БУДИСАВА ДОБИЈА ВЕТРОЗАШТИТНИ ПОЈАС

Члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић обишао је локацију у Будисави на којој је реализован пројекат садње ветрозаштитних појасева. Вредност пројекта је 2,5 милиона динара и реализује га ЈКП „Градско зеленило“. Он је започет крајем 2019. године, а рок за завршетак радова је децембар 2020. године. Догађају су такође присуствовали директор ЈКП „Градско зеленило“ Милош Егић и представник савета Градоначелника Новог Сада за пружање стручне помоћи у предузимању активности у озелењавању и пошумљавању градских површина проф. др Саша Орловић.

– Ветрозаштитни појасеви на подручју Града Новог Сада нису постојали у довољној мери и због тога смо посебну пажњу посветили њиховом формирању. Још 2016. године смо урадили Студију за подизање ветрозаштитних појасева у пољоприврдном реону на подручјима свих катастарских општина Града Новог Сада. Студија је урађена у складу са Годишњим програмом заштите, уређења и коришћења пољопривредног земљишта, а финансирана је из наменских средстава од закупа пољопривредног земљишта у државној својини. Студију је урадио Институт за низијско шумарство и животну средину и ове године крећемо са реализацијом садње појаса у Будисави. Укупна вредност подизања свих ветрозаштитних појасева износи преко 100 милиона динара чиме су обухваћене све катастарске општине Града Новог Сада. Ефекти који се постижу њиховим подизањем су бројни. Они доприносе смањењу губитка плодних слојева земљишта и очувању његове плодности. Такође, штите саобраћајну инфраструктуру од снежних сметова – рекао је Милорад Радојевић.

Према речима директора ЈКП „Градско зеленило“ Милоша Егића пројекат подизања ветрозаштитних појасева у Будисави биће реализован у наредне две недеље и њиме је обухваћена садња око 14.500 садница виших и нижих врста у дужини од 14 километара.

Директор Института за низијско шумарство и животну средину проф. др Саша Орловић је рекао да је данас историјски тренутак за град, јер је почело подизање ветрозаштитних појасева који имају вишенаменске функције.

– Појасеви ће бити подигнути на укупнио 209 хектара, односно 387 километра ће износити дужина појасева и биће засађено око 240.000 садница. Ови подаци се односе на комплетан атар, дакле цело подручје Града Новог Сада. Биће коришћене углавном домаће врсте садница, попут храста лужњака, као и багрем који је добар за ово подручје. Избором врста садница желимо да поред заштите од ветра утичемо и на биодиверзизет тако практично стварамо један зелени прстен око града. Кад буде формиран,наш задатак је да га добро одржавамо и чувамо како би у потпуности могао да врши своју функцију – рекао је проф. др Саша Орловић и додао да је много ствари урађено у граду када је реч о озелењавању у последњих годину дана, јер је засађено два и по пута више садница од ранијег годишњег просека.

[kadence_gallery id=”3252″]

Реад Море

ПОДРШКА МЛАДИМ ПОЉОПРИВРЕДНИМ ПРОИЗВОЂАЧИМА НОВОГ САДА

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић заједно је са чланом Градског већа за привреду Милорадом Радојевићем посетио пољопривредницу Мају Ђуровку из Кисача која је добила средства у оквиру Програма подршке за спровођење пољопривредне политике и политике руралног развоја Града Новог Сада за 2020. годину. Тим Програмом је, између осталих, предвиђена мера подршке младима у руралним подручјима.

– Ми смо кроз Стратегију развоја пољопривреде и руралног развоја Града Новог Сада за период 2018-2022. године дефинисали све наше оквире деловања и кључне правце у области пољопривреде. Ове године смо определили 23 милиона динара за младе пољопривреднике, а тим поводом смо данас у посети газдинству госпође Маје Ђуровке у Кисачу. Она је успешна у више области, јер је поред пољопривреде, посвећена науци и дипломирани је психолог. Храбро је кренула са својом породицом и партнером у интензивније улагање у сектор воћарства, које је породична традиција и прати све конкурсе. Након успешног аплицирања, добила је средства од преко милион динара и представила нам је данас шта је купила за тај новац, а то су приколица за 10 тона јабука, вучна композиција за палете и пумпа за наводњавање која покрива четири хектара. Ми јој желимо пуно успеха и да настави да се јавља и на друге конкурсе – рекао је градоначелник Милош Вучевић и додао да се увелико припрема буџет Града за 2021. годину у којем је предвиђена изградња прве фазе канализације у Кисачу.

У 2020. години, у складу са условима Јавног позива, 25 младих пољопривредника је добило средства у укупном износу од 23 000 000 динара, односно 90% од вредности опреме и механизације за коју су поднели пријаву. Маја Ђуровка захвалила се Граду Новом Саду на великој подршци.

