ШЕСТ МИЛИОНА ДИНАРА ЗА РАЗВОЈ ЖЕНСКОГ ИНОВАЦИОНОГ ПРЕДУЗЕТНИШТВА У НОВОМ САДУ

Заменик градоначелника Новог Сада Милан Ђурић, заједно са чланом Градског већа за привреду Милорадом Радојевићем уручио је данас, у Градској кући, уговоре предузетницама са територије Града Новог Сада које су на овогодишњем јавном конкурсу оствариле право на бесповратна подстицајна средства за развој женског иновационог предузетништва. Град је уговоре закључио са 23 предузетнице из различитих бранши, а укупно је додељено шест милиона динара за унапређивање њиховог пословања. Јавни конкурс је реализован у оквиру пројекта Града Новог Сада ”Афирмација женског иновационог предузетништва на територији Новог Сада“, а средства за његову реализацију обезбеђена су путем Програма подршке развоју и промоцији женског иновационог предузетништва Кабинета министра за иновације и технолошки развој.

Поздрављајући присутне, заменик градоначелника Новог Сада Милан Ђурић је указао на то да неке од препрека на пословном путу више погађају жене и да је њима отежан приступ финансијским средствима, због немогућности обезбеђивања хипотеке, будући да жене најчешће нису власнице некретнина.

-Град Нови Сад је учинио много да би, пре свега баријера недостатка финансијских средстава била превазиђена. Од 2016 једина смо локална самоуправа у држави која је кренула са мером подршке самозапошљавању жена. До сада је за ову меру издвојено 60 милиона динара, а 280 Новосађанки је започело сопствени бизнис. Како би им помогао да опстану, Град је 2018. године, у сарадњи са Кабинетом министра Поповића покренуо и пројекат подршке женском иновационом предузетништву. Кроз тај пројекат, жене предузетнице чије фирме постоје дуже од две године имају могућност да унапреде своје производе, услуге или пословне процесе. До сада су 133 предузетнице добиле бесповратна средства за куповину опреме, софтвера и увођење система квалитета, а за ту намену издвојено је 39 милиона динара – изјавио је Милан Ђурић честитајући предузетницама и позвао да наставе да учествују на конкурсима, јер је развијен сектор микро, малих и средњих предузећа заједнички интерес целокупног друштва.

У име предузетница обратила се директорица фирме „Коперинг консалтинг“ Мирјана Пејчић. Она се захвалила Граду на подршци женском предузетништву и истакла да им средства која су добиле много значе и да ће допринети унапређењу и развоју њиховог пословања.

[kadence_gallery id=”3815″]

Реад Море

ГРАД НОВИ САД ДАО НАЈВЕЋИ ДОПРИНОС ЗАПОШЉАВАЊУ

Члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић присуствовао је обележавању 100 година постојања и развоја Националне службе за запошљавање. Почетком деловања јавне службе запошљавања у Србији сматра се 14. децембар 1921. године, када је објављен један од првих прописа којима се регулише област запошљавања – „Закон о заштити раденика“.

Том приликом додељена су признања и захвалнице послодавцима и локалним самоуправама који су дали највећи допринос у области политике запошљавања у 2021. години. Комисија Националне службе за запошљавање за доделу признања и захвалница за остварене резултате у промовисању политике запошљавања и за остварене резултате у запошљавању одлучила је да Граду Новом Саду буде додељена захвалница у категорији „Локалне самоуправе које су дале највећи допринос запошљавањ“, узимајући у обзир усвојен Локални акциони план запошљавања, висину средстава опредељених за запошљавање из буџета локалне самоуправе за 2021. годину, број учесника у мерама на основу издвојених средстава и степен развијености општине.

У име Града Новог Сада присутнима се обратио Милорад Радојевић који је изјавио да је захвалница потврда и признање за све оно што Град ради у области активне политике запошљавања.

– Од 2012. године до данас Град је издвојио милијарду и двеста педесет пет милиона динара за програме запошљавања, а сваке године је овим програмима обухваћено око 700 лица са евиденције Националне службе за запошљавање. Оно што је најважније, што показује да те мере имају ефекта, јесте чињеница да се преко 85 одсто лица која су била обухваћена овим мерама и након неколико година, нису враћала на евиденцију Националне службе за запошљавање – рекао је Радојевић.

