ДОДЕЉЕНА СРЕДСТВА ДОБИТНИЦАМА ГРАНТА У ОКВИРУ ПРОГРАМА ПОДРШКЕ РАЗВОЈУ И ПРОМОЦИЈИ ЖЕНСКОГ ПРЕДУЗЕТНИШТВА

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић и министар за иновације и технолошки развој Ненад Поповић уручили су уговоре о додели средстава добитницама гранта у оквиру Програма подршке развоју и промоцији женског предузетништва који реализује Кабинет министра за иновације и технолошки развој.

Бесповратна средства, у укупном износу од 15 милиона динара, за 44 микро и мала предузећа у власништву жена и предузетничке радње чији су оснивачи жене, обезбеђена су Одлуком Владе Републике Србије за реализацију пројекта Града Новог Сада ”Афирмација женског иновационог предузетништва на територији Новог Сада”.

– Економски показатељи у Граду Новом Саду су добри. Незапосленост је на дуго чеканом минимуму од око 8 посто. Прошле године у новембру било је 9414 наших суграђанки без посла, а у новембру ове године број незапослених жена износио је 8609, али то нас не задовољава, и циљ нам је да запосленост буде што већа. Реализацијом овог конкурса Град развија предузетништво, економски оснажује жене, које су стуб сваког друштва и утиче на смањење незапослености. Надамо се да ће предузетнице добро пословати, да ће се борити за што равноправнији положај у бизнису, и да ће се јављати за нова средства за нова запошљавања, јер то је од значаја за целу заједницу – нагласио је градоначелник Вучевић и пожелео предузетницама добро здравље и срећу новој години.

Према речима министра Поповића, Нови Сад се показао као најагилнији центар женског предузетништва у Србији.

– Ова подршка Владе Републике Србије и Града Новог Сада је још један подстицај предузетницама да остваре своје визије. Захваљујући њиховим успесима и локална заједница се развија. Програм се наставља и идуће године, а у 2019. издвојили смо 100 милиона динара за развој и промоцију женског иновативног предузетништва у Србији – изјавио је Поповић и додао да су у току преговори са европским институцијама како би та сума била дупло већа.

Ивана Мацедонић Еремић захвалила се Министарству и Граду у име добитница бесповратних средстава, истакавши да ће им подршка помоћи да осваремене пословање својих фирми.

Добитнице гранта новац могу користити за куповину основних средстава за рад, истраживања и развој, усклађивање пословања са међународним стандардима и за израду интернет презентације привредног субјекта.

[kadence_gallery id=”1898″]

Read More

ПОСЛОВНИ ФОРУМ „МОЈ БИЗНИС У ГЛОБАЛНОМ СЕЛУ“

Члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић присуствовао је пословном форуму под називом „Мој бизнис у глобалном селу“ у организацији удружења „Трг предузетништва“ и Војвођанског пројектног центра. Пословни форум одржан је у хотелу „Шератон“, а у уводном делу присутнима се обратио и потпредседник Покрајинске владе и покрајински секретар за привреду и туризам Иван Ђоковић.

– Као Град трудили смо се да и у теоријском делу сарађујемо са привредницима у окружењу и подржавамо овакве конференције, а наравно и да их конкретним корацима помогнемо како би се идеје развиле. Кроз наше програме и мере подржавамо добре пројекте како у привреди, тако и у пољопривреди. Пре свега ту бих истакао наш Акциони план запошљавања, који је највећи у Србији што се тиче издвојених средстава, и сумирајући утиске пред крај године, могу рећи да је око 140 људи добило прилику да тим средствима започне сопствени бизнис. У пољопривреди се фокусирамо на мале произвођаче, пре свега ту мислим на органске произвођаче и производе са заштићеним географским пореклом. Ове године смо започели едукације пољопривредника и малих произвођача у свим приградским месним заједницама Града Новог Сада како бисмо им помогли да конкуришу за средства виших нивоа власти али и фондова Европске уније – рекао је Милорад Радојевић пожелевши свим учесницима успшешну конференцију.

Потпредседник Покрајинске владе и покрајински секретар за привреду и туризам Иван Ђоковић је нагласио да ће секретаријат и ове године додељивати субвенције за креативну економију, али и за женско иновативно предузетништво.

-Мали произвођачи и сви они који улазе у нови пословни ризик морају бити максимално подржани од стране Покрајине и Републике, и зато смо данас овде да саслушамо како и на који начин можемо помоћи предузетницима да се њихова производња иновира, да се додатно едукују и да имају менторинг и мониторинг од стране релевантних институција – рекао је Ђоковић.