– Ово је подстрек нама, младим људима, да останемо у нашој земљи и да још марљивије радимо. Средства су нам била од помоћи већ у овој сезони, јер смо искористили приколицу и убрзали процес производње. Како наш обим производње расте, тако се и потреба за новом механизацијом повећава, а овај вид помоћи олакшава сам процес и ток рада – рекла је Ђуровка.

Члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић је подсетио да је та мера реализована у и 2019. години када је 20 младих пољопривредника добило укупно 19 милиона динара за набавку механизације, система за наводњавање и подизање пластеника. Он је нагласио да Градска управа за привреду разматра нове начине за помоћ пољопривредницима, посебно након што је усвојен нови Правилник о преради сировина на газдинствима.

[kadence_gallery id=”3108″]

Реад Море

ОРГАНСКИ ПРОИЗВОЂАЧИ ДОНИРАЈУ ПРОИЗВОДЕ ПУ „РАДОСНО ДЕТИЊСТВО“

Град Нови Сад путем Градске управе за привреду још од 2011. године подстиче развој органске производње путем субвенција пољопривредним произвођачима. Резултат ове успешне сарадње је десет пољопривредника који се баве органском производњом на око 50 хектара земљишта. Они претежно производе повртарске и воћарске културе.

У складу с тим, органски произвођачи су одлучили да у знаку добре и успешне сарадње са Градом, овог пута, донирају Предшколској установи „Радосно детињство“ 650 кг својих производа.

Овим гестом реализује се још један од циљева развоја органске производње на подручју Града Новог Сада, а то је здрава и безбедна храна за децу као и развој свести о предностима органских производа.

Бацкгроунд пхото цреатед бy фреепик – www.фреепик.цом

Реад Море

ЈОШ ЈАЧА ПОДРШКА ГРАДА ФОНДАЦИЈИ „ПРИВРЕДНИК“

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић и члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић састали су се са председником Управног одбора Српског привредног друштва Фондације ”Привредник” Митрополитом загребачко-љубљанским др Порфиријем и управитељем Фондације проф. др Јовом Радић. Они су разговарали о даљој сарадњи Града Новог Сада и те институције изузетне историје, богате традиције и великог значаја за друштво.

– Част је и привилегија када сте у прилици да помажете онима којима је то потребно. Нови Сад је учествовао у обнављању славног пута Фондације која је доброчинитељска и на услузи свом народу. Подржавамо њихов рад годинама уназад и трудићемо се да заједно са њеним представницима и убудуће будемо на висини задатка. Град тренутно стипендира 50 штићеника ”Привредника”, са по 10500 динара месечно. Разговарао сам чланом Градског већа Радојевићем и размотрићемо да ли да повећамо износ појединачне стипендије, или да идемо на већи обухват корисника. Та деца су сјајна, сретали смо се са њима и они су заиста узвратили на најбољи могући начин тиме што су постали добри људи марљиви, посвећени и успешни. Наша је обавеза да им помогнемо када се труде и хоће да уче, посебно због тога што имају слабије материјалне могућности – нагласио је Милош Вучевић.

Уз честитке на реизбору и са жељом за успешан рад на функцији Градоначелника, Митрополит загребачко-љубљански др Порфирије рекао је да је тема састанка хуманитарни фонд који је основан још у 19. веку.

– Фонд је био укинут 1947. године, а 1993. је реоснован у Новом Саду. Сада постоји мрежа његових организација у Хрватској, Босни и Херцеговини, у Републици Српској и широм Србије. Град Нови Сад је један од реоснивача и један од сталних донатора који непрестано подржава рад ”Привредника”, а један је и од највећих, уз Покрајину, Републику, Српску академију наука и уметности, Матицу српску и Српску православну цркву. Захвални смо им на томе и надамо се да ће сарадња бити плодотворна и убудуће – рекао је др Порфирије.

Он је истакао да ”Привредник” стипендира средњошколце и студенте који су најбољи у својим генерацијама, а који нису завидног имовинског стања, те да је помоћ од великог значаја за њихово добро које је и добро заједнице.

[kadence_gallery id=”3081″]

Реад Море

ЖЕНАМА КОЈЕ СУ ДОБИЛЕ СУБВЕНЦИЈУ ГРАДА ЗА САМОЗАПОШЉАВАЊЕ УРУЧЕНИ УГОВОРИ

Град Нови Сад је и ове године реализовао Јавни позив за доделу субвенције за самозапошљавање жена, а у циљу подстицања женског предузетништва. Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић и члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић уручили су данас уговоре женама које су оствариле право на Јавном позиву. Том приликом градоначелник им је пожелео успех у пословима за које су се определиле.