[kadence_gallery id=”3810″]

Реад Море

ТРИДЕСЕТ МИЛИОНА ДИНАРА ЗА САМОЗАПОШЉАВАЊЕ НОВОСАЂАНА

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић и члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић уручили су уговоре Новосађанима са евиденције Националне службе за запошљавање који су, на основу јавног позива, добили субвенције за самозапошљавање у 2021. години.

– Честитам вам на храбрости, на томе што сте одлучили да, и у овако изазовним временима, кренете својим путем, да живите од свог знања и вештина и желим вам да истрајете. Ја сам такође дошао из приватног сектора и знам колико је то захтевно. Град је уз вас, да вас подржи у старту, у периоду када је најтеже, а ја се надам да ћете успети и да ћете нам се касније јављати на нове позиве за додатно запошљавање, куповину опреме и унапређивање пословања. За мене не постоје велика и мала предузећа, сви су подједнако битни, јер је приватни сектор одраз економске снаге једног града. Пре осам година, Град је имао средства да субвенционише 14 лица на овом конкурсу, а данас ће 100 људи добити укупно 30 милиона динара бесповратне помоћи. Верујте у себе, немојте одустајати, јер ако ви будете добро радили, ми ћемо следеће године још више моћи да издвојимо у ове сврхе. Из пореза финансирамо културу, спорт, социјалну и здравствену заштиту, градимо вртиће, школе и мостове. Сви заједно доприносимо буџету из којег се реализују капитални пројекти. Добар знак је што се све више људи јавља на ове позиве, а ми ћемо се трудити да обезбедимо довољно новца за све. Треба само засукати рукаве, радити и резултати ће доћи. Доводићемо велике компаније, али паралелно ћемо улагати у породичне бизнисе, микро и средња предузећа. Ово је наш град и сваки добар резултат је победа свих Новосађана, и треба да се једни другима нађемо и помогнемо, да функционишемо као велика породица – нагласио је Милош Вучевић.

Наташа Миодраговић, која је добила субвенције Града за уметничко стваралашптво, захвалила се у име свих Граду на подршци.

-Хвала што верујете да мали предузетници могу да направе велику разлику. Надам се да ћемо оправдати поверење и да ће увек мали корак бити подржан и препознат као важан за развој града – рекла је Наташа Миодраговић.

[kadence_gallery id=”3783″]

Реад Море

ОДРЖАНА КОНФЕРЕНЦИЈА „ДИЈАЛОГОМ ДО ОРИГИНАЛ ПРОИЗВОДА“

Члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић присуствовао је отварању конференције „Дијалогом до оригинал производа“ коју организује Савез произвођача традиционалних производа Србије „Оригинал Србија“.

Конференција је у склопу истоименог пројекта који има за циљ повећање видљивости и разумевање значаја сарадње удружења и јавних власти за обезбеђивање промовисања производа са ознаком порекла.

-У свету су све више на цени аутентични, традиционални производи са географским пореклом. Они својим квалитетом на најбољи начин промовишу подручја са којих долазе, а са друге стране ознака географског порекла је значајно маркетиншко средство које произвођачу гарантује предност у односу на конкуренцију у тржишној утакмици. Очување оваквих производа и њихова тржишна валоризација је национални интерес. Град Нови Сад је то препознао и од 2016. године субвенционише сертификацију производа са ознаком географског порекла. Укупна средства за ове намене у периоду од 2016 до 2021. године износе скоро девет милиона динара и додељена су удружењима „Футошки свежи и кисели купус“, Друштву пчелара „Јован Живановић“ и ОЗЗ „Бегечки повртари“ те је око 80 произвођача са територије Града добило сертификат за производе са ознаком географског порекла – рекао је Милорад Радојевић.

Након уводног дела конференције уследили су панели на теме „Дијалогом до оригинал производа“ и „Партнерства на локалу“ а учесници су били представници Министарства пољопривреде, Завода за интелектуалну својину, Савеза „Оригинал Србија“, асоцијације „Етно мрежа“, Института „ФИНС“, консултантске куће „СЕЕДЕВ“ као и представници Града Новог Сада и Сомбора.