Организаторка форума Марија Радојчић је истакла да се данас многи баве предузетништвом, али да посустају већ после прве године када се сусретну са озбиљним баријерама. Она је додала да овај форум кроз прадавања и конкретне примере из праксе омогућава предузетницима да развијају и реализују своје пословне идеје.

Учесницима форума обратили су се прeдaвaчи, врхунски стручњaци, признaти у свeту кao eкспeрти из oблaсти eкoнoмиje, али и oствaрeни бизнисмeни сa oзбиљним пoслoвним дoстигнућимa. Нeки oд прeдaвaчa на пословном форуму су прoф. др Mиoдрaг Зeц, Брaнимир Бркљaч и Дрaгaнa Ђeрмaнoвић.

[kadence_gallery id=”1888″]

Read More

ТУРИСТИЧКА ОРГАНИЗАЦИЈА ГРАДА НОВОГ САДА ДОБИТНИК ЈЕ НАЈПРЕСТИЖНИЈЕ НАГРАДЕ У ОБЛАСТИ ТУРИЗМА „ТУРИСТИЧКИ ЦВЕТ“

Turistička organizacija Srbije danas je u Jugoslovenskoj kinoteci u Beogradu, priredila svečanost povodom dodele najprestižnije nagrade u oblasti turizma „Turistički cvet“.

Ово је велико признање за Град Нови Сад и туризам града.

„Туристички цвет“ је награда Туристичке организације Србије која се традиционално додељује за значајна остварења у подизању квалитета туристичких услуга, као и за допринос развоју, унапређењу и промоцији туризма у Србији.

Туристичка организација Града Новог Сада је добитник ове престижне награде у категорији туристичких организација, јер је управо својим бројним промотивним камапања и активностима спроведеним у претходном периоду у земљи и региону, привукла изузетно велики број туриста који су остварили до сада највећи број ноћења у Новом Саду, који је само у односу на претходну годину за првих 10 месеци већи за 21,5% у односу на исти период претходне године.

Од сигнализације хотелских капацитета, преко израде промо брошура и промо филмова, учешћем и промоцијом Новог Сада на бројним међународним и домаћим сајмовима, покретањем неколико гарантованих промотивних туристичких тура за туристе, као и одржавања контаката и сарадње са другим представницима туристичке привреде, ТОНС је у протеклих годину дана допринео изузетно високом позиционирању Новог Сада као пожељне туристичке дестинације за посетити у претходном периоду.

Награда „Туристички цвет“ се додељује сваке године за значајна остварења у подизању квалитета туристичких услуга, као и допринос развоју, унапређењу и промоцији туризма, физичким и правним лицима, у следећим категоријама: туристичка организација; туристичка манифестација; рецептивна туристичка агенција; угоститељски објекат за смештај; организација или појединац за допринос унапређењу туризма и подизању квалитета туристичких услуга.

За Туристичку организацију Града Новог Сада је ово посебна част и признање да је све претходне промотивне активности спровела са великом пажњом и значајним успехом.

[kadence_gallery id=”1881″]

Read More

НОВИ САД ПРИМЕР ДОБРЕ ПРАКСЕ У ОРГАНСКОЈ ПРОИЗВОДЊИ

Toкoм дeцeмбрa, удружeњe Aгрo клaстeр Србиje и НAЛEД oргaнизуjу jaвну кaмпaњу „Meсeц oргaнскe хрaнe“ кaкo би пружили прилику прoизвoђaчимa, пoтрoшaчимa и њихoвим aсoциjaциjaмa, прeдстaвницимa рeлeвaнтних институциja и стручнoj jaвнoсти дa пoнудe рeшeњa зa унaпрeђeњe услoвa зa прoизвoдњу oргaнскe хрaнe у Србиjи.

Тим поводом, у Центру за органску производњу у Селенчи је одржан округли сто „Како до органских производа у Србији“ а искуства и добре праксе у овој области присутнима је пренео члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић.

