ODRŽANA KONFERENCIJA „DIJALOGOM DO ORIGINAL PROIZVODA“

Član Gradskog veća za privredu Milorad Radojević prisustvovao je otvaranju konferencije „Dijalogom do original proizvoda“ koju organizuje Savez proizvođača tradicionalnih proizvoda Srbije „Original Srbija“.

Konferencija je u sklopu istoimenog projekta koji ima za cilj povećanje vidljivosti i razumevanje značaja saradnje udruženja i javnih vlasti za obezbeđivanje promovisanja proizvoda sa oznakom porekla.

-U svetu su sve više na ceni autentični, tradicionalni proizvodi sa geografskim poreklom. Oni svojim kvalitetom na najbolji način promovišu područja sa kojih dolaze, a sa druge strane oznaka geografskog porekla je značajno marketinško sredstvo koje proizvođaču garantuje prednost u odnosu na konkurenciju u tržišnoj utakmici. Očuvanje ovakvih proizvoda i njihova tržišna valorizacija je nacionalni interes. Grad Novi Sad je to prepoznao i od 2016. godine subvencioniše sertifikaciju proizvoda sa oznakom geografskog porekla. Ukupna sredstva za ove namene u periodu od 2016 do 2021. godine iznose skoro devet miliona dinara i dodeljena su udruženjima „Futoški sveži i kiseli kupus“, Društvu pčelara „Jovan Živanović“ i OZZ „Begečki povrtari“ te je oko 80 proizvođača sa teritorije Grada dobilo sertifikat za proizvode sa oznakom geografskog porekla – rekao je Milorad Radojević.

Nakon uvodnog dela konferencije usledili su paneli na teme „Dijalogom do original proizvoda“ i „Partnerstva na lokalu“ a učesnici su bili predstavnici Ministarstva poljoprivrede, Zavoda za intelektualnu svojinu, Saveza „Original Srbija“, asocijacije „Etno mreža“, Instituta „FINS“, konsultantske kuće „SEEDEV“ kao i predstavnici Grada Novog Sada i Sombora.

Partner na projektu „Dijalogom do original proizvoda“ je „Etno mreža“ – asocijacija koja okuplja udruženja rukotvorina i neprehrambenih proizvoda sa oznakom geografskog porekla, a preko konkursa Beogradske otvorene škole Savez proizvođača je dobio podršku za ovaj projekat koji finansira Evropska unija.

[kadence_gallery id=”3752″]

Read More

STUDIJSKO PUTOVANJE U SKLOPU PROGRAMA OBUKE ”OBRAZOVANJE I STRUČNO USAVRŠAVANJE ZAPOSLENIH I NEZAPOSLENIH U TURIZMU”

IZVEŠTAJ
sa studijskog putovanja u sklopu Programa obuke „Obrazovanje i stručno usavršavanje zaposlenih i nezaposlenih u turizmu“ po Republici Srbiji i Republici Bosni i Hercegovini u periodu od 17-19.10.2021. godine