– Није било лако од 90 пријава изабрати 50 најбољих. Овога пута показало се да су потребе дупло веће и то ћемо морати да коригујемо у наредном периоду. Добра вест је да је у Новом Саду данас 5700 више запослених него у децембру 2019. године, и добро је што је више жена је међу њима него мушкараца, а чак 20 000 више има жена у нашем граду. Подаци показују да су оне информатички писменије од мушкараца, тако да нема места предрасудама. Оно што није добро је да жене и даље заостају у предузетништву, свега 35 посто чине жене предузетнице. Због тога и субвенционишемо њихово самозапошљавање. На конкурсу су била заступљена разна занимања, а било је и мање очекиваних као што су вулканизерски послови и израда и поправка намештаја. Верујем да ће њихове фирме опстати у првој пословној години која је најтежа, па да се видимо на новим конкурсима за радна места, за набавку опреме, путем других програма Града. Нама је то веома важно, да буду што успешније, да имају више новца, да запосле више људи. Желим им да као приватна иницијатива буду економска снага града, да остану са својим породицама у нашем Новом Саду, јер то је дивно место за живот – нагласио је градоначелник Вучевић.

У име предузетница обратила се Марија Ракић и захвалила се Граду што их је, путем овог Јавног позива, подстакао да започну свој посао, и тако им показао да нису саме.

– Ова помоћ нам посебно значи у овако изазовним временима, а надам се да ћемо унапређивањем свог пословања допринети добробити целе заједнице – истакла је Марија Ракић.

За подстицај женског предузетништва путем доделе субвенција за самозапошљавање у буџету Града Новог Сада опредељено је укупно 10 000 000 динара.

[kadence_gallery id=”3038″]

Реад Море

ГРАД НОВИ САД СНАЖНО УЗ ДРЖАВУ У ПОДРШЦИ ПРИВРЕДИ

На конференцији за новинаре поводом другог пакета мера подршке привредним субјектима које је Град Нови Сад припремио у циљу ублажавања негативних последица епидемије болести Ковид 19, градоначелник Милош Вучевић најпре се осврнуо на епидемиолошку ситуацију. Према његовим речима дошло је до стабилизације, а како је изјавио, на јучерашњи дан било је 1445 активних случајева.

– Имамо пад броја заражених, само пре неколико дана било их је 1821. На дневном нивоу, јуче је евидентирано 20 нових случајева, што је најмање у последњих месец дана. То не значи да можемо да се опустимо, тако да ће примена мера бити настављена, јер очигледно дају резултате и доприносе релаксацији здравственог система. Опасност је и даље ту, морамо бити одговорни, те ће мере везане за коришћење базена бити на снази до краја летње сезоне, осим за спортске клубове – нагласио је Вучевић.

Како је оценио, захваљујући стабилном буџету претходних осам година, што је заслуга свих који живе у Новом Саду, Град је у могућности да помогне онима чије пословање је отежано.

– Пролетос смо издвојили у те сврхе два милиона евра, а сада пакет мера износи милион и 100 000 евра, односно 122 525 210 динара. То подразумева попуст од 50 посто за закупце пословног простора код Управе за имовину за август и септембар, али тај период ће бити продужен до краја године за све мере. По конституисању новог сазива Скупштине града, биће донети акти који то омогућавају. Попуст од 50 посто, намењен је и закупцима простора на СПЕНС- у, као и за пословни простор, земљиште за постављање мањих монтажних објеката, за све резервације, закупе тезги и аконтацију за Кванташку пијацу, код ЈКП ”Тржница”. Ослобађање плаћања у висини од 100 посто вредности закупа пословног простора предвиђено је за биоскоп ”Арена”, а предвиђено је и потпуно ослобођење плађања таксе за заузећа јавне површине за летње и зимске баште, киоске, уређаје за кокице. Неће се наплаћивати ни такса за истицање фирме за биоскоп, као ни фирмарина за хотелијерство и смештај и за туристичке агенције – истакао је Вучевић и додао да је мерама обухваћено 5667 предузетника, односно сваки пети привредник у Новом Саду. Како је навео, мере су креиране према степену угрожености.

– Имаћемо мање приходе у буџету због овога, али дугорочно, то је боље за Град, јер ћемо задржати радна места и помоћи привредницима да опстану. Град ће до краја године нормално функционисати, упркос озбиљним изазовима око ЈСП-а и СПЕНС-а – рекао је градоначелник.

Он је такође казао да је у Новом Саду добар тренд када је реч о запослености, тј. да се бележи раст од 5554 нова запослена у последњих једанаест месеци.

– Већина их је запослена у приватном сектору и види се шта је значио долазак великих фирми. Просечна нето зарада у Новом Саду је, од јуна 2019. до данас, порасла за 7322 динара, те износи 65 887 динара. Приближавамо се просеку од 600 евра. Нашим редовним активностима путем Управе за привреду, ове године смо 205 милиона динара инвестирали у привреду града, што обухвата програме самозапошљавања, жене предузетнице, стартапове, а у сарадњи са Регионалном развојном агенцијом Бачка, издвојили смо и средства за мала и микро предузећа за куповину опреме – нагласио је Вучевић.

[kadence_gallery id=”3018″]

Реад Море