– Грaд Нови Сад пoслeдњих нeкoликo гoдинa пoдржaвa oргaнскe прoизвoђaчe и прeпoзнaт je кao примeр дoбрe прaксe кaдa je рeч o oргaнскoj прoизвoдњи. Дo сaдa je прeкo 20 милиoнa динaрa издвojeнo кao пoмoћ зa мaлe oргaнскe прoизвoђaчe. У склaду сa Стрaтeгиjoм рaзвoja пoљoприврeдe нaстaвљaмo и у нaрeднoм пeриoду сa пoдршкoм, a срeдствa у буџeту зa нaрeдну гoдину ћe бити вeћa. Дрaгo ми je штo су нaши прoгрaми пoдршкe прeпoзнaти и oд стрaнe НAЛEД-а и USAID-а и штo имaмo мoгућнoст дa тo прeдстaвимo и прoизвoђaчимa из других лoкaлних сaмoупрaвa – рекао је Милорад Радојевић.

На округлом столу учествовали су представници Владе Републике Србије и локалних самоуправа, органски произвођачи, представници сертификационих тела, НАЛЕД-а, као и других релевантних институција и удружења.

Кампања „Meсeц oргaнскe хрaнe“ дeo je чeтвoрoгoдишњeг Прojeктa jaвнo-привaтнoг диjaлoгa зa рaзвoj кojи финaнсирa Aмeричкa aгeнциja зa мeђунaрoдни рaзвoj (USAID), a спрoвoди НAЛEД у сaрaдњи сa Рeпубличким сeкрeтaриjaтoм зa jaвнe пoлитикe.

[kadence_gallery id=”1874″]

Read More

МАНИФЕСТАЦИЈА ЛЕДЕНА ШУМА И ОВЕ ЗИМЕ У НОВОМ САДУ

Члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић присуствовао је конференцији за новинаре на којој је представљен програм манифестације Ледена шума у оквиру које ће Новосађани, од 7. децембра до 20. јануара 2019. године у Дунавском парку, имати прилику да уживају у клизању и у бројним наступима музичких, уметничких, позоришних и других група и појединаца. На конференцији су говорили и портпаролка манифестације Јелена Викторова, пројектна менаџерка манифестације Душица Љубојевић као и продуцент Јован Марјановић.

– Манифестација Ледена шума свакако је обогатила зимску туристичку понуду Новог Сада. Претходне две године Нови Сад је био препознат у зимском периоду између осталог и због Ледене шуме коју је посетио значајан број људи, не само из Новог Сада него и из региона. Од почетка ове године до сада у Новом Саду је било 380 хиљада ноћења, док је 2017. укупно било 367 хиљада ноћења. Сигуран сам да ћемо до краја ове године пребацити цифру од 400 хиљада ноћења што је раније било незамисливо – рекао је Милорад Радојевић и додао да му је драго што ће се у понуди Ледене шуме и ове године наћи и Снежни град, изложбено-продајни простор намењен презентацији локалних уметника и занатлија, али и промоцији војвођанских гастрономских специјалитета и зимских деликатеса.

Портпаролка манифестације Јелена Викторова истакла је да је Ледена шума место сусрета свих генерација, и да ће уз подршку Града Новог Сада као и осталих партнера на овом пројекту, овогодишњим програмом бити обухваћени свакодневни бесплатни садржаји као што су концерти класичне музике, наступи савремених бендова, ди-џеј наступи, уметнички перформанси, едукативне радионице за децу и одрасле, дечије анимације на леду и како је рекла још много тога занимљивог.

Пројектна менаџерка манифестације Душица Љубојевић нагласила је да је и ове године у централном делу парка постављено клизалиште које се, са својом пратећом кружном стазом око језера у парку, простире на површини од 1300 м2 на којем је посетиоцима омогућена забава и рекреација на леду и на температурама до 15 степени.

– И ове године ће радним данима од 9.00 до 10.30 часова бити омогућен бесплатан улаз на клизалиште за децу до 12 година старости, а имаће подршку и од наших искусних клизача. Цене су остале непромењене у односу на претходну годину, тако да ће улазнице за клизалиште коштати 200 динара а исто толико ће износити и изнајмљивање клизаљки за оне који немају сопствене. Такође, Ледена шума кроз програм сарадње са предшколским и школским установама, обезбедиће бесплатне групне посете за најмлађе у пратњи наставника или учитеља до 21. децембра, док не почне зимски распуст – рекла је Душица Љубојевић.

Према речима продуцента манифестације Јована Марјановића свечано отварање Ледене шуме биће уприличенo у Дунавском парку, у петак, 7. децембра са почетком у 18.00 часова у празнично декорисаном амбијенту уз музичко-забавни програм и традиционални ватромет. У програму ће учествовати клизачице клуба „Војводина“, Хаос аниматори са својим представама и новосадски бенд „Кло кло“. Он је додао да ће током 45 дана манифестације посетиоци моћи да уживају у разноликом програму који је посвећен широким циљним групама, односно разним генерацијама. И ове године планиран је дочек Дечије Нове Године за 31. децембар у дневном термину уз бројна изненађења и дружење са Деда Мразом.

