ОДРЖАНА КОНФЕРЕНЦИЈА „ДИЈАЛОГОМ ДО ОРИГИНАЛ ПРОИЗВОДА“

Члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић присуствовао је отварању конференције „Дијалогом до оригинал производа“ коју организује Савез произвођача традиционалних производа Србије „Оригинал Србија“.

Конференција је у склопу истоименог пројекта који има за циљ повећање видљивости и разумевање значаја сарадње удружења и јавних власти за обезбеђивање промовисања производа са ознаком порекла.

-У свету су све више на цени аутентични, традиционални производи са географским пореклом. Они својим квалитетом на најбољи начин промовишу подручја са којих долазе, а са друге стране ознака географског порекла је значајно маркетиншко средство које произвођачу гарантује предност у односу на конкуренцију у тржишној утакмици. Очување оваквих производа и њихова тржишна валоризација је национални интерес. Град Нови Сад је то препознао и од 2016. године субвенционише сертификацију производа са ознаком географског порекла. Укупна средства за ове намене у периоду од 2016 до 2021. године износе скоро девет милиона динара и додељена су удружењима „Футошки свежи и кисели купус“, Друштву пчелара „Јован Живановић“ и ОЗЗ „Бегечки повртари“ те је око 80 произвођача са територије Града добило сертификат за производе са ознаком географског порекла – рекао је Милорад Радојевић.

Након уводног дела конференције уследили су панели на теме „Дијалогом до оригинал производа“ и „Партнерства на локалу“ а учесници су били представници Министарства пољопривреде, Завода за интелектуалну својину, Савеза „Оригинал Србија“, асоцијације „Етно мрежа“, Института „ФИНС“, консултантске куће „СЕЕДЕВ“ као и представници Града Новог Сада и Сомбора.

Партнер на пројекту „Дијалогом до оригинал производа“ је „Етно мрежа“ – асоцијација која окупља удружења рукотворина и непрехрамбених производа са ознаком географског порекла, а преко конкурса Београдске отворене школе Савез произвођача је добио подршку за овај пројекат који финансира Европска унија.

[kadence_gallery id=”3752″]

Реад Море

СТУДИЈСКО ПУТОВАЊЕ У СКЛОПУ ПРОГРАМА ОБУКЕ ”ОБРАЗОВАЊЕ И СТРУЧНО УСАВРШАВАЊЕ ЗАПОСЛЕНИХ И НЕЗАПОСЛЕНИХ У ТУРИЗМУ”

ИЗВЕШТАЈ
са студијског путовања у склопу Програма обуке „Образовање и стручно усавршавање запослених и незапослених у туризму“ по Републици Србији и Републици Босни и Херцеговини у периоду од 17-19.10.2021. године

У складу са Програмом развоја туризма Града Новог Сада за период од 2018-2022. године („Службени лист Града Новог Сада“, број 09/18) и Акционог плана развоја туризма Града Новог Сада („Службени лист Града Новог Сада“, број 51/18) Градска управа за привреду је организовала образовање и усавршавање запослених и незапослених у туризму на територији Града Новог Сада.
Теоријски део обуке је реализован у три, одвојена програма за незапослене, запослене у туризму и менторски рад. Обуке су се одвијале на различитим локацијама, галерија Матице српске, хотел Пупин, ресторани, у периоду од јуна до 15. септембра 2021. године уз поштовање свих прописаних мера. Програм за незапослена лица обухвата преквалификацију и квалификацују за рецепционере и куваре. Менторски рад обувата процес где појединац добија помоћ и савета од професионалца – ментора. Стручно усавршавање запослених се базирало на тренутно актуелним темама и свеукупном ситуацијом.
Теме које су обрђене: Како допринето ревитализацији туристичког тржишта након кризе-нове идеје и комуникација; Управљање туристичком дестинацијом и најбоље праксе у региону које су примењиве на дестинацију Нови Сад у условима пандемије вируса САРС-ЦоВ-2; Маркетинг туристичке дестинације са посебним фокусом на дигитални маркетинг; Брендирање и позиционирање туристичке дестинације; Развој туристичких производа са посебним акцентом на креативне индустрије и културу имајући у виду да је Нови Сад Европска престоница културе; Унапређење стандарда и понуде домаћинстава која се баве руралним туризмом; Канали продаје туристичке дестинације који се усклађују са Туристичком организацијом Града Новог Сада (ТОНС); Механизми екстерног финансирања пројеката и развој заједничких пројектних идеја на територији града Новог Сада.
Менторски рад је обухватио различите позиције у кухињи и у кућном домаћинству; практичне вештине у области гастрономије; технологије и организовања кухиње, стандардизације кућног домаћинства и одржавања хигијене у условима спречавања ширења вируса САРС-ЦоВ-2.
Обука за незапослене се односила на рецепционре/ке и куваре/це, односно тематска обука за технологије и организацију објекта за пружање услуга смештаја, проблематици са становишта безбедности и сигурности, усвајању стандарда и стандардних оперативних процедура.
Програм студијске посете обухватио је путовање аутобусом на релацији Нови Сад-Ужице-Златибор-Вишеград-Требиње-Нови Сад у периоду од 17-19. октобра 2021. године; смештај у хотелу на бази ноћења са доручком; потребне улазнице за посете културно-историјским знаменитостима, вечеру на Златибору и Требињу, посета Ужицу са стручним предавањем у сарадњи са ТО Западне Србије, одлазак на Златибор и организација стручног предавања, наставак пута за Вишеград, обилазак старог моста и споменика Иви Андрићу, посета Андрић граду, посета Винарији Анђелић, обилазак Требиња (илетиште Црквина, Херцеговачка Грачаница са посетом гробу Јована Дучића, галерија позлаћених икона са маузолејем) са стручним предавањем. Стручна екскурзија је спроведено по унапред дефинисаној агенди, а према следећем садржају:
• Први дан: полазак из Новог Сада у раним јутарњим часовима, долазак у Ужице. Наставак пута на Златибор, смештај у хотелу. Стручно предавање одржано у ресторану Калем бy Зак о пословању хотела и ресторана, као и о важности људских ресурса у угоститељству.
• Други дан: Обилазак старог моста, чувене Ћуприје на Дрини и споменика Иве Андрићу, посета Андрић граду, који су изградили Емир Кустурица и Влада Републике Српске у част Нобеловца. Вожња бродом. Наставак пута према Требињу. Смештај у хотел и одлазак на дегустацију вина у Винарију Анђелић која шест генерација гаји винову лозу (између осталих, аутохтону сорту Жилавку) и производи вино.
• Трећи дан: Требиње – Најјужнији град БиХ, у долини реке Требишњице, најдуже понорнице у Европи. Стручно предавања у сарадњи са Туристичком организацијом Требиња. Обилазак са водичем, Арсланагића моста из XВИ века саграђеног од камена, Требишњице, манастира Тврдош из XВИ века, као и цркве Грачанице. Повратак за Нови Сад у касним вечерњим сатима.
Стручна екскурзија има за циљ да помогне укључивање у туристичке токове, као и унапређење наступања на туристичком тржишту, као и повезивање истих и сличних актера у туристичкој делатности – умрежавање.