Партнер на пројекту „Дијалогом до оригинал производа“ је „Етно мрежа“ – асоцијација која окупља удружења рукотворина и непрехрамбених производа са ознаком географског порекла, а преко конкурса Београдске отворене школе Савез произвођача је добио подршку за овај пројекат који финансира Европска унија.

[kadence_gallery id=”3752″]

Реад Море

СТУДИЈСКО ПУТОВАЊЕ У СКЛОПУ ПРОГРАМА ОБУКЕ ”ОБРАЗОВАЊЕ И СТРУЧНО УСАВРШАВАЊЕ ЗАПОСЛЕНИХ И НЕЗАПОСЛЕНИХ У ТУРИЗМУ”

ИЗВЕШТАЈ
са студијског путовања у склопу Програма обуке „Образовање и стручно усавршавање запослених и незапослених у туризму“ по Републици Србији и Републици Босни и Херцеговини у периоду од 17-19.10.2021. године

У складу са Програмом развоја туризма Града Новог Сада за период од 2018-2022. године („Службени лист Града Новог Сада“, број 09/18) и Акционог плана развоја туризма Града Новог Сада („Службени лист Града Новог Сада“, број 51/18) Градска управа за привреду је организовала образовање и усавршавање запослених и незапослених у туризму на територији Града Новог Сада.
Теоријски део обуке је реализован у три, одвојена програма за незапослене, запослене у туризму и менторски рад. Обуке су се одвијале на различитим локацијама, галерија Матице српске, хотел Пупин, ресторани, у периоду од јуна до 15. септембра 2021. године уз поштовање свих прописаних мера. Програм за незапослена лица обухвата преквалификацију и квалификацују за рецепционере и куваре. Менторски рад обувата процес где појединац добија помоћ и савета од професионалца – ментора. Стручно усавршавање запослених се базирало на тренутно актуелним темама и свеукупном ситуацијом.
Теме које су обрђене: Како допринето ревитализацији туристичког тржишта након кризе-нове идеје и комуникација; Управљање туристичком дестинацијом и најбоље праксе у региону које су примењиве на дестинацију Нови Сад у условима пандемије вируса САРС-ЦоВ-2; Маркетинг туристичке дестинације са посебним фокусом на дигитални маркетинг; Брендирање и позиционирање туристичке дестинације; Развој туристичких производа са посебним акцентом на креативне индустрије и културу имајући у виду да је Нови Сад Европска престоница културе; Унапређење стандарда и понуде домаћинстава која се баве руралним туризмом; Канали продаје туристичке дестинације који се усклађују са Туристичком организацијом Града Новог Сада (ТОНС); Механизми екстерног финансирања пројеката и развој заједничких пројектних идеја на територији града Новог Сада.
Менторски рад је обухватио различите позиције у кухињи и у кућном домаћинству; практичне вештине у области гастрономије; технологије и организовања кухиње, стандардизације кућног домаћинства и одржавања хигијене у условима спречавања ширења вируса САРС-ЦоВ-2.
Обука за незапослене се односила на рецепционре/ке и куваре/це, односно тематска обука за технологије и организацију објекта за пружање услуга смештаја, проблематици са становишта безбедности и сигурности, усвајању стандарда и стандардних оперативних процедура.
Програм студијске посете обухватио је путовање аутобусом на релацији Нови Сад-Ужице-Златибор-Вишеград-Требиње-Нови Сад у периоду од 17-19. октобра 2021. године; смештај у хотелу на бази ноћења са доручком; потребне улазнице за посете културно-историјским знаменитостима, вечеру на Златибору и Требињу, посета Ужицу са стручним предавањем у сарадњи са ТО Западне Србије, одлазак на Златибор и организација стручног предавања, наставак пута за Вишеград, обилазак старог моста и споменика Иви Андрићу, посета Андрић граду, посета Винарији Анђелић, обилазак Требиња (илетиште Црквина, Херцеговачка Грачаница са посетом гробу Јована Дучића, галерија позлаћених икона са маузолејем) са стручним предавањем. Стручна екскурзија је спроведено по унапред дефинисаној агенди, а према следећем садржају:
• Први дан: полазак из Новог Сада у раним јутарњим часовима, долазак у Ужице. Наставак пута на Златибор, смештај у хотелу. Стручно предавање одржано у ресторану Калем бy Зак о пословању хотела и ресторана, као и о важности људских ресурса у угоститељству.
• Други дан: Обилазак старог моста, чувене Ћуприје на Дрини и споменика Иве Андрићу, посета Андрић граду, који су изградили Емир Кустурица и Влада Републике Српске у част Нобеловца. Вожња бродом. Наставак пута према Требињу. Смештај у хотел и одлазак на дегустацију вина у Винарију Анђелић која шест генерација гаји винову лозу (између осталих, аутохтону сорту Жилавку) и производи вино.
• Трећи дан: Требиње – Најјужнији град БиХ, у долини реке Требишњице, најдуже понорнице у Европи. Стручно предавања у сарадњи са Туристичком организацијом Требиња. Обилазак са водичем, Арсланагића моста из XВИ века саграђеног од камена, Требишњице, манастира Тврдош из XВИ века, као и цркве Грачанице. Повратак за Нови Сад у касним вечерњим сатима.
Стручна екскурзија има за циљ да помогне укључивање у туристичке токове, као и унапређење наступања на туристичком тржишту, као и повезивање истих и сличних актера у туристичкој делатности – умрежавање.