U skladu sa Programom razvoja turizma Grada Novog Sada za period od 2018-2022. godine („Službeni list Grada Novog Sada“, broj 09/18) i Akcionog plana razvoja turizma Grada Novog Sada („Službeni list Grada Novog Sada“, broj 51/18) Gradska uprava za privredu je organizovala obrazovanje i usavršavanje zaposlenih i nezaposlenih u turizmu na teritoriji Grada Novog Sada.
Teorijski deo obuke je realizovan u tri, odvojena programa za nezaposlene, zaposlene u turizmu i mentorski rad. Obuke su se odvijale na različitim lokacijama, galerija Matice srpske, hotel Pupin, restorani, u periodu od juna do 15. septembra 2021. godine uz poštovanje svih propisanih mera. Program za nezaposlena lica obuhvata prekvalifikaciju i kvalifikacuju za recepcionere i kuvare. Mentorski rad obuvata proces gde pojedinac dobija pomoć i saveta od profesionalca – mentora. Stručno usavršavanje zaposlenih se baziralo na trenutno aktuelnim temama i sveukupnom situacijom.
Teme koje su obrđene: Kako doprineto revitalizaciji turističkog tržišta nakon krize-nove ideje i komunikacija; Upravljanje turističkom destinacijom i najbolje prakse u regionu koje su primenjive na destinaciju Novi Sad u uslovima pandemije virusa SARS-CoV-2; Marketing turističke destinacije sa posebnim fokusom na digitalni marketing; Brendiranje i pozicioniranje turističke destinacije; Razvoj turističkih proizvoda sa posebnim akcentom na kreativne industrije i kulturu imajući u vidu da je Novi Sad Evropska prestonica kulture; Unapređenje standarda i ponude domaćinstava koja se bave ruralnim turizmom; Kanali prodaje turističke destinacije koji se usklađuju sa Turističkom organizacijom Grada Novog Sada (TONS); Mehanizmi eksternog finansiranja projekata i razvoj zajedničkih projektnih ideja na teritoriji grada Novog Sada.
Mentorski rad je obuhvatio različite pozicije u kuhinji i u kućnom domaćinstvu; praktične veštine u oblasti gastronomije; tehnologije i organizovanja kuhinje, standardizacije kućnog domaćinstva i održavanja higijene u uslovima sprečavanja širenja virusa SARS-CoV-2.
Obuka za nezaposlene se odnosila na recepcionre/ke i kuvare/ce, odnosno tematska obuka za tehnologije i organizaciju objekta za pružanje usluga smeštaja, problematici sa stanovišta bezbednosti i sigurnosti, usvajanju standarda i standardnih operativnih procedura.
Program studijske posete obuhvatio je putovanje autobusom na relaciji Novi Sad-Užice-Zlatibor-Višegrad-Trebinje-Novi Sad u periodu od 17-19. oktobra 2021. godine; smeštaj u hotelu na bazi noćenja sa doručkom; potrebne ulaznice za posete kulturno-istorijskim znamenitostima, večeru na Zlatiboru i Trebinju, poseta Užicu sa stručnim predavanjem u saradnji sa TO Zapadne Srbije, odlazak na Zlatibor i organizacija stručnog predavanja, nastavak puta za Višegrad, obilazak starog mosta i spomenika Ivi Andriću, poseta Andrić gradu, poseta Vinariji Anđelić, obilazak Trebinja (iletište Crkvina, Hercegovačka Gračanica sa posetom grobu Jovana Dučića, galerija pozlaćenih ikona sa mauzolejem) sa stručnim predavanjem. Stručna ekskurzija je sprovedeno po unapred definisanoj agendi, a prema sledećem sadržaju:
• Prvi dan: polazak iz Novog Sada u ranim jutarnjim časovima, dolazak u Užice. Nastavak puta na Zlatibor, smeštaj u hotelu. Stručno predavanje održano u restoranu Kalem by Zak o poslovanju hotela i restorana, kao i o važnosti ljudskih resursa u ugostiteljstvu.
• Drugi dan: Obilazak starog mosta, čuvene Ćuprije na Drini i spomenika Ive Andriću, poseta Andrić gradu, koji su izgradili Emir Kusturica i Vlada Republike Srpske u čast Nobelovca. Vožnja brodom. Nastavak puta prema Trebinju. Smeštaj u hotel i odlazak na degustaciju vina u Vinariju Anđelić koja šest generacija gaji vinovu lozu (između ostalih, autohtonu sortu Žilavku) i proizvodi vino.
• Treći dan: Trebinje – Najjužniji grad BiH, u dolini reke Trebišnjice, najduže ponornice u Evropi. Stručno predavanja u saradnji sa Turističkom organizacijom Trebinja. Obilazak sa vodičem, Arslanagića mosta iz XVI veka sagrađenog od kamena, Trebišnjice, manastira Tvrdoš iz XVI veka, kao i crkve Gračanice. Povratak za Novi Sad u kasnim večernjim satima.
Stručna ekskurzija ima za cilj da pomogne uključivanje u turističke tokove, kao i unapređenje nastupanja na turističkom tržištu, kao i povezivanje istih i sličnih aktera u turističkoj delatnosti – umrežavanje.

