Novi Sad grad partner “Međunarodnih dana energetike i investicija”
Grad partner “Međunarodnih dana energetike i investicija”, koje organizuju Pokrajinski sekretarijat za energetiku, građevinarstvo i saobraćaj, “CEDEF” i Novosadski sajam, je Grad Novi Sad na čijem štandu će tokom dva dana biti predstavljeni potencijali u oblastima investicija i energetike, s posebnim osvrtom na projekte iz Strategije održivog razvoja Grada Novog Sada do 2020. godine. Prvog dana manifestacije o najvažnijim projektima Grada govorili su član Gradskog veća za komunalne poslove Vladimir Stojković, savetnica gradonačelnika Novog Sada za investicije i implementaciju strateških projekata prof. dr Marijana Dukić – Mijatović i šef Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj Grada Novog Sada mr Goran Sečujski.
Kada je reč o zaštiti životne sredine i energetskoj efikasnosti, najvažniji projekti Grada su uspostavljanje regionalnog sistema upravljanja otpadom, povećanje energetske efikasnosti SPENS-a i zamena postojećih sijalica javnog osvetljenja led sijalicama. Projekat izgradnje tzv. Regionalne deponije za Grad Novi Sad i opštine Bačka Palanka, Bački Petrovac, Beočin, Žabalj, Srbobran, Temerin i Vrbas, vredan je blizu tri i po milijarde dinara, vremenski okvir za njegovu realizaciju je do 2020. godine, a finansira se većinom putem donatora i sredstava IPA Fonda.
– U saradnji sa partnerskim institucijama Grad je sproveo postupak javne nabavke za izvođenje istražnih radova, urađena je delimična prethodna studija opravdanosti za upravljanje čvrstim otpadom u regionu, i nastavljamo aktivnosti na izradi neophodne projektno-tehničke dokumentacije. Novi Sad je među prvim gradovima u Srbiji počeo da se bavi organizovanim prikupljanjem i obradom podataka o potrošnji energije kao i utvrđivanjem neophodnih energetskih kapaciteta Grada. Ove godine kroz programe investicionih aktivnosti planiramo izgradnju toplotnih pumpi u tri škole u prigradskim naseljima ali i rekonstrukciju fasade i stolarije, grejanja i sl. aktivnosti u drugim školama i vrtićima – istakao je Vladimir Stojković.
Prema rečima prof. dr Marijane Dukić – Mijatović Novi Sad trenutno ima najtraženiju radnu zonu u Srbiji na kojoj je tokom prošle godine izgrađena velelepna fabrika od 30000 m2 u kojoj posluje multinacionalna kompanija “Lir” i zapošljava oko 1500 radnika.
– Nastavljamo da razvijamo Radnu zonu “Sever 4” gde imamo 40 hektara na raspolaganju za nove investitore. Tokom marta kompanija “Vossloh Kiepe Austria” pokrenuće proizvodnju u hali od 7000 m2 na Rimskim šančevima – naglasila je prof. dr Marijana Dukić – Mijatović.
Jedan od važnijih projekta Strategije održivog razvoja Grada je “Smart city” koncept s obzirom na to da u “pametnim gradovima” danas živi više od 50 odsto ukupnog stanovništva.
– Grad ima sve preduslove za razvoj “Smart city” koncepta, i već je u pilot fazi realizacija projekata “MobiWallet” koji se odnosi na javni prevoz i parkiranje, “CLIPS” inovativni pristup pružanju javnih usluga kroz računarstvo u oblaku i “WeLive” novi koncept javne uprave zasnovane na mobilnim gradskim servisima u čijoj izradi učestvuju građani – rekao je mr Goran Sečujski.
On je takođe naglasio da će Grad u narednih desetak dana objaviti javni poziv namenjen građanima da pošalju svoje ideje o tome kako rešiti probleme iz oblasti za koje su obezbeđeni otvoreni podaci. Građani sa najboljim idejama biće nagrađeni pametnim telefonima, a JKP “Informatika” će napraviti jednu ili dve aplikacije na bazi tih ideja dok će ostale biti predate IT kompanijama.
Štand Novog Sada posetila je i delegacija koja je učestvovala u svečanom otvaranju “Međunarodnih dana energetike i investicija” a koju su, među ostalima, činili potpredsednik Pokrajinske vlade Đorđe Milićević i ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić.