ЦЕНТАР „ПЛАY“ УЗ ПОДРШКУ ГРАДА СПРОВОДИ ОБУКЕ ЗА ЛИЧНЕ ПРАТИОЦЕ
Члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић присуствовао је промоцији обуке личних пратилаца коју спроводи Центар за развој потенцијала деце и младих ”Плаy” уз подршку Градске управе за привреду. Обуке за новосадске личне пратиоце реализују се у Едукативном центру за развој у професионалним и радним вештинама, спроводе их едукатори са дугогодишњим искуством у образовању и социјалној заштити, а средства за спровођење осам обука обезбедила је Градска управа за привреду.
– У оквиру Акционог плана запошљавања Град Нови Сад први пут ове године има и ставку под називом Обука за личне пратиоце. Поред свега што радимо како бисмо помогли младим људима да се преквалификују и запосле, ова обука је подршка пре свега деци са сметњама у развоју и деци са инвалидитетом. Град је ове године извојио средства у износу од милион динара за обуку скоро 200 пратилаца, а исти износ планиран је и за следећу годину. Обучавање личних пратилаца је значајно за наш град, јер на овај начин показује и колико брине за једну од најосетљивијих група становника, а то су деца са сметњама у развоју и њихове породице – рекао је Милорад Радојевић.
Директор Едукативног центра за развој у професионалним и радним вештинама Ђурађ Милановић је нагласио да тај центар од оснивања пружа бесплатну едукацију за сва лица која се налазе на евиденцији Националне службе за запошљавање.
Педагог Центра „Плаy“ Катарина Мајкић рекла је да лични пратиоци пружају подршку деци са сметњама у развоју и инвалидитетом како би она остварила једно од основних дечјих права, а то је право на квалитетно образовање.
– Услуга лични пратилац детета је услуга социјалне заштите која се остварује у образовним установама – вртићима и школама, и омогућава деци додатну подршку у осамостаљивању, кретању, социјализацији, комуникацији, што доприноси да деца која имају одређене потешкоће лакше прате наставни програм и функционишу у вршњачком окружењу. Сваки лични пратилац, по закону, мора да прође акредитовану обуку, како би стручно и професионално обављао овај веома осетљив посао са децом – истакла је Катарина Мајкић и додала да лични пратилац може да буде задужен за одвођење и довођење детета из школе или вртића, као и за све припремне активности као што су паковање ужине, школског прибора, ношење асистивне технологије, пружање помоћи при одласку у тоалет и слично, али он не ради уместо детета оно што дете може само.
Лични пратилац је, поред тога што је ослонац деци са сметњама у развоју, велика подршка и њиховим родитељима, јер могу да се посвете и другим активностима, несметано обављају свој посао, знајући да је њихово дете збринуто и да несметано може да учествује у настави и дружи се са вршњацима.
[kadence_gallery id=”1851″]