OBELEŽEN JUBILEJ 70 GODINA POLJOPRIVREDNE ŠKOLE U FUTOGU
Član Gradskog veća za privredu Milorad Radojević prisustvovao je svečanoj priredbi povodom proslave jubileja, 70 godina Poljoprivredne škole sa domom učenika u Futogu.
– Sedam decenija postojanja Poljoprivredne škole može svima nama da bude samo na ponos. Današnji jubilej je jako važan za razvoj poljoprivrede i ruralni razvoj, jer je ulaganje u obrazovanje i mlade poljoprivredne kadrove najbitnije. I danas kada govorimo o dualnom obrazovanju, možemo da istaknemo da je poljoprivreda njegov važan segment, i ono što radi ta škola predstavlja spoj teorije i praktičnog znanja. Drago mi je da Grad pomaže onoliko koliko je u mogućnosti, i moram da naglasim da mi svake godine, u okviru godišnjeg programa uređenja i zaštite poljoprivrednog zemljišta, opredeljujemo poljoprivredno zemljište za korišćenje bez naknade, kako bi ova škola mogla da ga koristi za praktični deo nastave – rekao je Milorad Radojević koji je tokom priredbe, u ime gradonačelnika Novog Sada Miloša Vučevića, primio Povelju za pružanje dugoročne bezrezervne podrške, kao i za značajan doprinos radu Poljoprivredne škole.
Direktor škole Dušan Gagić je istakao da je veliki broj stručnjaka tokom poslednjih 70 godina prošlo kroz Poljoprivrednu školu.
– Tokom sedam decenija mnogo toga se promenilo. Postali smo savremeniji, pratimo trendove, jer je strateški, poljoprivreda jedna od najbitnijih grana u našoj zemlji. Uslov da bismo mogli da konkurišemo zemljama u regionu jeste da imamo moderne i kvalitetne stručnjake koji se obrazuju upravo u našoj ustanovi. Pokrenuli smo staklenik, mlekaru, plastenik, dobili smo pravo prečeg zakupa za 40 hektara zemlje od Grada Novog Sada, ali i vetar u leđa od svih struktura, kako Grada, tako i Pokrajine i Republike – rekao je direktor škole Dušan Gagić.
Poljoprivredna škola u današnjem smislu te reči počela je da radi 1947. godine, a tokom svog postojanja imala je nekoliko faza razvoja. Prvo je bila jednogodišnja brigadirska, zatim dvogodišnja specijalna gradinarska, da bi potom prerasla u srednju poljoprivrednu školu opšteg smera sa trogodišnjim trajanjem školovanja. Škola od 1949. radi po četvorogodišnjem programu obrazovanja poljoprivrednih tehničara opšteg smera, a nakon toga su otvoreni odseci za ratarstvo, stočarstvo, voćarstvo i vinogradarstvo.
Poljoprivredna škola je od 1975. godine radila u okviru postojećeg programa reformi kao zajedničke osnove. Velikim prilivom učenika, 1977, prerasta u Centar za obrazovanje kadrova poljoprivredno-prehrambene struke i zajedničkog srednjeg vaspitanja i obrazovanja „Dr Siniša Stanković“. Pod ovim nazivom škola je radila do 1993. kada je promenila ime u „Poljoprivredna škola sa domom učenika“.
U sastavu škole nalazi se i Dom učenika koji je osnovan 1947. godine, a smeštajni kapacitet doma je 190 učenika od čega 130 dečaka i 60 devojčica.
Novi Sad, 1. decembar 2017. godine