организациона структура управа за привреду града нови сад

ПРЕДСТАВЉЕНИ РЕЗУЛТАТИ РАДА ИЗ ОБЛАСТИ ЕНЕРГЕТИКЕ И ИНВЕСТИЦИЈА

Првог дана сајамске манифестације ”Међународни дани енергетике и инвестиција”, на штанду Града Новог Сада одржана је конференција за новинаре на којој су се присутнима обратили саветница градоначелника Новог Сада за имплементацију стратешких пројеката проф. др Маријана Дукић-Мијатовић, члан Градског већа за комуналне послове Владимир Стојковић, начелник Градске управе за привреду Саша Билиновић и директор Агенције за енергетику Града Новог Сада др Александар Н. Ашоња. Том приликом они су, свако из своје области сумирали резултате рада и најавили даље активности из домена инвестиција и енергетике.

Према речима саветнице градоначелника Новог Сада проф. др Маријане Дукић-Мијатовић без озбиљног приступа енергетици и инфраструктури нема ни озбиљних инвестиција. Она је истакла да Град препознаје важност енергетике и инвестиција, што се види у оствареним резултатима и побројала најважније инвестиционе пројекте.

– Уз подршку председника Вучића, успели смо да у Нови Сад доведемо две велике интернационалне производне компаније из области аутоиндустрије. Компанију „Аптив“ која тренутно запошљава око 3000 радника и „Леар“ са близу 2600 запослених, који ради у фабрици, у зони Север 4 где одмах поред холандска компанија „ЦТП“ гради индустријски објекат за издавање. Очекујемо да, ове године и компанија „Кнорр Бремсе“ почне да запошљава, а ту су и мање компаније, као што су дански „Qуик фире“, затим „Лидл“, „Променда“, и Истраживачко-развојни центар „Цонтинентал“ који је у првој години пословања запослио 200 инжењера– изјавила је Маријана Дукић-Мијатовић и додала – Ми ћемо наставити да се боримо за нове инвестиције, желимо да нас угледне компаније препознају и да будемо добар сервис грађана и привреде.

Као највеће завршене инвестиционе пројекте из области комуналне делатности члан Градског већа за комуналне послове Владимир Стојковић навео је нови мост, на месту Жежељевог моста, нови објекат Завода за хитну медицинску помоћ, споменик Краљу Петру И Карађорђевићу и изградњу 30 километара канализационе мреже у Будисави, Руменци, Ветернику, Боцкама, Каћу, Клиси и Адицама.

-Поред тога, реализовали смо и пројекте реконструкције јавног осветљења на Детелинари и изградњу јавног осветљења на територији шест месних заједница. У току је изградња Сентандрејског пута и Сентандрејског моста, а у припреми је и пројектовање моста-близанца. Морам напоменути и да завршавамо уређење јавних површина, са пратећом инфраструктуром у Кинеској четврти, затим кружну раскрсницу у Сремској Каменици, бициклистичку стазу, на правцу Нови Сад-Бегеч, реконструкцију улица и фасада у Подграђу Петроварадинске тврђаве и друге пројекте – рекао је Владимир Стојковић и истакао да је један од најважнијих пројеката из ове области комплетна реконструкција градске топловодне мреже захваљујући којој је Град имао могућност да Новосађанима, у року од годину и по дана омогући умањење цене грејања од 20 посто.

Директор Агенције за енергетику Града Новог Сада др Александар Ашоња је објаснио да Град тренутно реализује два домаћа пројекта из области енергетске ефикасности. Ради се о увођењу иформационог система енергетског менаџмента, као и о имплементацији система за очитавање потрошње у реалном времену, који ће бити инсталиран у СТШ „Михајло Пупин“. Он је указао на чињеницу да Град сваке године улаже 500 хиљада еура за енергетску обнову својих објеката, не рачунајући инвестиције које се односе на топлотне пумпе и обновљиве изворе енергије. Тиме је већи значај међународних пројеката које Град Нови Сад реализује у сарадњи са партнерима из Хрватске. Први од њих „Р- Сол“ подразумева изградњу 100 уличних светиљки са соларним панелима, катастар јавног осветљења и енергетски акциони план. Други пројекат је „Греен енергy“ који подразумева промоцију зелене градње и обновљивих извора и у оквиру којег ће бити урађена енергетска обнова школе „Милан Петровић“.