[kadence_gallery id=”3745″]

Read More

OTVOREN FESTIVAL „ROGALJ“ NA ČENEJSKOM SALAŠU

Festival vojvođanskih festivala – Rogalj otvoren je na čenejskom Salašu 137, koji je i ove godine ugostio brojne organizatore seoskih, vojvođanskih, gastronomskih, turističkih i kulturno-zabavnih priredbi, a član Gradskog veća za privredu Milorad Radojević prisustvovao je otvaranju.

U okviru festivala održana je tribina na teme „Značaj manifestacionog turizma za razvoj lokalne destinacije“ i „Digitalizacija lokalnih manifestacija“. Tom prilikom Radojević je rekao da Grad Novi Sad sa zadovoljstvom podržava festivale koji na kvalitetan način predstavljaju gastronomsku i turističku ponudu Vojvodine.

– Manifestacije su važan segment turističke ponude Novog Sada i Vojvodine. Iako često osporavane u javnosti one imaju važan značaj za promociju identiteta lokalne zajednice, kao i za ekonomski razvoj. Današnji susret organizatora manifestacija je prilika da se razgovara na temu kako ih unaprediti, da bi one dobile još značajnije mesto u turističkoj ponudi Vojvodine i Novog Sada – naglasio je Milorad Radojević.

Učesnici festivala i posetioci, imaju priliku da uživaju u bogatom kulturno-umetničkom programu koji će, pored ostalih, uveličati tamburaški orkestar Salaša 137, folklorne grupe, kao i grupa Apsolutno romantično.

Na festivalu „Rogalj“ održava se i 17. Međunarodno takmičenje „Bean festival“ na kojem se brojne ekipe takmiče u pripremi jela i bore za vredne nagrade. Kao prateći deo takmičenja, održaće se i Ravničarske igre, a takmičenje će biti humanitarnog karaktera. Ceo ambijent krase slike likovne kolonije koja je započela svoje slikarsko umeće dan pre Festivala, a deo Salaša 137 je ispunjen prodajnim izložbama hrane i pića.

[kadence_gallery id=”3713″]

Read More

SAJAM ZDRAVE HRANE – „MILENA TATAR” U SOPOTU

Član Gradskog veća za privredu Milorad Radojević posetio je Sopot gde je održan deveti po redu Sajam zdrave hrane „Milena Tatar 2021“ u organizaciji emisije “Znanje imanje” i Gradske opštine Sopot.

Na tribini „Žene u agrobiznisu“ koja je tom prilikom održana, pored Milorada Radojevića učestvovali su predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Sekretarijata za privredu grada Beograda i proizvođači.

– Grad Novi Sad je u poslednjih deset godina izdvojio više od 35 miliona dinara kao podršku organskim proizvođačima sa teritorije grada. Zahvaljujući ovoj podršci, broj proizvođača i površine pod organskom proizvodnjom konstantno se povećava. Drago mi je što se sve veći broj naših sugrađanki odlučuje za bavljenje organskom proizvodnjom i uopšte poljoprivredom. Od 2019. godine krenuli smo i sa podrškom mladim poljoprivrednicima u ruralnim područjima Grada. Za ove namene je do sada izdvojeno 65 miliona dinara, a od toga je 25 miliona opredeljeno za tridesetak mladih žena koje su odlučile da se bave poljoprivredom – rekao je Radojević.

Sajam zdrave hrane „Milena Tatar 2021“ okupio je izlagače zdrave hrane iz svih krajeva Srbije, a svoje proizvode predstavili su i organski proizvođači sa teritorije Grada Novog Sada. Na štandovima su se mogli videti i degustirati voće, povrće, sokovi, džemovi, sušeni plodovi, zatim proizvodi od brašna, namazi, čajevi, rakija, vino i ostali poljoprivredni proizvodi.

[kadence_gallery id=”3706″]

Read More