[kadence_gallery id=”3745″]

Реад Море

ОТВОРЕН ФЕСТИВАЛ „РОГАЉ“ НА ЧЕНЕЈСКОМ САЛАШУ

Фестивал војвођанских фестивала – Рогаљ отворен је на ченејском Салашу 137, који је и ове године угостио бројне организаторе сеоских, војвођанских, гастрономских, туристичких и културно-забавних приредби, а члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић присуствовао је отварању.

У оквиру фестивала одржана је трибина на теме „Значај манифестационог туризма за развој локалне дестинације“ и „Дигитализација локалних манифестација“. Том приликом Радојевић је рекао да Град Нови Сад са задовољством подржава фестивале који на квалитетан начин представљају гастрономску и туристичку понуду Војводине.

– Манифестације су важан сегмент туристичке понуде Новог Сада и Војводине. Иако често оспораване у јавности оне имају важан значај за промоцију идентитета локалне заједнице, као и за економски развој. Данашњи сусрет организатора манифестација је прилика да се разговара на тему како их унапредити, да би оне добиле још значајније место у туристичкој понуди Војводине и Новог Сада – нагласио је Милорад Радојевић.

Учесници фестивала и посетиоци, имају прилику да уживају у богатом културно-уметничком програму који ће, поред осталих, увеличати тамбурашки оркестар Салаша 137, фолклорне групе, као и група Апсолутно романтично.

На фестивалу „Рогаљ“ одржава се и 17. Међународно такмичење „Беан фестивал“ на којем се бројне екипе такмиче у припреми јела и боре за вредне награде. Као пратећи део такмичења, одржаће се и Равничарске игре, а такмичење ће бити хуманитарног карактера. Цео амбијент красе слике ликовне колоније која је започела своје сликарско умеће дан пре Фестивала, а део Салаша 137 је испуњен продајним изложбама хране и пића.

[kadence_gallery id=”3713″]

Реад Море

САЈАМ ЗДРАВЕ ХРАНЕ – „МИЛЕНА ТАТАР” У СОПОТУ

Члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић посетио је Сопот где је одржан девети по реду Сајам здраве хране „Милена Татар 2021“ у организацији емисије “Знање имање” и Градске општине Сопот.

На трибини „Жене у агробизнису“ која је том приликом одржана, поред Милорада Радојевића учествовали су представници Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, Секретаријата за привреду града Београда и произвођачи.

– Град Нови Сад је у последњих десет година издвојио више од 35 милиона динара као подршку органским произвођачима са територије града. Захваљујући овој подршци, број произвођача и површине под органском производњом константно се повећава. Драго ми је што се све већи број наших суграђанки одлучује за бављење органском производњом и уопште пољопривредом. Од 2019. године кренули смо и са подршком младим пољопривредницима у руралним подручјима Града. За ове намене је до сада издвојено 65 милиона динара, а од тога је 25 милиона опредељено за тридесетак младих жена које су одлучиле да се баве пољопривредом – рекао је Радојевић.