Будући да инвестиције подразумевају и отварање нових радних места, на конференцији се говорило и о мерама запошљавања које Град спроводи. Начелник Градске управе за привреду Саша Билиновић је истакао да су објављена три јавна позива у којима ће послодавци моћи да аплицирају за запошљавање приправника, за лица на стручној пракси и за акционе мере које се односе на јавне радове.

– Овогодишњи Акциони план запошљавања подразумева издвајање од 160 милиона динара. Трудимо се да сваке године издвојимо више средстава како би што већи број људи могао да прође кроз процес обуке, преквалификације и запослења- рекао је Билиновић.

Истог дана манифестације, саветница градоначелника Новог Сада за имплементацију стратешких пројеката проф. др Маријана Дукић-Мијатовић учествовала је на панелу, под називом „Жене добре енергије“ где је говорила о томе да ли се и на који начин узимају у обзир принципи добре енергије приликом планирања великих стратешких пројеката у Новом Саду и
да ли родни аспекти доношења стратешких одлука у енергетици утичу на успех или неуспех енергетских пројеката и интервенција које спроводи једна самоуправа.

[kadence_gallery id=”2077″]

Реад Море

АНГАЖОВАЊЕ СЕЗОНСКИХ РАДНИКА У ПОЉОПРИВРЕДИ: НОВИ ЗАКОНСКИ ОКВИР И ОН-ЛИНЕ СИСТЕМ ЗА ПРИЈАВУ РАДНИКА.

Привредна комора Србије –РПК Јужнобачког управног округа у сарадњи са НАЛЕД-ом и Градском управом за привреду Града Новог Сада одржаће обуку:
АНГАЖОВАЊЕ СЕЗОНСКИХ РАДНИКА У ПОЉОПРИВРЕДИ: НОВИ ЗАКОНСКИ ОКВИР И ОН-ЛИНЕ СИСТЕМ ЗА ПРИЈАВУ РАДНИКА.
Том приликом биће представљен електронски систем за пријављивање сезонских радника у пољопривреди односно портал њњњ.сезонскирадници.гов.рс. Сви радници пријављени преко тог портала имају право на пензијско и инвалидско осигурање, као и осигурање у случају повреде на раду.

Обука ће се одржати у Привредној комори Србије-Регионалној привредној комори Јужнобачког управног округа Нови Сад, Народног фронта 10, И спрат
Понедељак, 4. март 2019, 10:00 – 12:30х

Учешће на обуци је бесплатно, а молимо да свој долазак потврдите путем електронске поште на адресу: [email protected] , најкасније до 1.марта 2019. године.
У прилогу Вам достављамо програм Обуке.
За све додатне информације можете контакирати Милену Јеросимовић, на бројеве телефона: Ф/021 480-20-81, М/ 064 84 18 544.

[btn text=”АГЕНДА_Обука” link=”https://privredans.com/wp-content/uploads/2019/02/AGENDA_Obuka_www.sezonskiradnici.gov_.rs-2.doc” tcolor=”#ffffff” thovercolor=”#ffffff” icon=”kt-icon-document” target=”true”]

Реад Море

ФОРУМ ЗАПОШЉАВАЊА МЛАДИХ 2019

Европски омладински центар Војводине организује Форум запошљавања младих 2019 који представља завшну активност у склопу пројекта “Омладинско предузетништво – знати како” које финасира Влада Републике Србије, Министарство омладине и спорта.

Како је цео пројекат фокусиран на анимирање и укључивање младих у креирање решења проблема који се њих тичу, тако је и овај Форум усмерен на стављање младих у центар планираних активности.