[kadence_gallery id=”3745″]

Реад Море

ОТВОРЕН ФЕСТИВАЛ „РОГАЉ“ НА ЧЕНЕЈСКОМ САЛАШУ

Фестивал војвођанских фестивала – Рогаљ отворен је на ченејском Салашу 137, који је и ове године угостио бројне организаторе сеоских, војвођанских, гастрономских, туристичких и културно-забавних приредби, а члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић присуствовао је отварању.

У оквиру фестивала одржана је трибина на теме „Значај манифестационог туризма за развој локалне дестинације“ и „Дигитализација локалних манифестација“. Том приликом Радојевић је рекао да Град Нови Сад са задовољством подржава фестивале који на квалитетан начин представљају гастрономску и туристичку понуду Војводине.

– Манифестације су важан сегмент туристичке понуде Новог Сада и Војводине. Иако често оспораване у јавности оне имају важан значај за промоцију идентитета локалне заједнице, као и за економски развој. Данашњи сусрет организатора манифестација је прилика да се разговара на тему како их унапредити, да би оне добиле још значајније место у туристичкој понуди Војводине и Новог Сада – нагласио је Милорад Радојевић.

Учесници фестивала и посетиоци, имају прилику да уживају у богатом културно-уметничком програму који ће, поред осталих, увеличати тамбурашки оркестар Салаша 137, фолклорне групе, као и група Апсолутно романтично.

На фестивалу „Рогаљ“ одржава се и 17. Међународно такмичење „Беан фестивал“ на којем се бројне екипе такмиче у припреми јела и боре за вредне награде. Као пратећи део такмичења, одржаће се и Равничарске игре, а такмичење ће бити хуманитарног карактера. Цео амбијент красе слике ликовне колоније која је започела своје сликарско умеће дан пре Фестивала, а део Салаша 137 је испуњен продајним изложбама хране и пића.

[kadence_gallery id=”3713″]

Реад Море

САЈАМ ЗДРАВЕ ХРАНЕ – „МИЛЕНА ТАТАР” У СОПОТУ

Члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић посетио је Сопот где је одржан девети по реду Сајам здраве хране „Милена Татар 2021“ у организацији емисије “Знање имање” и Градске општине Сопот.

На трибини „Жене у агробизнису“ која је том приликом одржана, поред Милорада Радојевића учествовали су представници Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, Секретаријата за привреду града Београда и произвођачи.

– Град Нови Сад је у последњих десет година издвојио више од 35 милиона динара као подршку органским произвођачима са територије града. Захваљујући овој подршци, број произвођача и површине под органском производњом константно се повећава. Драго ми је што се све већи број наших суграђанки одлучује за бављење органском производњом и уопште пољопривредом. Од 2019. године кренули смо и са подршком младим пољопривредницима у руралним подручјима Града. За ове намене је до сада издвојено 65 милиона динара, а од тога је 25 милиона опредељено за тридесетак младих жена које су одлучиле да се баве пољопривредом – рекао је Радојевић.

Сајам здраве хране „Милена Татар 2021“ окупио је излагаче здраве хране из свих крајева Србије, а своје производе представили су и органски произвођачи са територије Града Новог Сада. На штандовима су се могли видети и дегустирати воће, поврће, сокови, џемови, сушени плодови, затим производи од брашна, намази, чајеви, ракија, вино и остали пољопривредни производи.

[kadence_gallery id=”3706″]

Реад Море