovo nije prva aktivnost koju sprovodimo zajedno sa Centrom za proizvodnju znanja i veština i možemo reći da je ovaj projekat kruna saradnje, a svakako nastavljamo da sarađujemo i u budućnosti – rekao je Milorad Radojević i pozvao sve zainteresovane privredne subjekte da se prijave na Javni poziv koji će biti objavljen.

Projektna menadžerka iz Gradske uprave za privredu Tatjana Vanić istakla je da je današnja Konferencija prilika da se predstavi prva aktivnost u okviru ovog Projekta, a to je realizacija Programa obuka za deficitarna zanimanja na tržištu rada Grada Novog Sada i obuka na radnom mestu, a sve u cilju sticanja i unapređenja znanja i veština potrebnih za obavljanje konkretnih poslova.

-Kako bismo motivisali i informisali romsku zajednicu da učestvuju u ponuđenim programima, raspisali smo Javni poziv za edukativne obuke, gde ćemo nakon pristiglih prijava odabrati 25 polaznika i omogućiti im da steknu radnu praksu u realnom radnom okruženju kod poslodavaca. Kroz projekat planiramo da se povežemo sa lokalnim privrednicima i kompanijama i da ih uključimo u mere poboljšanja zapošljivosti romske zajednice. Tokom februara biće raspisan i Javni poziv za sve zainteresovane privredne subjekte – naglasila je Tatjana Vanić.

Kroz projekat će se sprovoditi i inovativan proces individualnog savetovanja za sve korisnike i polaznike obuka, program izrade Pasoša kompetencija, čime se dodatno podržavaju svi zainteresovani u izboru obuka za zanimanja prema individualnim karakteristikama, kompetencijama i interesovanjima.

Projektna asistentkinja iz Centra za proizvodnju znanja i veština Vlatka Vidić kazala je da su edukativni programi predviđeni za najviše 25 pripadnika romske nacionalne zajednice sa teritorije Grada Novog Sada za obuke za zanimanje, i podrazumeva ralizaciju stručnih obuka u trajanju od minimum 200 školskih časova.

Prioritet za uključivanje u projekat imaju lica sa višestrukom ranjivošću, kao što su žene samohrani roditelji, nezaposleni roditelji sa detetom/decom, izbegla i interno raseljena lica, povratnici u postupku readmisije, žrtve nasilja u porodici, osobe sa invaliditetom i korisnici socijalne novčane pomoći.

Svi zainteresovani mogu da se prijave na Javni poziv do 15. decembra, a detaljnije informacije dostupne su na sajtu Gradske uprave za privredu www.privredans.com kao i na sajtu Centra za proizvodnju znanja i veština www.cpzv.org

[kadence_gallery id=”2706″]

Read More