Кроз два паралелна сета интерактивних практичних радионица млади ће имати прилику да се упознају са основама покретања сопственог посла као и да сазнају корисне трикове везане за процесе регрутације и селекције кандидата при пријави за посао. Две панел дискусије, са младим и успешним људима, ће омогућити поделу знања и пренос примера добре праксе.

Форум запошљавања младих се одржава у Централној згради Универзитета у Новом Саду, 28.02.2019.

Европски омладински центар Војводине – ЕОЦВ је омладинска организација која делује на територији Републике Србије и Аутономне покрајине Војводине и има изграђену стабилну омладинску платформу. Од 2011. године организација је подржана од стране Владе Републике Србије, Владе Аутономне покрајине Војводине, Града Новог Сада и Европске комисије где смо од оснивања реализивали преко 50 пројеката и 200 активности.

Од прошле године реализујемо део активности из апликације Града Новог Сада, Омладинска престоница Европе Нови Сад 2019. где у трогодишњем периоду дугорочно радимо са младима на територији свих 46 општина у Војводини.

Пријаве трају до 26.02.2019. године
Линк за пријаву: бит.лy/2Е8м2фх

Више информација на нашем Фацебоок догадјају хттпсс://www.фацебоок.цом/евентс/2269428783338375/

[kadence_gallery id=”2030″]

Реад Море

ТРИДЕСЕТ НЕЗАПОСЛЕНИХ НОВОСАЂАНА УСПЕШНО ЗАВРШИЛО ОБУКУ У ОБЛАСТИ СТАРОГ ЗАНАТСТВА И УМЕТНИЧКИХ ЗАНАТА

У оквиру Акционог плана запошљавања Града Новог Сада реализована је Обука за старе и уметничке занате и послове домаће радиности која обухвата целокупан процес израде уникатних производа, уз коришћење махом једноставних алата. Обуку коју је спровело Удружење самосталних занатлија Нови Сад, похађало је тридесет лица са евиденције Националне службе за запошљавање. Након завршетка обуке, у просторијама Удружења одржана је свечаност на којој је члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић доделио сертификате за успешно завршену обуку.

-Веома ми је драго што ћемо данас свима који су стекли знања из области старог занатства и уметничких заната доделити сертификате. Обука се спроводи у оквиру Акционог плана запошљавања Града Новог Сада већ неколико година уназад. Препознајемо занатство као веома важан сегмент привреде Града и оваквим мерама желимо да сачувамо старе занате, што није једноставан посао у време нових технологија. Такође, трудимо се да кроз овакве мере помогнемо незапосленима да се пре свега обуче и да евентуално покрену сопствени посао. Да бисмо то омогућили, у буџету за 2019. годину, предвидели смо још више средстава за другу фазу обуке, у оквиру које ће полазници стећи конкретнија знања из ових области – изјавио је Милорад Радојевић и додао да је Град Нови Сад лидер у Србији када је реч о програмима запошљавања – Наш Акциони план запошљавања подразумева издвајање од 160 милиона динара. Ако имамо у виду да прва следећа локална самоуправа издваја 45 милиона динара, онда је јасно да Нови Сад веома озбиљно схвата проблем незапослености и да кроз различите програме и мере жели да допринесе решавању тог проблема.

Председник Удружења самосталних занатлија Славко Новаковић је истакао да улагања у овај сектор много значе, али и да је неопходно да држава донесе Закон о занатству и да се примени дуални систем образовања, те да оно постане формално како би се најбрже и најефикасније решио проблем незапослености.

У оквиру Обуке, која је трајала три месеца полазници су имали прилику да савладају почетна знања у шест различитих занатских категорија: уметничко осликавање на текстилу, стаклу и глини, ручна израда предмета од глине, израда рамова, урамљивање и рестаурација, ручно ткање, ручна израда сапуна и ручно кукичање.

[kadence_gallery id=”2015″]

Реад Море