Сајам здраве хране „Милена Татар 2021“ окупио је излагаче здраве хране из свих крајева Србије, а своје производе представили су и органски произвођачи са територије Града Новог Сада. На штандовима су се могли видети и дегустирати воће, поврће, сокови, џемови, сушени плодови, затим производи од брашна, намази, чајеви, ракија, вино и остали пољопривредни производи.

[kadence_gallery id=”3706″]

Реад Море

ОТВОРЕН „НОВОСАДСКИ ОКТОБЕРФЕСТ“

Члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић присуствовао је отварању „Новосадског окоберфест-а“ који се одржава од 24. и 25. септембра на крову тржног центра „Променада“, у организацији компаније „Цолор пресс гроуп“, а уз подршку Града Новог Сада.

– Новосадски Октоберфест је за веома кратко време успео да заузме важно место у календару манифестација Новог Сада. Преносећи дух Немачке у Нови Сад, са богатим програмом, великим бројем посетилаца и излагача, Октоберфест је обогатио туристичку понуду Новог Сада. Нажалост, Корона је учинила да практично све стане и прошле године нисмо имали овај догађај у свом редовном издању. Драго ми је што смо у прилици да данас отворимо шести по реду Октоберфест и да сви заједно покажемо да уз поштовање свих епидемиолошких мера овакви догађаји могу да се одржавају. Сигуран сам да ће у новом амбијенту и уз веома квалитетан програм сви посетиоци уживати ова два дана – рекао је Милорад Радојевић приликом отварања манифестације.

Новосађани и њихови гости моћи ће да уживају у више десетина марки пива из целог света, баварским кобасицама, перецама и пуно добре забаве. Прве вечери Фестивала на крову тржног центра „Променада“ наступају Блажа и кљунови, бендови „Бјело Дугме Трибуте“ и „Ортодоx Целтс“. Субота је предвиђена за „Ред Хот Цхили Пепперс Трибуте“, „ГИФТ“ и Атомско склониште. Поред сјајног музичког програма посетиоци ће бити у прилици да се опробају у такмичарским играма и освоје вредне награде.

[kadence_gallery id=”3692″]

Реад Море

МЕЂУНАРОДНИ ПОЉОПРИВРЕДЊИ САЈАМ СИМБОЛ ПОБЕДЕ ЖИВОТА

Приликом посете Међународном пољопривредном сајму, Сајму лова и риболова и Сајму екологије, градоначелник Новог Сада Милош Вучевић изјавио је да је та манифестација симбол победе привреде, Новосадског сајма, града и државе, односно симбол победе живота.

– Корона је све преокренула, па само пре годину дана, овде је била привремена болница, а касније пункт за масовну вакцинацију и деловало је немогуће да ћемо се вратити сајамским манифестацијама. Велика је ствар што се ова смотра одржава у максимално безбедном простору. Дошло је око 800 излагача из 17 држава, и то више није само пословно-партнерски однос, већ знак подршке и пријатељства. Захвални смо им на томе, а посебно Чешкој Републици која је земља партнер. Излагачи који су платили котизацију 2020. године нису тражили да им се новац врати, већ су веровали и чекали готово две године да се ова приредба одржи. Град са Новосадским сајмом има снажну симбиозу и већ сада се спремамо за мај 2022. године, јер желимо да наредни Међународни пољопривредни сајам буде одржан на највишем могућем нивоу – нагласио је градоначелник Вучевић.

Он је, заједно са директором Новосадског сајма Слободаном Цветковићем, обишао штандове компаније ”НИС”, Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, компаније ”Дунав осигурање”, Управе за заштиту животне средине Града Новог Сада, организације ”Чепом до осмеха”, Туристичке организације Града Новог Сада, као и штанд Града Новог Сада у Мастер хали.

Према речима Слободана Цветковића, једна компанија је на сајму закључила уговоре вредне милион и по евра, што је оценио као добар знак.

– Ми смо сада патентирали безбедан догађај и отворили сезону сајмова у складу са Ковид амбијентом, а Град нам је, као и увек пружио велику подршку. Позивам грађане да сутра, када је последњи дан сајмова, дођу, јер за 600 динара, колико је улазница, могу да провере здравље, партиципирају за награде, а фонд је 40 000 евра, као и да посете одличне штандове на добро организованој сајамској манифестацији – закључио је Цветковић.

[kadence_gallery id=”3685″]

Реад Море