ОБЕЛЕЖЕН ЈУБИЛЕЈ 70 ГОДИНА ПОЉОПРИВРЕДНЕ ШКОЛЕ У ФУТОГУ
Члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић присуствовао је свечаној приредби поводом прославе јубилеја, 70 година Пољопривредне школе са домом ученика у Футогу.
– Седам деценија постојања Пољопривредне школе може свима нама да буде само на понос. Данашњи јубилеј је јако важан за развој пољопривреде и рурални развој, јер је улагање у образовање и младе пољопривредне кадрове најбитније. И данас када говоримо о дуалном образовању, можемо да истакнемо да је пољопривреда његов важан сегмент, и оно што ради та школа представља спој теорије и практичног знања. Драго ми је да Град помаже онолико колико је у могућности, и морам да нагласим да ми сваке године, у оквиру годишњег програма уређења и заштите пољопривредног земљишта, опредељујемо пољопривредно земљиште за коришћење без накнаде, како би ова школа могла да га користи за практични део наставе – рекао је Милорад Радојевић који је током приредбе, у име градоначелника Новог Сада Милоша Вучевића, примио Повељу за пружање дугорочне безрезервне подршке, као и за значајан допринос раду Пољопривредне школе.
Директор школе Душан Гагић је истакао да је велики број стручњака током последњих 70 година прошло кроз Пољопривредну школу.
– Током седам деценија много тога се променило. Постали смо савременији, пратимо трендове, јер је стратешки, пољопривреда једна од најбитнијих грана у нашој земљи. Услов да бисмо могли да конкуришемо земљама у региону јесте да имамо модерне и квалитетне стручњаке који се образују управо у нашој установи. Покренули смо стакленик, млекару, пластеник, добили смо право пречег закупа за 40 хектара земље од Града Новог Сада, али и ветар у леђа од свих структура, како Града, тако и Покрајине и Републике – рекао је директор школе Душан Гагић.
Пољопривредна школа у данашњем смислу те речи почела је да ради 1947. године, а током свог постојања имала је неколико фаза развоја. Прво је била једногодишња бригадирска, затим двогодишња специјална градинарска, да би потом прерасла у средњу пољопривредну школу општег смера са трогодишњим трајањем школовања. Школа од 1949. ради по четворогодишњем програму образовања пољопривредних техничара општег смера, а након тога су отворени одсеци за ратарство, сточарство, воћарство и виноградарство.
Пољопривредна школа је од 1975. године радила у оквиру постојећег програма реформи као заједничке основе. Великим приливом ученика, 1977, прераста у Центар за образовање кадрова пољопривредно-прехрамбене струке и заједничког средњег васпитања и образовања „Др Синиша Станковић“. Под овим називом школа је радила до 1993. када је променила име у „Пољопривредна школа са домом ученика“.
У саставу школе налази се и Дом ученика који је основан 1947. године, а смештајни капацитет дома је 190 ученика од чега 130 дечака и 60 девојчица.
Нови Сад, 1. децембар 2017. године