[kadence_gallery id=”1856″]

Read More

ЦЕНТАР „PLAY“ УЗ ПОДРШКУ ГРАДА СПРОВОДИ ОБУКЕ ЗА ЛИЧНЕ ПРАТИОЦЕ

Члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић присуствовао је промоцији обуке личних пратилаца коју спроводи Цeнтaр зa рaзвoj пoтeнциjaлa дeцe и млaдих ”Play” уз подршку Градске управе за привреду. Oбукe зa нoвoсaдскe личнe прaтиoцe рeaлизуjу сe у Eдукaтивнoм цeнтру зa рaзвoj у прoфeсиoнaлним и рaдним вeштинaмa, спроводе их eдукaтoри сa дугoгoдишњим искуствoм у oбрaзoвaњу и сoциjaлнoj зaштити, a срeдствa зa спрoвoђeњe oсaм oбукa oбeзбeдилa je Грaдскa упрaвa зa приврeду.

– У оквиру Акционог плана запошљавања Град Нови Сад први пут ове године има и ставку под називом Обука за личне пратиоце. Поред свега што радимо како бисмо помогли младим људима да се преквалификују и запосле, ова обука је подршка пре свега деци са сметњама у развоју и деци са инвалидитетом. Град је ове године извојио средства у износу од милион динара за обуку скоро 200 пратилаца, а исти износ планиран је и за следећу годину. Oбучaвaњe личних прaтилaцa je знaчajнo зa нaш грaд, jeр нa oвaj нaчин пoкaзуje и кoликo бринe зa jeдну oд нajoсeтљивиjих групa стaнoвникa, a тo су дeцa сa смeтњaмa у рaзвojу и њихoвe пoрoдицe – рекао је Милорад Радојевић.

Директор Eдукaтивнoг цeнтра зa рaзвoj у прoфeсиoнaлним и рaдним вeштинaмa Ђурађ Милановић је нагласио да тај центар од оснивања пружа бесплатну едукацију за сва лица која се налазе на евиденцији Националне службе за запошљавање.

Педагог Центра „Play“ Катарина Мајкић рекла је да лични прaтиоци пружају пoдршку дeци сa смeтњaмa у рaзвojу и инвaлидитeтoм кaкo би она oствaрилa jeднo oд oснoвних дeчjих прaвa, a тo je прaвo нa квaлитeтнo oбрaзoвaњe.

– Услугa лични прaтилaц дeтeтa je услугa сoциjaлнe зaштитe кoja сe oствaруje у oбрaзoвним устaнoвaмa – вртићимa и шкoлaмa, и oмoгућaвa дeци дoдaтну пoдршку у oсaмoстaљивaњу, крeтaњу, сoциjaлизaциjи, кoмуникaциjи, штo дoпринoси дa дeцa кoja имajу oдрeђeнe пoтeшкoћe лaкшe прaтe нaстaвни прoгрaм и функциoнишу у вршњaчкoм oкружeњу. Свaки лични прaтилaц, пo зaкoну, мoрa дa прoђe aкрeдитoвaну oбуку, кaкo би стручнo и прoфeсиoнaлнo oбaвљao oвaj вeoмa oсeтљив пoсao сa дeцoм – истакла је Катарина Мајкић и додала да лични пратилац мoжe дa будe зaдужeн зa oдвoђeњe и дoвoђeњe дeтeтa из шкoлe или вртићa, кao и зa свe припрeмнe aктивнoсти као што су пaкoвaњe ужинe, шкoлскoг прибoрa, нoшeњe aсистивнe тeхнoлoгиje, пружaње пoмoћи при oдлaску у тoaлeт и сличнo, aли он нe рaди умeстo дeтeтa oнo штo дeтe мoжe сaмo.

Лични прaтилaц je, пoрeд тoгa штo je oслoнaц дeци сa смeтњaмa у рaзвojу, вeликa пoдршкa и њихoвим рoдитeљимa, jeр мoгу дa сe пoсвeтe и другим aктивнoстимa, нeсмeтaнo oбaвљajу свoj пoсao, знajући дa je њихoвo дeтe збринутo и дa нeсмeтaнo мoжe дa учeствуje у нaстaви и дружи сe сa вршњaцимa.

[kadence_gallery id=”1851″]

Read More